28.10.2009 01:43, Bobo, Komentárov: 0
Experience112 - recenzia českej verzie

Experience112 - recenzia českej verzie

Isto mi dáte za pravdu, že žáner adventúr je minimálne jeden z najkorzervatívnejších. Fanúšikovia sú zvyknutí na štandartné herné prvky žánru, ovládanie a podobne, a len veľmi ťažko akceptujú zmeny v nich urobené. Experience112 je jedna z mála adventúr, ktoré sa snažia ísť proti prúdu. Nakoľko sa jej to podarilo? Dozviete sa v recenzi...

Isto mi dáte za pravdu, že žáner adventúr je minimálne jeden z najkorzervatívnejších. Fanúšikovia sú zvyknutí na štandartné herné prvky žánru, ovládanie a podobne, a len veľmi ťažko akceptujú zmeny v nich urobené. Experience112 je jedna z mála adventúr, ktoré sa snažia ísť proti prúdu. Nakoľko sa jej to podarilo? Dozviete sa v recenzi...
Experience majú na svedomí francúzi z Lexis Numérique, ktorí majú na svedomí rôzne casual série Ubisoftu ako Imagine ci Horsez, ale najmä to je adventúrna séria In Memoriam. Jednalo sa o atypickú hru z alternatívnej reality a v podstate na tieto Experience nepriamo nadväzuje, ako prvkami, tak spracovaním.

#picn1#

Príbeh a hrateľnosť:
Najpodstatnejšou je špecifickosť ovládania, kde priamo nepohybujete hlavnou hrdinkou (Leou Nicholsovou), ale jej v podstate len vypomáhate s riešením problémov. Lea sa prebudila s amnéziou na akejsi opustenej lodnej vedeckej základni a postupne sa snaží odhalovať, k akým udalostiam došlo. Vy celý čas sedíte pred operačným systémom a prezeráte si cez jeho príkazy dokumenty, a najmä ovládate kamery a svetlá, ktorými Leu navigujete (z časti to je spomínaná podobnosť alternatívnej reality z In Memoriam). Operačný systém neobsahuje žiadny inventár (keďže vy tie predmety ani nezbierate), čakajte len ponuky a podobne. Na základni sú počítače, cez ktoré vám Lea zapisuje úlohy, či sprístupňuje dokumenty do spoločných priečinkov a podobne. Tých je, mimochodom, 21, čo je spolu s Leou počet jej bývalých kolegou, o ktorých spoločne s ňou (teda najmä vy) zisťujete informácie. V týchto priečinkoch sa nachádza pošta medzi zamestnancami, vedecké práce, či jednoducho správy, ktoré vám pomôžu pri riešení hlavolamov a podobne (a to tie s normálnou dôležitosťou, ako aj súkromné, ktoré pri väčšine zamestnancov, okrem dvoch, môžete odomknúť). Tieto dokumenty sú písané celkom zaujímavou formou, aj keď množstvo je zbytočne vysoké a brzdí postup hrania, hoci aj napriek tomu je to vítaná zmena oproti pomerne stereotypnému gameplayu. Každý zamestnanec má detailný profil, kde je vypísané oddelenie, na ktorom pracoval a prípadne vám systém zobrazí aj kódy z dokumentov, ktoré zadávate na rôznych miestach, ako zabezpečených dverách, atď.
Ovládanie je na normálny pohyb dostačujúce, ale pri hádankach, najmä tých, kde ste časovo obmedzený a potrebujete rýchlu odozvu, sa ľahko stáva nemotorným, až frustrujúcim. Napriek tomu sa dá hodnotiť kladne, koniec-koncov, je alfou a omegou celého vášho zážitku Experience. Inak sú hádanky dizajnované vcelku rozumne, ako aj rôzne minihry, ako ovládanie rôznych robotov, či práca s termálnou kamerou, atp.

#picn2#

Prezentácia:
V rámci žánru sa jedná o nadpriemer, aj s faktom, že hra je kompletne v 3D (čo je pre adventúry ešte stále viac-menej neprebádané pôsobisko) a pôvodná, francúzska verzia má už dva roky. Hra používa jemný filter a farby trochu do siva, teda art direction nie je striktne realistická. Animácie sú viac menej slušne urobené, niekedy sú nemotornejšie prepojené pohyby postavy, ale stále je to v rámci žánru nadpriemer. Čo však vyčnieva, sú veľmi pekne urobené predelové CGI filmy, ktorých je okolo desať (po ich prehratí máte navyše v hlavnej ponuke pri každom videu, okrem jeho opätovného pozretia, odomknuté artworky, hudby a úryvky z dabingu).
Dabing postáv nie je nič extra, ale zase ani úplne netrhá uši, ako som počul v jednej recenzii, čo sa ale, vzhľadom na budgetovú povahu hry, dá odpustiť (určite lepší ako také Secret Files 2).
Hudba a zvukové efekty svojou kvalitou v podstate sekundujú ostatných prvkom, sú to skôr ambientné kompozície, ale stále pestré a nie zbytočne zdåhavé. Od klavírnych skladieb, cez elektronickejšie záležitosti. Jednoducho nenudia a ich množstvo je adekvátne hracej dobe.

#picn3#

Česká verzia:
TopCD už tradične potvrdzuje kvalitu svojich prekladov. Tentokrát ho majú na starosti skúsení prekladatelia lost_viking a Farflame. Diakritika funguje bez problémov, ku hre je dokonca priložený elektronický slovenský manuál (bez papierovej podoby) a samotný preklad je ľahko pochopiteľný, len s minimálnym počtom preklepov, či nesprávnych výrazov.
Hodnotenie lokalizácie: 90%

Záver:
Tá sa, mimochodom, pohybuje v nadpriemerných 20-25 hodinách, vzhľadom na monotónnejšiu hrateľnosť však odporúčam dávkovať postupne :). Menej zaujímavý príbeh, hoci s jemnou dávkou sci-fi, tu poľahky vyvažuje originalita a prídavné hodnoty českej verzie ako cena a ďalšia plná hra, rovnako v českej verzii, Journey to the Center of Earth. Takže adventúristi si môžu prísť na svoje.

#tab#


Zdroj: gamesweb

Bobo
viac článkov autora

Výrobca:
Distribútor:
Testovaná platforma:
Multiplayer: nie
Lokalizácia:
Žáner:
Vychádza na platformy: PC
Oficiálna stránka:
Karta hry:
Plusy:
Mínusy:

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 0 / 10
(Hodnotení: 0)

Kalendár herných vydaní

Risen 3: Titan Lords

15.08.2014
PC, PS3, Xbox 360

Metro: Redux

26.08.2014
Xbox One, PS4, PC

Stronghold Crusader 2

02.09.2014
PC

Sherlock Holmes: Crimes & Punishments

02.09.2014
Xbox One, PS4, PC, PS3, Xbox 360
Bleskovky

Pozrite si celé video ku Tekken 7

Siedme pokračovanie legendárnej bojovky má konečne vonku celé video. Jedná sa o príbehový trailer, tak ak ste fanúšikom, tak si ho pozrite v našej galérii, čiže TU.
28.07. 15:48 diskusia (0)

EA ohlásila odklady vydania ich hier

Konkrétne sa jedná o fps titul Battlefield: Hardline, ktorého sa už tento rok nedočkáme, pretože vydanie bolo preložené na začiatok budúceho roka. Presný dátum však ešte nebol určený. Odkladu sa však dočkalo aj RPG Dragon Age: Inquisition, ktoré si našťastie zahráme ešte tento rok. Tu je odklad len o mesiac, konkrétne na 18. 11. 2014.
25.07. 12:02 diskusia (0)

PS4 firmware 1.75 konečne dodá podporu 3D Blu-ray

Firmware by mal vyjsť budúci týždeň, pričom okrem podpory prehrávania 3D filmov bude obsahovať aj vylepšenú stabilitu systému a niekoľko ešte neohlásených nových prvkov.
25.07. 11:11 diskusia (0)

Beyond: Two Souls príde na PS4

Exkluzívny PS3 titul sa nakoniec dostane aj na PS4. Zatiaľ to síce nieje oficiálne, ale podľa rôznych zdrojov sa už pracuje na prerábke, pričom by sme sa mali dockať aj využitia funkcií na PS4 ovládači. Keďže táto hra nedosiahla výrazného komerčného úspechu, tak je viac ako logické, že sa Sony pokúša aj o PS4 port. Pokiaľ sa dočkáme aj vylepšenej grafiky, tak tento prístup len vítame.
10.07. 14:06 diskusia (0)

Grim Fandango sa dostane na PC, Mac a aj Linux

Po tom, čo na E3 2014 spoločnosť Sony ohlásila návrat tejto adventúrnej legendy na ich systém PS4 a PS VITA, tak vyjadrenie štúdia Double Fine nedalo na seba dlho čakať. Hra sa podľa nich dostane aj na dnešné PC, Mac a Linux. Keďže sa bude jednať o remaster staručkého titulu, tak sa okrem lepšej grafiky dočkáme aj určitých úprav a noviniek. Aké novinky to majú byť však v Double Fine zatiaľ neprezradili.
10.07. 13:12 diskusia (0)
Anketa
Ste spokojní s predstavenými hrami na E3 2014?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012