28.10.2009 01:43, Bobo, Komentárov: 0
Experience112 - recenzia českej verzie

Experience112 - recenzia českej verzie

Isto mi dáte za pravdu, že žáner adventúr je minimálne jeden z najkorzervatívnejších. Fanúšikovia sú zvyknutí na štandartné herné prvky žánru, ovládanie a podobne, a len veľmi ťažko akceptujú zmeny v nich urobené. Experience112 je jedna z mála adventúr, ktoré sa snažia ísť proti prúdu. Nakoľko sa jej to podarilo? Dozviete sa v recenzi...

Isto mi dáte za pravdu, že žáner adventúr je minimálne jeden z najkorzervatívnejších. Fanúšikovia sú zvyknutí na štandartné herné prvky žánru, ovládanie a podobne, a len veľmi ťažko akceptujú zmeny v nich urobené. Experience112 je jedna z mála adventúr, ktoré sa snažia ísť proti prúdu. Nakoľko sa jej to podarilo? Dozviete sa v recenzi...
Experience majú na svedomí francúzi z Lexis Numérique, ktorí majú na svedomí rôzne casual série Ubisoftu ako Imagine ci Horsez, ale najmä to je adventúrna séria In Memoriam. Jednalo sa o atypickú hru z alternatívnej reality a v podstate na tieto Experience nepriamo nadväzuje, ako prvkami, tak spracovaním.

#picn1#

Príbeh a hrateľnosť:
Najpodstatnejšou je špecifickosť ovládania, kde priamo nepohybujete hlavnou hrdinkou (Leou Nicholsovou), ale jej v podstate len vypomáhate s riešením problémov. Lea sa prebudila s amnéziou na akejsi opustenej lodnej vedeckej základni a postupne sa snaží odhalovať, k akým udalostiam došlo. Vy celý čas sedíte pred operačným systémom a prezeráte si cez jeho príkazy dokumenty, a najmä ovládate kamery a svetlá, ktorými Leu navigujete (z časti to je spomínaná podobnosť alternatívnej reality z In Memoriam). Operačný systém neobsahuje žiadny inventár (keďže vy tie predmety ani nezbierate), čakajte len ponuky a podobne. Na základni sú počítače, cez ktoré vám Lea zapisuje úlohy, či sprístupňuje dokumenty do spoločných priečinkov a podobne. Tých je, mimochodom, 21, čo je spolu s Leou počet jej bývalých kolegou, o ktorých spoločne s ňou (teda najmä vy) zisťujete informácie. V týchto priečinkoch sa nachádza pošta medzi zamestnancami, vedecké práce, či jednoducho správy, ktoré vám pomôžu pri riešení hlavolamov a podobne (a to tie s normálnou dôležitosťou, ako aj súkromné, ktoré pri väčšine zamestnancov, okrem dvoch, môžete odomknúť). Tieto dokumenty sú písané celkom zaujímavou formou, aj keď množstvo je zbytočne vysoké a brzdí postup hrania, hoci aj napriek tomu je to vítaná zmena oproti pomerne stereotypnému gameplayu. Každý zamestnanec má detailný profil, kde je vypísané oddelenie, na ktorom pracoval a prípadne vám systém zobrazí aj kódy z dokumentov, ktoré zadávate na rôznych miestach, ako zabezpečených dverách, atď.
Ovládanie je na normálny pohyb dostačujúce, ale pri hádankach, najmä tých, kde ste časovo obmedzený a potrebujete rýchlu odozvu, sa ľahko stáva nemotorným, až frustrujúcim. Napriek tomu sa dá hodnotiť kladne, koniec-koncov, je alfou a omegou celého vášho zážitku Experience. Inak sú hádanky dizajnované vcelku rozumne, ako aj rôzne minihry, ako ovládanie rôznych robotov, či práca s termálnou kamerou, atp.

#picn2#

Prezentácia:
V rámci žánru sa jedná o nadpriemer, aj s faktom, že hra je kompletne v 3D (čo je pre adventúry ešte stále viac-menej neprebádané pôsobisko) a pôvodná, francúzska verzia má už dva roky. Hra používa jemný filter a farby trochu do siva, teda art direction nie je striktne realistická. Animácie sú viac menej slušne urobené, niekedy sú nemotornejšie prepojené pohyby postavy, ale stále je to v rámci žánru nadpriemer. Čo však vyčnieva, sú veľmi pekne urobené predelové CGI filmy, ktorých je okolo desať (po ich prehratí máte navyše v hlavnej ponuke pri každom videu, okrem jeho opätovného pozretia, odomknuté artworky, hudby a úryvky z dabingu).
Dabing postáv nie je nič extra, ale zase ani úplne netrhá uši, ako som počul v jednej recenzii, čo sa ale, vzhľadom na budgetovú povahu hry, dá odpustiť (určite lepší ako také Secret Files 2).
Hudba a zvukové efekty svojou kvalitou v podstate sekundujú ostatných prvkom, sú to skôr ambientné kompozície, ale stále pestré a nie zbytočne zdåhavé. Od klavírnych skladieb, cez elektronickejšie záležitosti. Jednoducho nenudia a ich množstvo je adekvátne hracej dobe.

#picn3#

Česká verzia:
TopCD už tradične potvrdzuje kvalitu svojich prekladov. Tentokrát ho majú na starosti skúsení prekladatelia lost_viking a Farflame. Diakritika funguje bez problémov, ku hre je dokonca priložený elektronický slovenský manuál (bez papierovej podoby) a samotný preklad je ľahko pochopiteľný, len s minimálnym počtom preklepov, či nesprávnych výrazov.
Hodnotenie lokalizácie: 90%

Záver:
Tá sa, mimochodom, pohybuje v nadpriemerných 20-25 hodinách, vzhľadom na monotónnejšiu hrateľnosť však odporúčam dávkovať postupne :). Menej zaujímavý príbeh, hoci s jemnou dávkou sci-fi, tu poľahky vyvažuje originalita a prídavné hodnoty českej verzie ako cena a ďalšia plná hra, rovnako v českej verzii, Journey to the Center of Earth. Takže adventúristi si môžu prísť na svoje.

#tab#


Zdroj: gamesweb

Bobo
viac článkov autora

Výrobca:
Distribútor:
Testovaná platforma:
Multiplayer: nie
Lokalizácia:
Žáner:
Vychádza na platformy: PC
Oficiálna stránka:
Karta hry:
Plusy:
Mínusy:

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 0 / 10
(Hodnotení: 0)

Kalendár herných vydaní

DayLight

29.04.2014
PS4, PC

Child of Light

30.04.2014
Xbox One, PS4, Wii U, PC, PS3, Xbox 360, WII

The Amazing Spider-Man 2

02.05.2014
Xbox One, PS4, Wii U, 3DS, PC, PS3, Xbox 360, iPad, iPhone, Mobily

The Forest

22.05.2014
PC
Bleskovky

FTL: Faster Than Light je už aj na iPade

Vydarená, nezávyslá hra, ktorá priniesla svieži závan na naše PC, sa dostala aj na tablet od spoločnosti Apple. Okrem konverzie sa však hra dočkala aj množstva vylepšení (ich zoznam nájdete TU), takže ak ste už hrali PC verziu, tak by možno nebolo odveci vyskúšať aj tabletovú úpravu. Pôvodná hra učarila aj nášmu redaktorovi MickTheMage, ktorý jej dal v recenzii vcelku vysoké hodnotenie. Recenziu nájdete TU.
05.04. 16:06 diskusia (0)

Zajtra prichádza nové DLC ku CoD: Ghosts

Okrem nových MP máp, zbraní a ďalšej epizódy Extinction, prinesie DLC s názvom Devastation aj jedného brutálneho nepriateľa. Kto to je sa dozviete vo videu, ktoré bolo pri tejto príležitosti vydané. Nájdete ho TU.
02.04. 14:44 diskusia (0)

Pozrite si špeciálnu funkciu na Reaper of Souls art booku

Štúdio Blizzard nás často poteší svoj neotrelým prístupom. Tentokrát sa tak stalo vďaka vylepšeniu art booku, ktorý bol vydaný v rámci datadisku ku hre Diablo III. Ak totiž spojíte túto knihu so smartfónom, tak sa dočkáte oživenia príšer priamo na stránkach knihy. Ako to funguje si môžete pozrieť v našej galérii videí, čiže TU.
31.03. 14:41 diskusia (0)

EA dala zadarmo Dead Space

Jedná sa o akciu s názvom On the House, vďaka ktorej bude EA priebežne uvolňovať svoje staršie tituly. Ako prvá prišla na rad výborná hororová akcia Dead Space, ktorú keď si teraz zadarmo stiahnete, tak vám na účte zostane už nastálo.
28.03. 19:11 diskusia (0)

Simulátor kozy predstavuje výborný trailer

Ak sa už tešíte na bláznenie sa s kozou, tak neváhajte a pozrite si video, ktoré ohlasuje príchod tejto podivuhodnej hry. Je veľmi vtipné, že autori sa nebránili parodovaniu známeho videa, ktoré pôsobivo ohlásilo vydarenú zombie akciu. Video nájdete v našej galérii, čiže TU.
28.03. 18:48 diskusia (0)
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Ruleta

02.02.2014

Eat My Axe

30.06.2013

Nuke Defense

30.05.2013
Najnovšie plné hry

Maldita Castilla

30.12.2012

Blood TC

13.12.2012

Alien Shooter 2

25.11.2012