20.02.2001 00:02, Dan Duriš, Komentárov: 0
Mrázik

Mrázik

Adventúr v poslednom čase nebýva veľa. A českých adventúr býva ešte menej. Ak už však nejakú české štúdiá vytvoria, býva originálna a na svoju dobu kvalitná. Tak to bolo so 7 dní a 7 nocí, či Tajemstvím Oslího ostrova. V zime minulého roku ale vznikla v českých programátorských dielňach Bohemia Interactive adventúra voľne založená na motívoch Mrázika.

Adventúr v poslednom čase nebýva veľa. A českých adventúr býva ešte menej. Ak už však nejakú české štúdiá vytvoria, býva originálna a na svoju dobu kvalitná. Tak to bolo so 7 dní a 7 nocí, či Tajemstvím Oslího ostrova. V zime minulého roku ale vznikla v českých programátorských dielňach Bohemia Interactive adventúra voľne založená na motívoch Mrázika.

Ak si dobre spomínam, naposledy som presláveného Mrázika videl niekedy v detstve. Napriek tomu, že táto rozprávka, aj keď nepatrila medzi najobľúbenejšie, bola v rebríčku preferencií vysoko... Pohádka o Mrazíkovi, Ivanovi a Nastěnce je klasickou "point n click" avdentúrou, čo znamená, že na obrazovke vidíte kurzor, ktorým ukazujete na rôzne aktívne predmety a skúšate ich zbierať či používať. V prípade kliknutia na človeka sa s ním váš hrdina (hrdinka) dá do reči. V tejto hre je systém riešený tradičným spôsobom, po prejdení kurzorom sa nad aktívnym predmetom ukáže označenie predmetu, či meno človeka.

Hra začína klasickým: "Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna chalúpka, v ktorej žila Nastenka, jej otecko, macocha a nevlastná sestra Marfuša," ktoré hovorí babička svojim vnúčatám. Celý príbeh je rozdelený na určité etapy, ktoré sú prerušované buď videosekvenciami alebo rozprávaním babičky, ktorú počúvajú jej vnúčatá ležiace pod teplou perinkou v chalúpke pri hrejúcom kozube. Na začiatku sa ocitnete v roli Nastenky, ktorú macocha nadránom vyhodila z domu a prikázala jej ušiť ponožky pre sestru Marfušu. Ako to však spraviť, keď Nastenka má k dispozícii iba biele klbko a potrebuje tiež červené a nemá vzorovú ponožku, podľa ktorej by mohla pliecť? To bude vaša prvá veľká úloha. A nezabudnite, že rozprávanie o Mrazíkovi, Ivanovi a Nastenke je rozprávkou.

Rozprávkou v pravom slova zmysle, kde ožívajú neživé veci a zvieratá hovoria ľudskou rečou. Tak napríklad môžete poprosiť slniečko, aby vyšlo o niečo neskôr, lebo svitať má už-už, ponožky sú nedopletené a macocha je krutá... Počas napredovania príbehu sa ale ocitnete aj v koži Ivana, ktorý je síce krásny, ale príliš namyslený. Budete s ním musieť prejsť cez útrapy človeka v medvedej koži a na konci oživiť zamrznutú spiacu Nastenku, ktorá sa asi omylom dotkla Mrázikovej palice. Obtiažnosť hry je na ľahšej úrovni, neexistuje žiadny väčší zásek, zvládnu to aj deti (myslím, že aj tvorcovia sami ju smerovali na túto skupinu hráčskej verejnosti). Atmosféra príbehu je na dobrej úrovni a naozaj vás, ako sa hovorí, "vtiahne do deja". Ku koncu hry ju pokazí iba jedna lokácia, kde sa nachádzajú dvaja stavbári, ktorí tu pôsobia vložení dosť násilne, veď ani v originálnej rozprávke sa nevyskytujú.

Grafika je veľmi roztomilá, kreslená rukou a presne pasuje do rozprávkového prostredia. Videoksekvencie sa skladajú z dvoch druhov - časť je nahratá v komprimovanom formáte (mpeg), časť je vytvorená vektorovo. Samozrejme, tie vektorové sú krajšie, avšak aj tie komprimované sú pekne rozkreslené. Špeciálne efekty (ako úder blesku alebo dážď) sú tiež na veľmi dobrej úrovni. Jediným väčším nedostatkom, ktorý je dosť badateľný a kazí celkový dojem sú postavy, ktorých okraje nie sú vyhladené a pôsobia na pozadí trochu kostrbato. Občas sa tiež objavujú menšie bugy, ako napr. keď zotnete strom a popisok stále ukazuje na pôvodný strom... Tiež by som mal menšie výhrady k predvoleným pohybovým dráham, po ktorých postavy chodia a ktoré pripomínajú skôr adventúry z pred desiatich rokov. Vývoj sa však uberá opačným smerom a napríklad v počítačovej hre Broken Sword ste sa mohli voľne pohybovať v rámci jednotlivých miestností. Dokonca aj pohyb bol veľmi ležérny a vyzeral reálnejšie ako "pochodovanie" Nastenky či Ivana.

Hudba perfektne sedí do prostredia cárskeho Ruska, keď svetom chodili bohatieri a švárne devy čakali na toho pravého mládenca. Hlavný motív je dokonca veľmi chytľavý a často som sa aj po skončení hrania pristihol, že si ho pospevujem. Škoda len, že jednotlivé melódie sú príliš krátke a opakujú sa. Nahovorenie hry je na výbornej úrovni, hlasy sedia danej postave, akurát ježibabu nahovoril mužský hlas, čo trošku kazí inak výborný dabing. Ambientné zvuky (spev vtákov, zurčanie vody, hučanie vetra) sú taktiež na kvalitnej úrovni a výborne dopĺňajú atmosféru lokácií.

Ako som už spomenul hrateľnosť je dobrá, hádanky tu neexistujú a v postupe dokonca pomáhajú hráčovi postavy sami akýmsi napovedaním, čo by sa malo ďalej diať. Dôležité je ale spomenúť, že Pohádka o Mrazíkovi, Ivanovi a Nastěnce je dosť krátka a podarilo sa mi ju dohrať za dva večery, čo je asi 10 hodín čistého času. A to naozaj nie je veľa...

Pohádka o Mrazíkovi, Ivanovi a Nastěnce bola vypustená na predvianočný trh za perfektnú cenu 699 korún, čo sa dnes tak často nevidí. Adventúra je na veľmi dobrej úrovni, perfekciu však kazia drobné nedostatky, ktoré som spomenul vyššie a tiež krátkosť hry.

Mrázik

Výrobca: Bohemia Interactive Studio
Distribútor: Bohemia Interactive
Minimálna konfigurácia: Pentium 200 MHz 16 MB RAM
3D karta: nie
Multiplayer: nie
Typ: Adventúra
Verdikt: Dobrá, ale trochu krátka adventúra.
Hodnotenie: 82%
Poskytlo: XXL Multimédia, 2. posch. nad Bontonlandom, Michalská 25, Bratislava
Email: Michalska25@xxl-multimedia.sk web: www.xxl-multimedia.sk
Tel.č.: 07/ 54650353

Zdroj: gamesweb

Dan Duriš
viac článkov autora

Výrobca:
Distribútor:
Testovaná platforma:
Multiplayer: nie
Lokalizácia:
Žáner:
Vychádza na platformy: PC
Oficiálna stránka:
Karta hry:
Plusy:
Mínusy:

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 10 / 10
(Hodnotení: 3)

Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012