11.11.2002 00:28, WIN, Komentárov: 0

XBOX vs. PlayStation 2 vs. GameCube

Nie je to tak dávno, čo sa počítačová zábava neprávom považovala iba za hlúpu zábavu pre deti a mladistvých. Boli časy keď ste si v kľude nemohli sadnúť v mhd a listovať herné periodikum bez pohoršujúcich sa pohľadov ostatných spoluobčanov. Situácia bola samozrejme zapríčinená faktom, že hlavne mladí ľudia boli v kontakt s technikou novej generácie

Xbox vs. GameCube vs PlayStation 2
Alebo porovnanie herných konzol novej generácie.

Nie je to tak dávno, čo sa počítačová zábava neprávom považovala iba za hlúpu zábavu pre deti a mladistvých. Boli časy keď ste si v kľude nemohli sadnúť v mhd a listovať herné periodikum bez pohoršujúcich sa pohľadov ostatných spoluobčanov. Situácia bola samozrejme zapríčinená faktom, že hlavne mladí ľudia boli v kontakt s technikou novej generácie a samozrejme s ou spojenými hrami. Na západe nie je nič výnimočné na tom, že herné konzoly sú súčasťou obývačky rovnako ako televízor alebo HI-FI veža. Hry sú brané ako zábava a relax súčasne, hrajú ich ľudia bez rozdielu veku, čo však nekorešponduje s realitou na Slovensku.

HERNÉ KONZOLY
Počitačové hry by však nemohli existovať bez prístrojov, ktoré by ich boli schopné prehrávať. Na tento účel slúžia herné konzoly alebo nejaký druh počítača, teda názov „Počítačové hry“ nie je len čiste spätý s platformou PC. Výhodou konzol oproti iným platformám, je ten, že sú vyrábané primárne na hranie hier, a teda stačí vložiť hru a hrať bez inštalovania a zbytočného čakania.

NOVÁ GENERÁCIA
S novými technológiami sa pre tvorcov hier otvárali nové a nové možnosti a postupne sa z priemyslu s počitačovou zábavou stal veľmi slušný obchod, ktorý svojím obratom predstihol aj tvorbu filmov. Do ďalšieho kola o podiel na trhu sa tentoraz pustili už v odvetví pôsobiace spoločnosti Nintendo, Sega a Sony. Lukratívny obchod však opäť prilákal aj nového hráča, ktorým je tentoraz spoločnosť Microsoft. Každá zo spoločnosťi sa snaží ponúkať v podstate to isté – najnovšie hry, ale každá zvolila odlyšný pristup, a preto sa vám v nasledujúcom teste pokúsime priblížiť výhody a nevýhody každého riešenia.


SONY – PlayStation 2
Sony PlayStation 2 je po krachu SEGA DreamCastu najstaršou spomedzi troch aktívnych herných zariadení. Na trhu je k dispozícií už dva roky, čomu zodpovedajú aj jej kedysi revolučné parametre. PS2 využíva vlastný procesor Sony Emotion Engine taktovaný na 295 MHz a grafickú kartu Sony Graphics Synthesizer na 150 MHz pričom konzola podáva hrubý výkon 66 milionov polygónov za sekondu. 32 MB pamäť je na mnohé dnešné hry už pravdupovediac málo a na nejaké rozsiahle 3D akcie, ktoré sa kvalitou spracovania vyrovnajú tým na PC môžte s kľudom v srdci zabudnúť. Hry vyzerajú zo všetkých troch kandidátov jednoznačne najkostrbatejšie a narazili sme aj na tituly (Wipeout Fusion, NHL 2001), ktoré dokonca aj sem tam sekali. Pri zaostávajúcom grafickom výkone však exceluje 48 kanálový stereo zvuk a multimediálne funkcie PS2 ako je prehrávanie AUDIO CD a AUDIO DVD. Dôležitým faktorom je aj zážitok z hry a príjemné ovládanie. V tomto smere obstál PS2 zo všetkých 3 kandidátov najlepšie. 10 tlačídlový ovládač DualShock 2 má výbornú ergonómiu, padne do ruky a jednoducho sa s ním ovláda. Naviac PS2 je využiteľný aj ako prehrávač CD/DVD Video bez nutnosti čokoľvek dokupovať, ako je tomu u X-Boxu.
- DOPLNKY
Mimo spomenutého základného súboru existujú k PS2 aj rôzne prídavné zariadenia, ktoré je možné si dokúpiť. Neoplatí sa hrať hry bez 8MB pamäťových kariet, kde si môžete svoj postup uložiť. Na druhej strane by vám však mala jedna pamäťová karta vystačiť na veåké množstvo hier. Potom sú to rôzne doplujúce ovládače, rožšítenie na 4 ovládače a volanty, ale najväčšiu pozornosť lákajú posledne vypustený modem na pripojenie na internet a 40 GB prídavný harddisk.
- PRE & PROTI
Napriek najstaršej technológií je PS2 jedničkou z 3 kandidátov. Po svete sa predalo vyše 30 miliónov kusov PS2, čím sa stáva najlukratívnejšou platformou s pohľadu vývojárov hier. Z pohľadu hráčov je to zasa najširšia ponuka rôznych titulov, pričom si Sony podchytili väčšinu kvalitných titulov pre exkluzivitu jedine na ich konzoly. Naviac je PS2 kompatibilná so staršou konzolou PS1, takže si narozdiel od iných konzol môžete zahrať staré hry so starou pamäťovou kartou a ovládačom. V spojení s multimediálnymi funkciami a designom, ktorý sa hodí k nábytku, je PS2 jednoznačným favoritom nie len na herné použitie. Po zlacnení sa predáva za 199 USD.

NINTENDO – GameCube
Nintendo vypustilo svoju novú konzolu štvrtej generácie len pred nedávnom na Vianoce súčasne s X-Boxom a za krátku dobu si s počtom 12 miliónov predaných kusov vybojovalo druhú pozíciu na trhu. Nintendo prichádzalo so svojimi konzolami mimo prvej konzoly NES vždy s oneskorením, čo muselo doháať kvalitnou ponukou hier. Novú konzolu GameCube sme dlhšiu dobu poznali pod tajomným názvom Dolphin a do vojny konzol novej generácie sa s Nintendom počíalo skôr ako s outsiderom, realita nás však prekvapila o opaku. Marketing Nintenda sa na rozdiel od ostatných dvoch spoluhráčov vždy orietoval a orientuje hlavne na mladších hráčov do 15 rokov a v tomto smere ani pri novej konzole nespravili žiadnu výnimku. Tituly na Nintendo spadali vždy pod prísnu cenzúru, čo sa krvy a násilia týka. A aj preto bol maskotom Nintenda vždy mierumilovný inštalatér Mário. K tomuto zameraniu sa tentoraz uspôsobil aj design „krabice“ konzoly. Konzola má najmenšie rozmery spomedzi všetkých kandidátov, je najlahšia a ľahko prenášateľná. Svojím výzorom pôsobí zlatučkým dojmom, ako pekná hraæka pre deti. Pod kapotou GC však drieme procesor 485 Mhz IBM "Gekko" PowerPC a grafická karta 202.5 MHz ATI "Flipper" plus 40 MB pamäť. Svojím čistým výkonom 12 miliónov polygónov za sekundu pri plnom zaťažení hravo predbehne PS2 a mierne zaostáva za nadupaným X-Boxom. Nintendo tentoraz na rozdiel od Sony podobne ako Microsoft využila partnerskú spoluprácu so špecializovanými spoločnosťami IBM a ATI a ťah sa im vydaril. Čo sa týka médií Nintendo sa opäť rozhodlo zvoliť iné médium, našťastie tentoraz už definitívne opustili neštastné cardtridge a zvolili zmenšené 8cm DVD disky s kapacitou 1.5 GB. Tým znížili naklady a cenu predávaných hier a svojou odlyšnosťou aj možnozsti pirátskych skupín. To však znamená, že na GC si žiadne DVD video ani hudbu nepustíte, ide len o hernú konzolu. Čo je iste škoda pri 64 kanálovom stereo zvuku.
Ovládač k GC je porovnateľný s Duashockom k PS2 po všetkých hladiskách a nemožno ho inak než odporučiť, navyše má konzola podobne ako X-Box zabudované 4 USB porty na ovládače a netreba dokupovať doplujúce zariadenie.
- DOPLNKY
Pri hraní nesmiete zabudnúť na potrebné pamäťové karty, ktoré sú malé oproti PS2 kartám, ale kapacitou nezaostávajú. K GC by sa mal v budúcnosti začať predávať 56K Broadband a Narrowband modem a tiež prídavný harddisk na sťahovanie súborov z internetu. Obe technológie sú však zatiaľ veľkou neznámou. Inou záležitosťou je trojsky kô Nintenda spojením ich bezkonkurenčného handheldu GameBoy Advance s GameCube. Gameboy si nie len môžete ku GC pripojiť ako ďalší ovládač, ale si môžete aj stiahnuť do GameBoya časť hry a hrať ju potom mimo konzoly samostatne a následne pokračovať pri pripojení na konzolu.
- PRE & PROTI
Ak sa nechcete na konzole robiť nič iné, než sa len hrať a byť bez obáv z poškodenia psychického vývoja vášho dieťaťa, GC je jasnou voľbou. Naviac je ľahko transportovateľný a prepojiteľný s GameBoy Advance. Dodáva sa v dvoch farebných verziach (Fialová a Čierna) a má najnišiou cenu 149 USD.

MICROSOFT – X-Box
Microsoft je v oblasti hier na konzoly v porovnaní s ostatnými kolegami pomerne mladým súperom. Napriek tomu sa od ich konzoly X-Box predpokladal raketový nástup hlavne vďaka najvýkonnejším technológiam a širokej marketingovej podpore. Neoficíalne sa dokonca povráva, že SEGA DreamCast bol Xbox 0, kvoli faktu, že DreamCast využival podobne ako X-Box operačný system Windows a po roku napriek veľkému úspechu konzoly vo svete ju SEGA z nevysvetliteľných príčin stiahla z obehu a prestala podporovať. Nech už bola realita okolo DreamCastu akákoľvek, čierna krabica s písmenom X na vrchu v sebe skrýva Intel Pentium III, 733 MHz a grafickú kartu 250 MHz NVidia "XGPU" plus 64 MB pamäť. Pri tejto konštalácií dokáže X-Box vytlačiť neuveriteľných 125 miliónov polygónov za sekundu, či nekompromisne kráľuje v obľasti výkonnosti nad svojimi súpermi. Tento výkonnostný rozdiel je aj poznať, pre porovnanie rovnaké tituly z PS2 Onimusha a NHL sú detailnejšie, a rýchlejšie. Jednak je to podporou vyššieho rozlýšenia a potom vyšším počtom polygónov zobrazených na scéne. Ďalším revolučným prvkom v X-Boxe je zabudovaný 10 GB harddisk, na ktorý si môžete ukladať hry, súbory z internetu a hudobné Cdčka. Svojou kapacitou by mal na vymenované úkony disk plne postačovať, pretože mimo spomenutých možností sa na neho neištalujú žiadne časti hier, pretože je táto možnosť u konzolý striktne zakázaná. Takže na obdivuhodnej rýchlosti má podiel jedine väčšia pamäť a rýchly procesor, ktoré spracúvajú snímané CD/DVD médium s programom. X-Box je ďalej podobne ako GC vybavený 4 USB portami na ovládače. Bohužial ovládač X-Boxu je kameom úrazu sám o sebe. V provom rade je neznesiteľne veľký, nepadne do rúk, ktoré následne bolia z tláčitok, pretože nie su ergonomicky rozmiestnené. Mnohokrát musíte pozreť na ovládač, kde je potrebný gombík zašitý. Takmer identický ovládač mala SEGA DreamCast, no z jej problémov sa Microsoft nepoučil pridal navyše jeden joystick a nevkusne rozmiestnil tlačidlá. Z multimediálnych funkcií v základnom súbore je mimo internetu jednoznačne najzaujímavejšia možnosť ukladať si hudobné CD na harddisk a prehrávat ich cez 256 audio kanálov, čim si môžete X-Box z hernej konzoly zmeniť na J-Box (jukebox). Tým sa však multimediálne doplnky X-Boxu končia. V konzole je síce zabudovaný CD/DVD Video prehrávač, ale na jeho aktivovanie a ovládanie si musíte dokúpit špeciálny X-Box ovládač za cca 30 USD.
- DOPLNKY
Medzi doplnky podobne ako u ostatných konzol patria ďalšie ovládače, volanty a pamäťové karty. Napriek vstavanému harddisku si môŸete zakúpiť pamäťovú kartu a uložené pozície tak preniesť na iný X-Box.
- PRE & PROTI
Medzi hlavné silné stránky X-Boxu patrí jeho výkonnostný náskok oproti ostatným konkurentom a vbudovaný harddisk a pripojenie na internet cez ethernet, v podstate si netreba nič dokupovať mimo ďalších ovládačov a ovládania na Video. Nepriaznivo však pôsobí nevkusný ovládač a málo AAA exkluzívnych titulov ako je tomu u PS2 a GC. Taktiež design X-Boxu je krokom vedľa. Krabica je príliš veľká, rozmermi pripomína PC a je neuveriteľné ťažká, teda absolutné nevhodná na prenášanie. Zatiaľ sa podľa neoficiálnych čisel predali 4 miliony kusov konzoly po svete aj vďaka slabému predju išla cena konzoly z počiatočných 350 USD na 199 USD.

INTERNET a KONZOLY
Všetky spomínané zariadenia sa s veľkým odhodlaním rozhodli objavovať nové možnosti on-line hrania, ale aby sme si naliali čistého vína. X-Box ponúka jedine pripojenie cez ethernet a káblové modemy (ktoré samozrejme na Slovensku vďaka UPC nie su), takže sa väčšina domácich dial-upistov bude musieť zaobísť bez internetu. PS2 a GC našťastie dial-up pripojenie podporujú, otázne je to však s podporou zo strany Nintenda a Sony. SEGA DreamCast svojho času vďaka internetu preživala obrovský boom (ich on-line hry momentálne prebralo Nintendo), ale zo Slovenska ste sa mohli jedine pripojiť na server, ktorý bol najbližšie v Nemecku. Teda pokiaľ Nintendo a Sony nezriadia nejaký lokálny server, tak budete musieť volať do zahraničia za čo sa platia nie malé medzištátne tarify Slovenským Telekomunikáciam. Teda on-line hranie na konzolách je pre Slovákov zatiaľ veľkou neistotou.

KOHO SI VYBRA
Vybrať si spomedzi menovaných herných zariadení je ťažké, každé riešenie má svoje technické výhody a nevýhody. Z cenového hladiska je ponuka hardwaru u všetkých troch konzol viac než výhodná. Nintendo je vhodné pre mladších hráčov, kým X-Box a PS2 sa bijú o toho istého zákazníka, resp. vekovo neohraničenú skupinu. Rozhodovať teda bude množstvo a kvalita dostupných hier. Pričom väčšina dnešných hier sa portuje súčasne na všetky platformy, takže exkluzívne tituly pre tú ktorú platformu by mali rozhodnúť. Doterajším favoritom takmer po všetkých stránkach ostáva PS2.

PlayStation 2

GameCube

X-Box

Najlepšie riešenie

Cena:

199 USD

149 USD

199 USD

GC

CPU:

Sony Emotion Engine, 295 MHz

IBM "Gekko" PowerPC, 485 MHz

Intel Pentium III, 733 MHz

X-BOX

Graphics Processor:

150 MHz Sony Graphics Synthesizer

202.5 MHz ATI "Flipper"

250 MHz NVidia "XGPU"

X-BOX

Polygons per Second (hruby vykon):

66 million

X

125 million

X-BOX

System Memory:

32 MB

40 MB

64 MB

X-BOX

Audio Channels:

48

64

256

X-BOX

Media:

CD (650MB) / DVD (4.7GB)

DVD (1.5GB)

CD (650MB) / DVD (4.7GB)

-

Rozmery (W/H/D):

12"/3.125"/7.25"

5.9"/4.3"/6.3"

13.2"/3.3"/10.8"

GC

DVD Video:

Ano

Nie

Ano (doplnok)

PS2

Cena hry:

2000-3000 Sk

1700-2500 Sk

2500-3000 Sk

GC

Ovládač:

Dobrý

Dobrý

Zlý

PS2

Internet:

Ano

Ano

Ano- iba ethernet

-

Zakaznik (vek):

3+

3 - 15

3+

-

Na trhu v SR:

Ano

Ano

Nie (dátum plánovaného uvedenia v SR neznámy)

-


Zdroj: gamesweb

WIN
viac článkov autora

Výrobca:
Distribútor:
Testovaná platforma:
Multiplayer: nie
Lokalizácia:
Žáner:
Vychádza na platformy: PC
Oficiálna stránka:
Karta hry:
Plusy:
Mínusy:

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 0 / 10
(Hodnotení: 0)

Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012