22.04.2004 00:35, Ľuboš Mistrík, Komentárov: 1
No počkaj! Pieseň pre zajaca

No počkaj! Pieseň pre zajaca

Hmm, mierumilovná adventúrka. Tak trochu zmena po všetkých tých hororových, detektívnych, prípadne akčných príbehovo premakaných a hádankovo premyslených adventúrach. No celkom príjemná zmena, táto hra s hrdinami môjho detstva (hoci nemám až tak ďaleko od detských rokov) – zlým vlkom a večne unikajúcim zajacom.

Hmm, mierumilovná adventúrka. Tak trochu zmena po všetkých tých hororových, detektívnych, prípadne akčných príbehovo premakaných a hádankovo premyslených adventúrach. No celkom príjemná zmena, táto hra s hrdinami môjho detstva (hoci nemám až tak ďaleko od detských rokov) – zlým vlkom a večne unikajúcim zajacom. Táto dvojica vo východnom bloku zabávala deti a tvorila akýsi protipól kapitalistickej produkcii Toma a Jerryho, podobne ako Lada Fiatu, prípadne Kofola „imperialistickej“ Coca-Cole... pamätníci by ešte vedeli rozprávať...

#pic1#

Hru No počkaj! mi šéfredaktor dával s úsmevom a slovami, veď si skoro najmladší. Vedel prečo, hra je totiž určená pre deti od 5 do 12 rokov, čo je zároveň veľmi dobre poznať. Nečakajte preto žiadne zložité nastavovania a komplikované hádanky. Práve naopak, objavíte veľmi jednoduché, sem-tam až nelogické hlavolamy doplnené detským, niekedy trochu rádoby humorom.

Adventúra je rozdelená na 29 levelov. Za level je zrejme považované jedno malé obmedzené prostredie, v ktorom máte vždy len jednu nezadanú úlohu – chytiť zajaca. Tá sa ešte výnimočne kombinuje s „dostaň sa niekde, kde môžeš chytiť zajaca“ a to je všetko. V danej úrovni musí Vlk zobrať všetky predmety, ktoré hneď aj použije. Ďalej si tak neberie vôbec nič, čím je hra výrazne zľahčená. Čo je však pri detskej adventúre podľa mňa len plus. Postup v hre je teda veľmi rýchly, vždy sa stačí poobzerať okolo seba, prípadne poklikať myškou na všetky interaktívne predmety a určite na riešenie prídete. Ostatne, na kombináciu predmetov musí prísť aj dieťa (5-12 rokov), takže nad ich jednoduchosťou nie je dôvod sa pozastavovať. Zjednodušene sa dá na príklad klasického levelu použiť ten s motorkou: vidím nepojazdnú motorku, musím ju opraviť (mám k dispozícií francúzsky kľúč a kanister), prípadne nedočiahnem na zajaca (mám poruke debničky a sud...), a tak ďalej. Hoci niekedy som mal problém pochopiť ako ďalej, spomínam si napríklad na predajňu televízorov. Je tu síce istá nádej na návod, ale vďaka nepoznaniu predlohy na Západe nenájdete na internete žiadne návody alebo niečo podobné v angličtine. Všetko je totiž po rusky.

Nenásytný Vlk
Okrem veľmi kvalitného vykreslenia je to strašný babrák. Oproti Tomovi a Jerrymu, kde myšiak nad Tomom vždy víťazil vďaka svojej prefíkanosti, v No počkaj Zajac nepobral veľa prefíkanosti, ale Vlkovi uniká len vďaka jeho vlastnej nešikovnosti. Ten to vždy v poslednej chvíli pokazí – pošmykne sa, spadne alebo nedočiahne. Keď hovoríme o istej nešikovnosti, podobnú preukázal aj slovenský vydavateľ, „vďaka“ ktorému má Vlk monotónny, pomalý, až elegantný hlas, ktorý sa jeho charakteru vôbec nehodí, nehovoriac o oveľa chrapľavejšom tóne predlohy. Aby toho nebolo málo, raz dokonca prehovoril po rusky.

#pic2#

Zajac provokatér
To platí, pretože Zajac (viete, ktorého myslím...) vždy Vlka len provokuje – tu a tam sa vynorí spoza rohu, a zase zmizne, niekedy dokonca skáče Vlkovi rovno pred nosom, a ten nie a nie ho chytiť. Zajac si hneď na začiatku dovolí ukradnúť mu pieseň, z čoho zrejme vznikol aj podtitul. To sa ale nedozviete hneď v úvode...zvláštne. S dabingom je to však uňho oveľa lepšie, detskoženský hlas na takúto postavu sedí.

Je ale veľmi ťažké sa rozhodnúť, ktorý z nich dvoch je vlastne ten klaďas a ktorý záporák. Vlky síce už odpradávna naháňajú zajace, ale tentoraz to zajac okorenil aj ukradnutou piesňou...

Zlatá grafika
Tá sa naozaj podarila, autori sa dokonca oháňajú tvrdením, že kresby sú dielom tvorcov pôvodných televíznych sérií, čo im ale výnimočne musím dať za pravdu, lebo pokiaľ si dobre pamätám, tak presne takto to vyzeralo aj v rozprávke. Krásne a detailne vykreslené prostredia a postavy sú rovnako veľmi autentické. Prostredia sú rôzne, Vlk zájde za Zajacom do cirkusu, na autobusovú zastávku, do telocvične stráženej hrochom, ktorý nemá rád vlkov, na stavenisko a na mnohé ďalšie. Aj tu žiaľ presakuje ruština, ale všetky dôležité nápisy (snáď) sú po slovensky.

Zvukový priemer
Spomínal som nepodarený dabing hlavného hrdinu, ostatné postavy sú už pomerne nevýrazné, občas lezie na nervy neustále opakovanie dvoch troch viet v jednom leveli. Iné zvuky sa pomerne často opakujú (jeden zvuk na lezenie po rebríkoch, jeden na najrôznejšie vàzganie), hudba sa nevymyká rozprávkovému pôvodu, je pomerne zaujímavá. Skrátka zvuky tvoria úplne bežný štandard.

#pic3#

Je ťažké napísať verdikt. Ak hru beriem ako bežnú adventúru, tak nemôže konkurovať tým súčasným, poslúžiť môže len ako dobrý oddych. A to aj vzhľadom na úžasnú krátkosť. No ak hru beriem ako počin vytvorený pre malé deti, ktorým by určite súčasne adventúrne hádanky robili obrovské problémy, hodnotenie zdvíham a myslím, že No počkaj! môžem odporúčať rodičom pre ich ratolesti. Obzvlášť keď beriem do úvahy veľmi priaznivú cenu.

#tab#


Zdroj: gamesweb

Ľuboš Mistrík
viac článkov autora

Výrobca:
Distribútor:
Testovaná platforma:
Multiplayer: nie
Lokalizácia:
Žáner:
Vychádza na platformy: PC
Oficiálna stránka:
Karta hry:
Plusy:
Mínusy:

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 9.5 / 10
(Hodnotení: 4)

Diskusia
FSADF DSFf 14. 07. 2016 10:25
Pridať komentár Čítať celú diskusiu
Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012