28.10.2009 01:43, Bobo, Komentárov: 0
Experience112 - recenzia českej verzie

Experience112 - recenzia českej verzie

Isto mi dáte za pravdu, že žáner adventúr je minimálne jeden z najkorzervatívnejších. Fanúšikovia sú zvyknutí na štandartné herné prvky žánru, ovládanie a podobne, a len veľmi ťažko akceptujú zmeny v nich urobené. Experience112 je jedna z mála adventúr, ktoré sa snažia ísť proti prúdu. Nakoľko sa jej to podarilo? Dozviete sa v recenzi...

Isto mi dáte za pravdu, že žáner adventúr je minimálne jeden z najkorzervatívnejších. Fanúšikovia sú zvyknutí na štandartné herné prvky žánru, ovládanie a podobne, a len veľmi ťažko akceptujú zmeny v nich urobené. Experience112 je jedna z mála adventúr, ktoré sa snažia ísť proti prúdu. Nakoľko sa jej to podarilo? Dozviete sa v recenzi...
Experience majú na svedomí francúzi z Lexis Numérique, ktorí majú na svedomí rôzne casual série Ubisoftu ako Imagine ci Horsez, ale najmä to je adventúrna séria In Memoriam. Jednalo sa o atypickú hru z alternatívnej reality a v podstate na tieto Experience nepriamo nadväzuje, ako prvkami, tak spracovaním.

#picn1#

Príbeh a hrateľnosť:
Najpodstatnejšou je špecifickosť ovládania, kde priamo nepohybujete hlavnou hrdinkou (Leou Nicholsovou), ale jej v podstate len vypomáhate s riešením problémov. Lea sa prebudila s amnéziou na akejsi opustenej lodnej vedeckej základni a postupne sa snaží odhalovať, k akým udalostiam došlo. Vy celý čas sedíte pred operačným systémom a prezeráte si cez jeho príkazy dokumenty, a najmä ovládate kamery a svetlá, ktorými Leu navigujete (z časti to je spomínaná podobnosť alternatívnej reality z In Memoriam). Operačný systém neobsahuje žiadny inventár (keďže vy tie predmety ani nezbierate), čakajte len ponuky a podobne. Na základni sú počítače, cez ktoré vám Lea zapisuje úlohy, či sprístupňuje dokumenty do spoločných priečinkov a podobne. Tých je, mimochodom, 21, čo je spolu s Leou počet jej bývalých kolegou, o ktorých spoločne s ňou (teda najmä vy) zisťujete informácie. V týchto priečinkoch sa nachádza pošta medzi zamestnancami, vedecké práce, či jednoducho správy, ktoré vám pomôžu pri riešení hlavolamov a podobne (a to tie s normálnou dôležitosťou, ako aj súkromné, ktoré pri väčšine zamestnancov, okrem dvoch, môžete odomknúť). Tieto dokumenty sú písané celkom zaujímavou formou, aj keď množstvo je zbytočne vysoké a brzdí postup hrania, hoci aj napriek tomu je to vítaná zmena oproti pomerne stereotypnému gameplayu. Každý zamestnanec má detailný profil, kde je vypísané oddelenie, na ktorom pracoval a prípadne vám systém zobrazí aj kódy z dokumentov, ktoré zadávate na rôznych miestach, ako zabezpečených dverách, atď.
Ovládanie je na normálny pohyb dostačujúce, ale pri hádankach, najmä tých, kde ste časovo obmedzený a potrebujete rýchlu odozvu, sa ľahko stáva nemotorným, až frustrujúcim. Napriek tomu sa dá hodnotiť kladne, koniec-koncov, je alfou a omegou celého vášho zážitku Experience. Inak sú hádanky dizajnované vcelku rozumne, ako aj rôzne minihry, ako ovládanie rôznych robotov, či práca s termálnou kamerou, atp.

#picn2#

Prezentácia:
V rámci žánru sa jedná o nadpriemer, aj s faktom, že hra je kompletne v 3D (čo je pre adventúry ešte stále viac-menej neprebádané pôsobisko) a pôvodná, francúzska verzia má už dva roky. Hra používa jemný filter a farby trochu do siva, teda art direction nie je striktne realistická. Animácie sú viac menej slušne urobené, niekedy sú nemotornejšie prepojené pohyby postavy, ale stále je to v rámci žánru nadpriemer. Čo však vyčnieva, sú veľmi pekne urobené predelové CGI filmy, ktorých je okolo desať (po ich prehratí máte navyše v hlavnej ponuke pri každom videu, okrem jeho opätovného pozretia, odomknuté artworky, hudby a úryvky z dabingu).
Dabing postáv nie je nič extra, ale zase ani úplne netrhá uši, ako som počul v jednej recenzii, čo sa ale, vzhľadom na budgetovú povahu hry, dá odpustiť (určite lepší ako také Secret Files 2).
Hudba a zvukové efekty svojou kvalitou v podstate sekundujú ostatných prvkom, sú to skôr ambientné kompozície, ale stále pestré a nie zbytočne zdåhavé. Od klavírnych skladieb, cez elektronickejšie záležitosti. Jednoducho nenudia a ich množstvo je adekvátne hracej dobe.

#picn3#

Česká verzia:
TopCD už tradične potvrdzuje kvalitu svojich prekladov. Tentokrát ho majú na starosti skúsení prekladatelia lost_viking a Farflame. Diakritika funguje bez problémov, ku hre je dokonca priložený elektronický slovenský manuál (bez papierovej podoby) a samotný preklad je ľahko pochopiteľný, len s minimálnym počtom preklepov, či nesprávnych výrazov.
Hodnotenie lokalizácie: 90%

Záver:
Tá sa, mimochodom, pohybuje v nadpriemerných 20-25 hodinách, vzhľadom na monotónnejšiu hrateľnosť však odporúčam dávkovať postupne :). Menej zaujímavý príbeh, hoci s jemnou dávkou sci-fi, tu poľahky vyvažuje originalita a prídavné hodnoty českej verzie ako cena a ďalšia plná hra, rovnako v českej verzii, Journey to the Center of Earth. Takže adventúristi si môžu prísť na svoje.

#tab#


Zdroj: gamesweb

Bobo
viac článkov autora

Výrobca:
Distribútor:
Testovaná platforma:
Multiplayer: nie
Lokalizácia:
Žáner:
Vychádza na platformy: PC
Oficiálna stránka:
Karta hry:
Plusy:
Mínusy:

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 0 / 10
(Hodnotení: 0)

Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (0)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012