29.03.2011 15:00, Richard „gulath“ Bojničan, Komentárov: 0
Dawn of War II: Retribution

Dawn of War II: Retribution

Cisárovi nepriatelia majú množstvo obáv.
Boja sa odhalenia, porážky, potupy a smrti.
Je však niečo, čo im prináša skutočný Strach...
Boja sa hnevu Space Marines!

Relic na obrazovky našich počítačov prináša druhý stand alone datadisk k mašinérii Dawn of War II. Ocitneme sa tak znovu po boku udatných Blood Ravens, v čase, keď už vieme, že primarch sa nechal zlákať chaosom. Snažíme sa tak prežiť to, že naši bývalí bratia a spolubojovníci  teraz poctivo poslúchajú príkazy primarchu a snažia sa nás ako heretikov zabiť. Súčasne sa snažíme celý sektor zachrániť pred hrozbou oveľa vážnejšou. Svätá inkvizícia sa rozhodla na celý sektor uvaliť Exterminatus. Kompletné zničenie všetkého života na planétach v oblasti. Sme teda jediní, ktorí tomu môžu zabrániť...

Toto je jeden zo šiestich príbehov, ktorý nám DoWII: Retribution prináša. Ale poďme pekne po poriadku. Tak ako predchádzajúci datadisk priniesol novú rasu -  Chaos Marines, tento prináša rás hneď 6. Okrem klasických mariňákov a chaosu si tak môžeme zahrať aj za Imperiálnu gardu, Orkov, Tyranidov a Eldarov. A pod pojmom zahrať myslím kompletnú hru, čiže nie len multiplay, ale aj singleplay kampaň za každú z rás. Rasy je možné si ku hre dokúpiť za symbolickú cenu cca 1 Euro, alebo si rovno kúpiť zberateľskú edíciu, ktorá ich obsahuje všetky + drobné bonusy.

Na čo sa teda môžeme tešiť? Kampaň je podobne dynamická ako je v Dawn of War II zvykom. Opäť sa budeme pohybovať po viacerých planétach, budeme mať možnosť si vybrať ktoré misie spravíme a ktoré nie a stále platí, že je možné urobiť naozaj všetky a netreba sa žiadnej z nich vzdať. Samotný príbeh je trochu slabší ako v minulých dieloch. Je to daň za to, že sa naň môžeme pozrieť zo šiestich strán. Faktom však je, že misie za každú rasu prejde asi skutočne iba fanúšik, pretože sú si veľmi podobné a pri tretej rase je to už naozaj otravné.

Štýl hry sa nám opäť trošku zmenil a dostal sa niekde na pomedzie pôvodného Dawn of War a druhého dielu. Stále máme svojich akoby hrdinov, s ktorými prechádzame postupne misie, ale... Ale môžeme si vybrať, že namiesto hrdinu nastúpi čata niektorých špeciálnych jednotiek, a počas misie si na určených miestach môžeme objednať ďalšie jednotky. Vracia sa aj systém surovín, konkrétne získavame rekvizíciu a energiu, avšak obe len zbieraním, nedajú sa aktívne dopĺňať, či generovať. Aspoň teda v singleplay misiách nie. Obtiažnosť hry je zaujímavá. Na normal je všetko ešte pomerne ľahké a hra sa skoro hrá sama. Avšak už o stupienok vyššie sú misie celkom výzvou, pričom existuje ešte jeden, vyšší stupeň...

Multiplay hry je veľmi podobný, s tým rozdielom, že tu sa už rekvizícia ako aj energia v podstate „ťažia“ a následne si kupujeme armádu na boj s protivníkom. Môžeme hrať od 1vs1, kde sa asi najlepšie učí a odpozeráva taktika či spôsob hry protihráča, až po 3vs3. Taktika pri hre je iná ako v single play, pretože tu potrebujeme obsadiť a udržať strategické body o ktoré má záujem súčasne aj súper. Okrem týchto dvoch klasických módov, nám hra ponúka ešte aj tretiu možnosť a to je The Last Stand. Tu sa spolu s dvomi inými spoluhráčmi pokúšame ustáť nekonečné útoky armád.  Je to celkom zaujímavý spôsob ako sa odviazať. Ako v multiplayi, tak i v Last Stand nám postupne rastie level jednotky ktorú používame. Tým získava nové schopnosti a predmety a vlastne tak rastie jej schopnosť dostať sa ďalej a ďalej.

Hovoriť tu o grafike, alebo zvukoch je pomerne zbytočné. Zmeny oproti predchádzajúcemu datadisku sú buď žiadne, alebo minimálne. Každopádne je grafika stále v pohode a hra beží svižne aj vo vysokých rozlíšeniach. Áno,  pokiaľ spustíte FRAPS a dáte nahrávať video, prudko klesne :)

Ak to mám nejako zhrnúť, dynamika hry sa nám ešte zvýšila, všetko je akési rýchlejšie a celkovo je to svojim spôsobom zábavnejšie, ak nie ste vyslovene stratég, ktorý si plánuje každý krok dopredu. Tu sa to nedá. Treba rýchlo reagovať na dianie na bojisku. Pre fanúšikov je to hra, ktorú jednoznačne musia mať, pre ostatných stále dobrá a dynamická stratégia. Jednoznačne odporúčam.


Richard „gulath“ Bojničan
viac článkov autora

Výrobca: Relc
Distribútor: THQ / Comgad
Testovaná platforma:
Multiplayer: áno
Lokalizácia: Anglický
Žáner: Stratégie
Vychádza na platformy: PC
Oficiálna stránka: http://www.dawnofwar2.com/uk/home
Karta hry: Warhammer 40 000: Dawn of War II – Retribution
Plusy:

- rýchla a dynamická hra

- svet Warhammer 40k

- uzatvorenie príbehu Blood Ravens

- 6 hrateľných rás

Mínusy:

- slabší príbeh

- podobné questy za rozličné rasy

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 8.7 / 10
(Hodnotení: 3)

Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012