16.04.2012 00:05, Boris "Blade" Kirov, Komentárov: 2
Vivat GOG!

Vivat GOG!

Za málo peňazí naozaj kvantá špičkovej muziky!

Downpour - sklamanie. Ninja Gaiden 3 - sklamanie. Resident Evil: Operation Raccoon City - sklamanie. Tri hry, ktorými som posledných niekoľko dní vypĺňal svoj volný čas, ma nechali v natoľko dezolátnom psychickom stave, že som musel chtiac nechtiac pristúpiť k radikálnemu riešeniu zvanému nostalgia. Nie preto, žeby som bol jedným z tých, ktorí na dnešnej produkcii nenachádzajú ani smietko dobrého, nie preto, žeby sa mi herná produkcia súčasnosti globálne hnusila. Nie. Potreboval som sa len zotaviť z depresie, do akej ma uvedené trio nepodarených sequelov uvrhlo. Akonáhle som teda uzrel na jednom zo spriatelených webov noticku ohľadom vydania legendy Theme Hospital na portáli GOG, v okamihu som neváhal a hru si takoj za tých smiešnych 5 dolárov zakúpil.

V okamihu môjho vstupu na uvedenú stránku som ale silnému vábeniu nostalgických spomienok neodolal a k onej Bullfrogáckej pecke som prihodil ďalších pár titulov (Rollercoaster Tycoon, Alpha Centauri či novodobý dungeon Legend of Grimrock). Ako som si ale počas sťahovania dát len tak čítal jednotlivé rozradostené komenty, pochopil som skutočný význam tejto distribučnej platformy. GoodOldGames totižto nie len portálom, kde si staršia generácia môže s láskou zaspomínať na ranné časy gamingu  - je doslova a do bodky dokonalým archívom hernej histórie, ktorý zachováva a uchováva klenoty digitálnej zábavy v tak funkčne vyladenej forme, že by mal byť právom zaradený medzi chránené "pamiatky" UNESCO.

Pritom stránka existuje len necelé štyri roky, počas ktorých sa však veľmi rýchlo stihla etablovať na trhu s digitálnou distribúciou. Dôvodov k tak raketovému úspechu bolo pritom hneď niekoľko. Za prvé - staré hry, ktoré boli dovtedy len doménou rozličných abandonware stránok (home of the underdogs, old-cans a pod.) a ktoré si ku svojmu spusteniu vyžadovali hutnú dávku experimentovania s rozličnými emulátormi, GoodOldGames vlastnoručne zaobalilo do funkčného celku, ktorý bežal na rozmanitých konfiguráciách bez toho, aby musel hráč hru akokoľvek dodatočne moddovať, upravovať a emulovať. Túto ťarchu totižto na seba prevzal onen portál, vďaka čomu si mohol (a samozrejme aj stále môže) legendy herného neba zahrať aj človek neznalý tejto problematiky. Druhým dôvodom, ktorý si ešte väčšmi získal srdcia hráčov, bola a je absencia akejkoľvek DRM ochrany - skrátka, akonáhle si hru kúpite, môžete si ju nainštalovať na x-počítačov a robiť s nou v rámci legálnych možností doslova čo chcete. Nemožno sa preto čudovať, že aj napriek niekedy neopodstatneným cenám (viacero titulov je totižto voľne dostupných) hráči jednoznačne uprednostnili komfort, čoho výsledkom je fakt, že GoodOldGames dnes patrí medzi jedny z najúspešnejších digitálnych distribučných portálov, aké na trhu máme.

Nechcem teraz zbytočne spomínať na staré dobré časy, konieckoncov, túto problematiku sme už v pondelňajších zamysleniach neraz riešili, avšak nedá mi nevyzdvihnúť mimoriadne optimistickú obchodnú politiku CD Projektu, majiteľa uvedeného portálu, ktorá ľudovo povedané vidí pohár polo-plný a nie polo-prázdny. Inými slovami, problematiku pirátstva neberie ako skazu sveta, ale ako výzvu, proti ktorej je možné bojovať aj inak, než všakovakými buzeráciami a reštrikciami. Práve v tomto postoji sa poľský distribútor odlišuje od svojej západnej konkurencie. Tá je totižto -ako už býva v kapitalistických krajinách zvykom- orientovaná predovšetkým na maximalizáciu zisku, pričom spokojnosť zákazníkov je u nej naozaj až na druhom či tretom mieste. Samozrejme, na hromadení kapitálu nie je nič zlé, avšak čoraz otravnejším blokovaním plnohodnotného užívania softvéru sa tieto spoločnosti paradoxne dopracujú k tomu, že si mnoho donedávna platiacich hráčov hru radšej stiahne, než aby si ju malo kupovať a vystavovať sa tak nepríjemnému martíriu zvanému DRM. Z toho dôvodu je preto neprekvapivým, že aj napriek značnému veku je ponúkané portfolio hier portálu GoG výborné predávaným, pretože rada hráčov skrátka nedá na slobodu dopustiť. Konieckoncov, sám to môžem potvrdiť - ako Legendu Grimrocku, tak aj Theme Hospital, som si nainštaloval na dva počítače, čo by mi väčšina z dnešných hier neumožnila.

Druhým dôležitým poznatkom vyplývajúcim z úspechu uvedenej služby, je prekvapivo veľký záujem o staré hry. Osobne som vôbec netipoval, že by GoodOldGames mohli zožať tak masívny úspech, ktorý by im dovolil si zmluvne zabezpečiť aj také tituly ako napríklad Assassin´s Creed či RPG pecky od Bioware. Skôr som očakával, že portál sa stane doménou predovšetkým herných veteránov a teda bude na trhu pôsobiť len ako sofistikovanejšia verzia spomínaných underdogs. Mýlil som sa, z čoho mám ale nesmiernu radosť. Súdiac podľa sústavného rozširovania knižnice a rozmanitých akcií totižto stránka určite nemá problém s odbytom ponúkaných digitálnych diel, čo jasne naznačuje, že o tieto skvelé klasiky javia záujem aj mladší hráči. Ci ich k tomu dohnali ich starší súrodenci, kamaráti alebo nebodaj tatkovia, je irelevantným - dôležitý je totižto fakt, že sa na tieto mimoriadne hodnotné tituly nezabúda a že dostávajú šancu dokázať aj dnešnej generácii ako má vyzerať hra s veľkým H.

Možno ma teraz niektorí obvinia z tupého robenia reklamy, avšak nakoľko mi ide o dobro vás všetkých, je myslím si mojou psou povinnosťou poukázať na projekty, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. Po tom, ako sa minulý týždeň dostala na pretras bezosporu fantasticky napredujúca indie scéna, vám preto ja dnes silne odporúčam zahodiť predsudky voči "herným starčekom" a stránku GoodOldGames aspoň na moment navštíviť. Neverím, že si z toľkého množstvo legiend nevyberiete - za také ceny a s tak výbornou funkcionalitou, bonusmi a podporou by to bolo z vašej strany naozaj nepochopiteľným pochybením!


Boris "Blade" Kirov
viac článkov autora

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 10 / 10
(Hodnotení: 1)

Diskusia
MickTheMage Len na okraj... 17. 04. 2012 13:56
Blade Re: Len na okraj... 17. 04. 2012 14:28
Pridať komentár Čítať celú diskusiu
Kalendár herných vydaní

The Last of Us

29.07.2014
PS4, PS3

Risen 3: Titan Lords

15.08.2014
PC, PS3, Xbox 360

Metro: Redux

26.08.2014
Xbox One, PS4, PC

Stronghold Crusader 2

02.09.2014
PC
Bleskovky

Beyond: Two Souls príde na PS4

Exkluzívny PS3 titul sa nakoniec dostane aj na PS4. Zatiaľ to síce nieje oficiálne, ale podľa rôznych zdrojov sa už pracuje na prerábke, pričom by sme sa mali dockať aj využitia funkcií na PS4 ovládači. Keďže táto hra nedosiahla výrazného komerčného úspechu, tak je viac ako logické, že sa Sony pokúša aj o PS4 port. Pokiaľ sa dočkáme aj vylepšenej grafiky, tak tento prístup len vítame.
10.07. 14:06 diskusia (0)

Grim Fandango sa dostane na PC, Mac a aj Linux

Po tom, čo na E3 2014 spoločnosť Sony ohlásila návrat tejto adventúrnej legendy na ich systém PS4 a PS VITA, tak vyjadrenie štúdia Double Fine nedalo na seba dlho čakať. Hra sa podľa nich dostane aj na dnešné PC, Mac a Linux. Keďže sa bude jednať o remaster staručkého titulu, tak sa okrem lepšej grafiky dočkáme aj určitých úprav a noviniek. Aké novinky to majú byť však v Double Fine zatiaľ neprezradili.
10.07. 13:12 diskusia (0)

Metro: Redux príde na PS4, Xbox One a PC už čoskoro

Remastrované balenie hier Metro 2033 a Metro: Last Light, sa na next-gen platformy dostane už 26. augusta tohto roka. Vďaka tomu si obe výborné hry budeme môcť zahrať znova vo vylepšenej grafike.
25.06. 13:33 diskusia (0)

Google chce kúpiť Twitch za miliardu dolárov

Vďaka tejto kúpe by sa mala populárna herná streamovacia služba spojiť s videoportálom YouTube. Transakcia by mala prebehnúť v hotovosti, avšak o detailoch sa zatiaľ všetky zúčastnené strany nechccú vyjadrovať.
20.05. 14:22 diskusia (0)

The Division dostala odklad

Očakávaná hra z produkcie Ubisoftu, ktorá sa momentálne hrdí najkvalitnejším enginom s názvom Snow Drop, dostala odklad. Po novom hra vyjde až budúci rok. Plány na predstavenie nových detailov na E3 2014 však podľa Ubi platia aj naďalej. O tom, že táto hra bude mať špičkový vizuál sa môžete presvedčiť aj v našej galérii TU.
16.05. 15:54 diskusia (0)
Anketa
Ste spokojní s predstavenými hrami na E3 2014?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012