28.10.2009 01:43, Bobo, Komentárov: 0
Experience112 - recenzia českej verzie

Experience112 - recenzia českej verzie

Isto mi dáte za pravdu, že žáner adventúr je minimálne jeden z najkorzervatívnejších. Fanúšikovia sú zvyknutí na štandartné herné prvky žánru, ovládanie a podobne, a len veľmi ťažko akceptujú zmeny v nich urobené. Experience112 je jedna z mála adventúr, ktoré sa snažia ísť proti prúdu. Nakoľko sa jej to podarilo? Dozviete sa v recenzi...

Isto mi dáte za pravdu, že žáner adventúr je minimálne jeden z najkorzervatívnejších. Fanúšikovia sú zvyknutí na štandartné herné prvky žánru, ovládanie a podobne, a len veľmi ťažko akceptujú zmeny v nich urobené. Experience112 je jedna z mála adventúr, ktoré sa snažia ísť proti prúdu. Nakoľko sa jej to podarilo? Dozviete sa v recenzi...
Experience majú na svedomí francúzi z Lexis Numérique, ktorí majú na svedomí rôzne casual série Ubisoftu ako Imagine ci Horsez, ale najmä to je adventúrna séria In Memoriam. Jednalo sa o atypickú hru z alternatívnej reality a v podstate na tieto Experience nepriamo nadväzuje, ako prvkami, tak spracovaním.

#picn1#

Príbeh a hrateľnosť:
Najpodstatnejšou je špecifickosť ovládania, kde priamo nepohybujete hlavnou hrdinkou (Leou Nicholsovou), ale jej v podstate len vypomáhate s riešením problémov. Lea sa prebudila s amnéziou na akejsi opustenej lodnej vedeckej základni a postupne sa snaží odhalovať, k akým udalostiam došlo. Vy celý čas sedíte pred operačným systémom a prezeráte si cez jeho príkazy dokumenty, a najmä ovládate kamery a svetlá, ktorými Leu navigujete (z časti to je spomínaná podobnosť alternatívnej reality z In Memoriam). Operačný systém neobsahuje žiadny inventár (keďže vy tie predmety ani nezbierate), čakajte len ponuky a podobne. Na základni sú počítače, cez ktoré vám Lea zapisuje úlohy, či sprístupňuje dokumenty do spoločných priečinkov a podobne. Tých je, mimochodom, 21, čo je spolu s Leou počet jej bývalých kolegou, o ktorých spoločne s ňou (teda najmä vy) zisťujete informácie. V týchto priečinkoch sa nachádza pošta medzi zamestnancami, vedecké práce, či jednoducho správy, ktoré vám pomôžu pri riešení hlavolamov a podobne (a to tie s normálnou dôležitosťou, ako aj súkromné, ktoré pri väčšine zamestnancov, okrem dvoch, môžete odomknúť). Tieto dokumenty sú písané celkom zaujímavou formou, aj keď množstvo je zbytočne vysoké a brzdí postup hrania, hoci aj napriek tomu je to vítaná zmena oproti pomerne stereotypnému gameplayu. Každý zamestnanec má detailný profil, kde je vypísané oddelenie, na ktorom pracoval a prípadne vám systém zobrazí aj kódy z dokumentov, ktoré zadávate na rôznych miestach, ako zabezpečených dverách, atď.
Ovládanie je na normálny pohyb dostačujúce, ale pri hádankach, najmä tých, kde ste časovo obmedzený a potrebujete rýchlu odozvu, sa ľahko stáva nemotorným, až frustrujúcim. Napriek tomu sa dá hodnotiť kladne, koniec-koncov, je alfou a omegou celého vášho zážitku Experience. Inak sú hádanky dizajnované vcelku rozumne, ako aj rôzne minihry, ako ovládanie rôznych robotov, či práca s termálnou kamerou, atp.

#picn2#

Prezentácia:
V rámci žánru sa jedná o nadpriemer, aj s faktom, že hra je kompletne v 3D (čo je pre adventúry ešte stále viac-menej neprebádané pôsobisko) a pôvodná, francúzska verzia má už dva roky. Hra používa jemný filter a farby trochu do siva, teda art direction nie je striktne realistická. Animácie sú viac menej slušne urobené, niekedy sú nemotornejšie prepojené pohyby postavy, ale stále je to v rámci žánru nadpriemer. Čo však vyčnieva, sú veľmi pekne urobené predelové CGI filmy, ktorých je okolo desať (po ich prehratí máte navyše v hlavnej ponuke pri každom videu, okrem jeho opätovného pozretia, odomknuté artworky, hudby a úryvky z dabingu).
Dabing postáv nie je nič extra, ale zase ani úplne netrhá uši, ako som počul v jednej recenzii, čo sa ale, vzhľadom na budgetovú povahu hry, dá odpustiť (určite lepší ako také Secret Files 2).
Hudba a zvukové efekty svojou kvalitou v podstate sekundujú ostatných prvkom, sú to skôr ambientné kompozície, ale stále pestré a nie zbytočne zdåhavé. Od klavírnych skladieb, cez elektronickejšie záležitosti. Jednoducho nenudia a ich množstvo je adekvátne hracej dobe.

#picn3#

Česká verzia:
TopCD už tradične potvrdzuje kvalitu svojich prekladov. Tentokrát ho majú na starosti skúsení prekladatelia lost_viking a Farflame. Diakritika funguje bez problémov, ku hre je dokonca priložený elektronický slovenský manuál (bez papierovej podoby) a samotný preklad je ľahko pochopiteľný, len s minimálnym počtom preklepov, či nesprávnych výrazov.
Hodnotenie lokalizácie: 90%

Záver:
Tá sa, mimochodom, pohybuje v nadpriemerných 20-25 hodinách, vzhľadom na monotónnejšiu hrateľnosť však odporúčam dávkovať postupne :). Menej zaujímavý príbeh, hoci s jemnou dávkou sci-fi, tu poľahky vyvažuje originalita a prídavné hodnoty českej verzie ako cena a ďalšia plná hra, rovnako v českej verzii, Journey to the Center of Earth. Takže adventúristi si môžu prísť na svoje.

#tab#


Zdroj: gamesweb

Bobo
viac článkov autora

Výrobca:
Distribútor:
Testovaná platforma:
Multiplayer: nie
Lokalizácia:
Žáner:
Vychádza na platformy: PC
Oficiálna stránka:
Karta hry:
Plusy:
Mínusy:

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 0 / 10
(Hodnotení: 0)

Kalendár herných vydaní

Stronghold Crusader 2

02.09.2014
PC

The Sims 4

04.09.2014
PC

Dead Rising 3

05.09.2014
Xbox One, PC

Destiny

09.09.2014
Xbox One, PS4, PS3, Xbox 360
Bleskovky

Samostatný Kinect pôjde do predaja v októbri

Xbox One je od júna v predaji aj vo verzii bez Kinectu, ten sa preto do predaja dostane samostatne. Microsoft potvrdil spustenie predaja samostatného Kinectu na 6. október 2014 a k senzoru pribalí kód na stiahnutie Dance Central Spotlight.
včera 09:30 diskusia (0)

Steam sprístupnil inštaláciu viacerých hier naraz

Digitálna služba Steam sprístupnila spolu s nedávnym updateom možnosť stiahnuť a nainštalovať viaceré hry naraz. Plánujete ju využiť?
včera 09:00 diskusia (0)

Rocksmith 2014 na PS4 a Xbox One?

Ratingová spoločnosť ESRB naznačila plány Ubisoftu s jeho populárnym gitarovým simulátorom Rocksmith. K pokračovaniu s číslovkou 2014 totiž priradila aj konzoly Playstation 4 a Xbox One, na ktoré hra zatiaľ nebola oficiálne oznámená. O vydaní hry na nové konzoly sa už ale špekulovalo dávnejšie.
včera 08:00 diskusia (0)

Bayonetta 2 dostala americký dátum vydania

Druhý diel sekačky Bayonetta vyjde exkluzívne pre Nintendo Wii U s vydaním stanoveným na 24. október 2014. Tento dátum zatiaľ platí pre Severnú Ameriku, Nintendo však už dávnejšie prisľúbilo októbrové vydanie aj pre Európu.
30.08. 20:30 diskusia (0)

Dátum vydania pre LEGO Batman 3

Tretie kockované dobrodružstvo Batmana vychádza pre PC, PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PS Vita, Nintendo Wii U a 3DS už 14. novembra 2014. Hra ponúkne viac ako 150 hrateľných postavičiek z univerza DC Comics.
30.08. 20:20 diskusia (0)
Anketa
Ste spokojní s predstavenými hrami na E3 2014?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012