31.08.2000 00:06, AMMO.SK, Komentárov: 0

IBM Thinkpad

Samozrejme, že sa aj automaticky poskladá, keď sa zatvára. Po otvorení sa ihneď nedá nepostrehnúť, že obrazovka je skoro po okraj notebooku (je tam iba nejaká 0.5cm medzera). Mne osobne strašne vadilo na tých starých notebookoch, že bol obrovský a po otvorení sa zistilo, že veľkosť LCD displeja bola tretinová. A teraz naspäť k nášmu ThinkPadu. Takže by som ho už konečne mohol zapnúť ...

Notebook pre študentov.

Prečo som sa rozhodol recenzovať notebook? V poslednej dobe som si všimol, že notebooky nekupujú len šéfovia bohatých a prosperujúcich firiem, ale aj študenti, ktorí oceňujú menšie výkony notebookov, tak aby aj cena bola v takej výške, aby si ju mohli dovoliť. Takže nekupujú nejaké P3, ale skôr 486, 386, 286 a dokonca niektorí laptopy kompatibilné s 8086, alebo pokročilé diáre. Napríklad PSION séria 3 bol veľmi obľúbený.

Veľkosti sú veľmi odlišné, od veľkosti malej kalkulačky až po kurfíkové počítače. Moje rozhodnutie som podmienil na základe časopisu PC-REVUE. Tento časopis sa mi párkrát dostal do ruky a všimol som si, že čitatelia si ho väčšinou predplatia preto, lebo je veľmi lacný. A v časopise som videl recenzie na kopec notebookov, jednu vec mali spoločnú. Všetky stáli nad 100 000,- (a niekdy aj viac ako 250 000,-) a druhá vec, čo mali spoločné, bolo to, že výkony presahovali desktop verzie. Chcem povedať, že k nám príde informácia, že existuje 1.5 Ghz procesor, ale v predaji sú zatiaľ iba 900Mhz, a to iba verzia pre DESKTOP počítače, tak PC-REVUE je schopné recenzovať notebook s 1.2Ghz procesorom. A môžete si ho kúpiť rovno z laboratória a príde vám prototyp. Narážam na to, že v tom časopise môžem čítať o takých veciach, ktoré nebudú mať ani moje vnúčatá. Takže ja osobne som sa rozhodol recenzovať jednu 486, lebo si myslím, že notebook typu 486 si môže dovoliť každý (ba aj študenti). Takže začnime s IBM ThinkPad 701 CS. Na prvý pohľad vyzerá ako absolútne obyčajný čierne sfarbený notebook. Ale ihneď pri prvom otvorení si užaj uvedomíte, že tento počítač bol kedysi špička. Má pomerne malé rozmery 24.5 x 19 x 4 cm. A keď sa zoberie do úvahy, že je to starina, tak je veľmi malý (na tú dobu). Tých 25cm nevystačuje na to, aby sa tam zmestila klávesnica s klávesmi takej veľkosti, aby sa dalo na nich písať strojopisom. Takže múdručké hlavičky od IBM to vymysleli tak, že vždy pri otvorení počítača sa klávesnica rozloží na skoro 30cm.


Moje rozhodnutie recenzovať som podmienil na základe časopisu PC-REVUE. Tento časopis sa mi párkrát dostal do ruky a všimol som si, že čitatelia si ho väčšinou predplatia preto, lebo je veľmi lacný.

Samozrejme, že sa aj automaticky poskladá, keď sa zatvára. Po otvorení sa ihneď nedá nepostrehnúť, že obrazovka je skoro po okraj notebooku (je tam iba nejaká 0.5cm medzera). Mne osobne strašne vadilo na tých starých notebookoch, že bol obrovský a po otvorení sa zistilo, že veľkosť LCD displeja bola tretinová. A teraz naspäť k nášmu ThinkPadu. Takže by som ho už konečne mohol zapnúť. Dobre, test pamäti prebehol, je osadený 24MB, takže win95 bude chodiť v pohode. Po chvíľke naštartovala 95-ka a objavil sa problém, čím to ovládať. Márne som hľadal nejakého hlodavca a až po nejakej chvíľke som našiel taký trčiaci dzindzík medzi písmenami G a H. Zrazu, keď som sa ho dotkol, tak sa pohýbal kurzor. Po dlhých vedeckých rozboroch som zistil, že reaguje na tlak a funguje ako joystick (ale v menšom). Jednoducho si ho tlačím, kde chcem. Toto ovládanie sa mi zdá ako najlepšie.

Používal som TrackBall, potom TouchPad, ale ani jedno sa nevyrovnalo tomuto takzvanému TrackPoint III a pochybujem, či sa dá lepšie prevedenie na notebooku spraviť. Je vždy po ruke (lebo je priamo v klávesnici), keď sa s ním dlho robí, ruky nie sú tak unavené ako pri iných zariadeniach. Takže ako som sa pohral vo voknách, vyskúšal som spustiť Configuration Utility (tak to volajú chlapci od IBM), ale je to Setup BIOSu, ale dá sa pustiť počas behu počítača. Veľa parametrov sa dá meniť (ako sú nastavenia zvukovky, paralelného portu, modemu, sériového portu, infračerveného portu a iných) a aj väčšina vecí ihneď reagovala (bez reštartu vokien). Nedalo mi nepozrieť si procesor, takže intelácky 80486 DX4 75Mhz. Je to pomerne čudná frekvencia, ale to je jedno, má koprocesor, takže je pomerne slušný stroj. Ďalšie vlastnosti, čo som objavil, sú: Má zvukovku, teda sú na ňom 3 jacky, 2 vstupy (MIC a LINE-IN) a 1 výstup na sluchátka. Popritom má zabudovaný repráčik a aj mikrofón, takže netreba kupovať sluchátka. Mikrofónom som bol prekvapený, lebo je pomerne citlivý a je aj blízko repráčika, ale nechytá spätnú vazbu.

Zvukovka je spojená s VOICE Fax MODEMom, síce iba 14 400, ale je to vždy lepšie ako drôt do oka. Keď sa dobre nastaví Advanced Power Managment, tak môže slúžiť ako odkazovač. Nastaví sa tak, aby sa vypol po 2 minútach neaktivity, aby pri tomto vypnutí bol napájaný len modem a aby sa pri zvonení zakaždým zapol celý notebook. Software na telefonovanie je priamo dodávaný, alebo sa dá stiahnuť na stránkach IBM. Ďalšie perifériá sa môžu pripojiť cez PCMCIA rozhranie, 701 má takéto sloty dva. Neviem načo až dva, keď jediné, čo ten notebook nemá, je sieťovka a teda tá jediná sa môže zapojiť. Ale potom ostáva jeden slot nevyužitý a niektorí to môžu zastávať, že sa môže pripojiť zariadenie typu SCSI radič, alebo nejaký akcelerátor (ak vôbec nejaké existujú v PCMCIA prevedení).

Ale teraz ruku na srdce, SCSI do 486????? No to je hádam prehnané. Na druhej strane je to jedno, že ten slot je nevyužitý, lebo je veľký cca 2mm. Musím pár vecí podotknúť k LCD obrazovke. Je to farebná DUALSCAN LCD obrazovka, s porovnaním LCD obrazoviek robených TFT technológiou má aj výhody aj nevýhody. Výhody sú: menšia cena, trochu menšia spotreba, menšia váha, nikto nemôže čítať z obrazovky z iného uhlu ako je kolmý, teda keď sedíte v autobuse, sused ma obrovské problémy čítať vaše prísne tajné informácie, dali by sa čítať jedine spoza vášho pleca. Nevýhody: viac sa rozmazáva obraz, ktorý sa hýbe (tie kryštáliky potrebujú viac času na preorientovanie) a teda, keď sa pohýbe kurzorom, tak zanechá chvost.

Ďalší nedostatok môže byť, že niekto si potrpí na to, aby videl na displej aj z boku. Veľmi dobrá vec je infračervený port, ktorý je priamo zabudovaný a aj ovládače sú priamo od IBM. Inštalácia je veľmi jednoduchá a teda som sa rozhodol, aby IBM komunikovalo s DESKTOPom. Zakúpil som (alebo lepšie povedané dostal som to ako darček) do DESKTOPu IR. Inštalácia je niečo hrozné, ale keď sa mi to podarilo po všetkých ťažkostiach, stále sa na tom niečo kazilo. Po úspešnom spojení som zistil, že všetky prenosy sú do 115Kbuad a nedá sa to spojiť spôsobom LANu (že by som niečo sharol a ten druhý počítač by si mohol hocikedy z toho nahrávať). Keď som chcel niečo poslať z DESKTOPu na notebook, tak som musel sadnúť za DESKTOP, vybrať požadovaný súbor a poslať ho. Je to niekedy strašný problém, za počítačom, z ktorého chcete dáta sedí osoba a vy ju nechcete, alebo nemôžete vyrušiť a teda tie dáta z toho počítača nikdy nedostanete.

Nechcem kritizovať IR na notebooku, lebo to dostalo 99 bodov zo 100 (nechcel som dať 100, lebo by som narušil téoriu o tom, že nič nie je dokonalé). Chcem skritizovať ako blbo vymysleli IR spojenia vôbec, teda ak vám na IR spojení nič nevadí, tak potom budete nadšení ako dobre je to na 701 vymyslené. Veľakrát som spomínal, že sa ovládače dajú stiahnuť priamo od IBM. Toto je jedna z vecí, prečo je IBM na špičke spomedzi výrobcov počítačov. Áno, servis od IBM je perfektný, oni sa starajú o zákazníkov, ktorí už zaplatili za zariadenie. Veľa firiem vás už nebude poznať po tom, ako zaplatíte, najlepšie, aby ste tiahli k čertu. Keď som našiel stránku venovanú môjmu notebooku, tak ma zaujala položka ovládače, tam som našiel pre každé zariadenie použité v tom notebooku aj ovládač a aj obslužný software, a to pre kopec operačných systémov (WIN98, WIN95, WIN 3.11, DOS, OS 2 a aj iné, ktoré si už nepamätám). Ďalšia zaujímavá položka bola FAQ a TIPY, často kladené otázky a tipy na riešenie problémov. Bol tam veľký zoznam ako riešiť všelijaké chyby. No nechcem tvrdiť, že tento notebook má veľa dôvodov ako sa pokaziť, ale chcem tvrdiť, že ak sa niečo s ním stane, tak určite nájdete riešenie na ten problém. Samozrejme, ak to nebude, že vám spadol na betón z ôsmeho poschodia.

Ako príklad chcem uviesť dokument, v ktorom sa hovorí o tom, ako vymeniť alebo nahradiť poškodené alebo pokazené diely. Je k tomu priložený obrovský obrázok, ktorý ukazuje, kde je aký šroub umiestnený. Pozrite si obrázky, priložil som zmenšenú časť toho obrázku. Takto, keď je na obrázku nakreslená každá prkotinka, tak stačí napísať v texte: "Ako prvé odskrutkujte skrutku č. 165, spolu so skrutkou č. 180. Uvoľní sa kryt č. 20 a pod ním môžete vytiahnuť kábel č. 12". Takýmto spôsobom je popísané ako vymeniť klávesnicu, zlomený kábel od obrazovky, alebo ako nahradiť iné časti notebooku. Na to, aby sa ušetrilo miesto na notebooku, vymysleli takú vec, že okrem PCMCIA slotov, Floppy portu s Paralelným portom, Telefónnym konektorom, AC adaptérom a Vstupno-výstupnými portami pre zvukovku, sa nič iné nedá zapojiť.

Ak niekto strašne potrebuje zapojiť si myšku, monitor, klávesnicu, alebo iné zariadenia, tak si môže zapojiť Dock Station nazvaný DOCK II. Nie je to veľké a pekne sa to dá zapojiť zozadu do notebooku. Tam sú všetky potrebné konektory, je ich tam 8. Veľmi dobrá vec je, že sa môže používať aj vbudovaná klávesnica a aj pripojená naraz. S monitorom a LCD sa dá nastaviť, ktoré má ísť a ktoré nie, alebo či majú ísť obidva. Takisto je to so vstupmi a výstupmi na zvukovke, lebo po zapojení DOCK II pribudnú ďalšie dva. Ďalšia zaujímavá vec na tomto notebooku je floppy mechanika, je v externom prevedení. Má to aj výhody aj nevýhody, nemôžete vždy kopírovať cez diskety, mne to osobne nevadilo, lebo ak som chcel kopírovať malý počet dát, tak som použil infračervený port, pri veľkom počte som si zobral sieťovku a pri strednom mechaniku. Keď som chcel strašne kopírovať na diskety, tak som ju zobral so sebou. Ja osobne som mechaniku skoro vôbec nepoužíval a ocenil som, že je externá. O to menší notebook je. Veľkosť je jedna z vecí, čo si najviac na ňom cením, lebo na to, že je starý, je kompaktný. Keď som s tou sieťovkou začal, tak to aj dokončím. Skúšal som na ňom externú sieťovku a bol som celkom prekvapený. Má malé rozmery a jediné, čo jej musím zazlievať je, že potrebuje prídavné napájanie a nevystačí jej napájanie z konektora.

Treba buď nosiť so sebou adaptér, alebo taký pomocný káblik, odberá elektrinu z PS 2 konektora klávesnice, je to oveľa pohodlnejšie, ale stále to môže niekomu vadiť. Ďalšie zariadenie, čo som mal možnosť odskúšať, bola externá CD-ROMka. Musím skritizovať, že cena takej romky je nehorázne veľká (pre študentov). Nie je drahá ani tak značka, ako to, že je externá. Veľmi som jej zazlieval to, že potrebovala napájanie, ale teraz pre istotu 220V, výhody boli zase také, že pri ďalšej malej investícii sa z toho dala spraviť externá napaľovačka. Posledné veci, ktoré chcem opísať pred ukončením recenzie sú batérie a pevný disk, obidvom by som dal zlú známku. Batérie vydržia pri plnej prevádzke iba 2.5 hodiny a keď sa s batériami zle zaobchádza, tak iba 2. Totiž sú Nickel Metal Hydride a majú pamäťový efeket, nie je veľký, ale je dostatočne veľký na to, aby sa vďaka nemu zničili batérie. Študent potrebuje niečo, čo vydrží cca 10 hodín plnej prevádzky a 2 mesiacie v stand by móde, bez doplnenia batérií. V tomto majú výhody PSIONy, ktoré tieto výsledky bez problémov dosiahnu. Druhá vec, s ktorou som nebol spokojný je disk. Prekvapilo ma, koľko veľa sa dá nahrať na 540MB, ale aj tak by bodlo cca 850MB, alebo kľudne aj 1.6GB. Na 540MB sa mi podarilo s 80MB voľným priestorom nahrať toto: Win95, Photoshop, Corel Draw, Office 97, PC translator, kopec utilít ako Offline Explorer, Internet MAIL, Hyper Snap, Hyper CAM, Window Commander, SideKICK, DJGPP (to je pomerne veľké Céčko, dokonca s kopcom knižníc). Samozrejme aj s dokumentmi, napr. dokumenty do Internet MAIL mi zaberali cca 12MB, Pracovné 60MB a programovanie okolo 45MB.

Takto som mal ešte miesto pre zopár menších hier. Teraz na tomto notebooku môžem programovať AMMO, takisto môžem programovať projekty do roboty. Všetko v rámci AMMa a šéfredaktorovania mám tiež uložené na notebooku. Práce do školy tiež (labáky, protokoly, dokumenty na ročníkovú prácu a aj učivá na SJ). K tomu je dosť miesta na to, aby som tam nahral dva prehrávače MP3 a zopár MP3. Ako vidíte, takáto konfigurácia sa dá využiť na strašné veľa vecí a pre niektorých študentov je to ideálna pomôcka do školy. Výkon je podľa môjho úsudku dostačujúci, hry na tejto 75 bežia v pohode, chodí DUKE aj DOOM. Síce Quake sa ani nepohne, ale to by sa nepohol ani na 133. Ja osobne odporúčam notebooky od IBM, lebo sú proste vynikajúce a aj veľmi dobre doladené. Tým chcem povedať, že nedali do počítača s P2-450 pamäť o veľkosti 4MB, ale veľmi dobre vyvážené komponenty. O tom, že IBM ThinkPad 701 CS je vynikajúci notebook, vás mohlo presvedčiť týchto pár stručných riadkov.

Poskytol v spolupráci: diskmagazin server: www.ammo.sk

Zdroj: gamesweb

AMMO.SK
viac článkov autora

Výrobca:
Distribútor:
Testovaná platforma:
Multiplayer: nie
Lokalizácia:
Žáner:
Vychádza na platformy: PC
Oficiálna stránka:
Karta hry:
Plusy:
Mínusy:

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 0 / 10
(Hodnotení: 0)

Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012