28.10.2009 01:43, Bobo, Komentárov: 0
Experience112 - recenzia českej verzie

Experience112 - recenzia českej verzie

Isto mi dáte za pravdu, že žáner adventúr je minimálne jeden z najkorzervatívnejších. Fanúšikovia sú zvyknutí na štandartné herné prvky žánru, ovládanie a podobne, a len veľmi ťažko akceptujú zmeny v nich urobené. Experience112 je jedna z mála adventúr, ktoré sa snažia ísť proti prúdu. Nakoľko sa jej to podarilo? Dozviete sa v recenzi...

Isto mi dáte za pravdu, že žáner adventúr je minimálne jeden z najkorzervatívnejších. Fanúšikovia sú zvyknutí na štandartné herné prvky žánru, ovládanie a podobne, a len veľmi ťažko akceptujú zmeny v nich urobené. Experience112 je jedna z mála adventúr, ktoré sa snažia ísť proti prúdu. Nakoľko sa jej to podarilo? Dozviete sa v recenzi...
Experience majú na svedomí francúzi z Lexis Numérique, ktorí majú na svedomí rôzne casual série Ubisoftu ako Imagine ci Horsez, ale najmä to je adventúrna séria In Memoriam. Jednalo sa o atypickú hru z alternatívnej reality a v podstate na tieto Experience nepriamo nadväzuje, ako prvkami, tak spracovaním.

#picn1#

Príbeh a hrateľnosť:
Najpodstatnejšou je špecifickosť ovládania, kde priamo nepohybujete hlavnou hrdinkou (Leou Nicholsovou), ale jej v podstate len vypomáhate s riešením problémov. Lea sa prebudila s amnéziou na akejsi opustenej lodnej vedeckej základni a postupne sa snaží odhalovať, k akým udalostiam došlo. Vy celý čas sedíte pred operačným systémom a prezeráte si cez jeho príkazy dokumenty, a najmä ovládate kamery a svetlá, ktorými Leu navigujete (z časti to je spomínaná podobnosť alternatívnej reality z In Memoriam). Operačný systém neobsahuje žiadny inventár (keďže vy tie predmety ani nezbierate), čakajte len ponuky a podobne. Na základni sú počítače, cez ktoré vám Lea zapisuje úlohy, či sprístupňuje dokumenty do spoločných priečinkov a podobne. Tých je, mimochodom, 21, čo je spolu s Leou počet jej bývalých kolegou, o ktorých spoločne s ňou (teda najmä vy) zisťujete informácie. V týchto priečinkoch sa nachádza pošta medzi zamestnancami, vedecké práce, či jednoducho správy, ktoré vám pomôžu pri riešení hlavolamov a podobne (a to tie s normálnou dôležitosťou, ako aj súkromné, ktoré pri väčšine zamestnancov, okrem dvoch, môžete odomknúť). Tieto dokumenty sú písané celkom zaujímavou formou, aj keď množstvo je zbytočne vysoké a brzdí postup hrania, hoci aj napriek tomu je to vítaná zmena oproti pomerne stereotypnému gameplayu. Každý zamestnanec má detailný profil, kde je vypísané oddelenie, na ktorom pracoval a prípadne vám systém zobrazí aj kódy z dokumentov, ktoré zadávate na rôznych miestach, ako zabezpečených dverách, atď.
Ovládanie je na normálny pohyb dostačujúce, ale pri hádankach, najmä tých, kde ste časovo obmedzený a potrebujete rýchlu odozvu, sa ľahko stáva nemotorným, až frustrujúcim. Napriek tomu sa dá hodnotiť kladne, koniec-koncov, je alfou a omegou celého vášho zážitku Experience. Inak sú hádanky dizajnované vcelku rozumne, ako aj rôzne minihry, ako ovládanie rôznych robotov, či práca s termálnou kamerou, atp.

#picn2#

Prezentácia:
V rámci žánru sa jedná o nadpriemer, aj s faktom, že hra je kompletne v 3D (čo je pre adventúry ešte stále viac-menej neprebádané pôsobisko) a pôvodná, francúzska verzia má už dva roky. Hra používa jemný filter a farby trochu do siva, teda art direction nie je striktne realistická. Animácie sú viac menej slušne urobené, niekedy sú nemotornejšie prepojené pohyby postavy, ale stále je to v rámci žánru nadpriemer. Čo však vyčnieva, sú veľmi pekne urobené predelové CGI filmy, ktorých je okolo desať (po ich prehratí máte navyše v hlavnej ponuke pri každom videu, okrem jeho opätovného pozretia, odomknuté artworky, hudby a úryvky z dabingu).
Dabing postáv nie je nič extra, ale zase ani úplne netrhá uši, ako som počul v jednej recenzii, čo sa ale, vzhľadom na budgetovú povahu hry, dá odpustiť (určite lepší ako také Secret Files 2).
Hudba a zvukové efekty svojou kvalitou v podstate sekundujú ostatných prvkom, sú to skôr ambientné kompozície, ale stále pestré a nie zbytočne zdåhavé. Od klavírnych skladieb, cez elektronickejšie záležitosti. Jednoducho nenudia a ich množstvo je adekvátne hracej dobe.

#picn3#

Česká verzia:
TopCD už tradične potvrdzuje kvalitu svojich prekladov. Tentokrát ho majú na starosti skúsení prekladatelia lost_viking a Farflame. Diakritika funguje bez problémov, ku hre je dokonca priložený elektronický slovenský manuál (bez papierovej podoby) a samotný preklad je ľahko pochopiteľný, len s minimálnym počtom preklepov, či nesprávnych výrazov.
Hodnotenie lokalizácie: 90%

Záver:
Tá sa, mimochodom, pohybuje v nadpriemerných 20-25 hodinách, vzhľadom na monotónnejšiu hrateľnosť však odporúčam dávkovať postupne :). Menej zaujímavý príbeh, hoci s jemnou dávkou sci-fi, tu poľahky vyvažuje originalita a prídavné hodnoty českej verzie ako cena a ďalšia plná hra, rovnako v českej verzii, Journey to the Center of Earth. Takže adventúristi si môžu prísť na svoje.

#tab#


Zdroj: gamesweb

Bobo
viac článkov autora

Výrobca:
Distribútor:
Testovaná platforma:
Multiplayer: nie
Lokalizácia:
Žáner:
Vychádza na platformy: PC
Oficiálna stránka:
Karta hry:
Plusy:
Mínusy:

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 0 / 10
(Hodnotení: 0)

Kalendár herných vydaní

Metro: Redux

26.08.2014
Xbox One, PS4, PC

Stronghold Crusader 2

02.09.2014
PC

The Sims 4

04.09.2014
PC

Dead Rising 3

05.09.2014
Xbox One, PC
Bleskovky

Wasteland 2 v septembri

Po viac ako 20-ročnom čakaní na pokračovanie Wasteland Brian Fargo oznámil, že hra konečne vyjde 19. septembra 2014 pre Windows, Mac a Linux. K druhému dielu mimochodom tvorcovia pribaľujú aj legendárnu jednotku.
včera 10:20 diskusia (0)

Metal Gear Solid 5 a Ground Zeroes prídu aj na Steam

Vyzerá to tak, že najnovších častí série Metal Gear Solid sa dočkajú aj majitelia PC platformy. Niekto v Konami totiž túto skutočnosť zverejnil v ich PC liste nových hier. Samotná spoločnosť sa však ku tejto situácii ešte oficiálne nevyjadrila. Predpokladáme, že sa tak stane vkrátkom čase. Zatiaľ si pozrite, že čo všetko sa bude dať vo The Phantom Pain robiť s kartónovou krabicou. Video nájdete TU.
14.08. 14:30 diskusia (0)

Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain sa ukazuje v ďalšom videu

Nová, komentovaná ukážka, zverejnená v rámci hernej výstavy GamesCom 2014 nám ukazuje možnosti utajenia, ktoré bude Snake ovládať. Veď je to také jednoduché. Keď nebudete chcieť, aby vás nepriateľ zbadal, jednoducho si na seba necháte spustiť kartónovú krabicu, a hor sa do likvidovania nepriateľov. Pritiahnuté za vlasy? Pozrite si TOTO video.
13.08. 14:46 diskusia (0)

Po videách s Raidenom tu máme ukážku Kanových techník

Tento starý známy "zloduch", sa v novej časti série Mortal Kombat predvedie rovno s troma bojovými technikami. Ako teda tento - cyber doplnkami mierne upravený pán bojuje, si môžete pozrieť aj s vývojárskym komentárom v našej galérii, čiže TU.
12.08. 11:27 diskusia (0)

Zahrajte si Battlefield 4 zadarmo

Túto možnosť dáva Electronic Arts vrámci svojho programu Game Time, stačí keď si do 14. augusta v službe Origin aktivujete túto hru. Následne si budete môcť kedykoľvek vyskúšať jej plnú verziu na rovných sedem dní. Vlastne sa tak jedná o formu dema. Aj keď, príbehová kampaň sa dá v kľude za tých sedem dní prejsť. Hra však samozrejme obsahuje aj MP časť, ktorá vás potom možno donúti premýšľať nad kúpou plnej verzie.
08.08. 17:54 diskusia (0)
Anketa
Ste spokojní s predstavenými hrami na E3 2014?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012