DirXML
DirXML predstavuje prostriedok, ktorý posúva už aj tak značný význam adresárových služieb NDS eDirectory ešte o ďalšiu kvalitatívnu úroveň vyššie. Umožňuje totiž navzájom synchronizovať obsah adresárových služieb rôznych operačných platforiem a aplikácií používaných v organizácii a to práve prostredníctvom NDS eDirectory ...
DirXML predstavuje prostriedok, ktorý posúva už aj tak značný význam adresárových služieb NDS eDirectory ešte o ďalšiu kvalitatívnu úroveň vyššie. Umožňuje totiž navzájom synchronizovať obsah adresárových služieb rôznych operačných platforiem a aplikácií používaných v organizácii a to práve prostredníctvom NDS eDirectory. DirXML je teda kľúčovým prvkom predovšetkým pre nastupujúcu oblasť elektronického obchodu (e-business).
V súčasných organizáciách, predovšetkým u tých väčších, je obvykle používané veľké množstvo aplikácií a tie sú poväčšine postavené na niekoľkých rozličných typoch adresárových služieb. Je to napríklad adresár NDS pre prostredie siete NetWare, Active Directory pre Windows 2000, ďalej adresár aplikácií Lotus Notes, adresár elektronickej pošty (e-mail) a pod. V takomto prostredí je potom celá rada rovnakých informácií udržiavaná v rôznych adresároch, tzn. na niekoľkých miestach.
Iste aj nezasvätený laik uzná, že takáto situácia má ďaleko od ideálu. Rad udalostí, ktoré sa majú nejakým spôsobom premietnuť do dát, ktoré sú spracovávané používanými aplikáciami, potom vyžaduje, aby boli vložené, modifikované alebo zrušené príslušné informácie na niekoľkých miestach. Napríklad udalosť, ako je nástup pracovníka do organizácie, vyvolá potrebu definovať ho ako užívateľa počítačovej siete (tzn. v NDS), ako novú položku v databáze zamestnancov (napr. adresár Lotus Notes) atď. Za týchto okolností dochádza k časovým stratám u správcov systému kvôli opakovaným činnostiam, k možnosti zanesenia chýb a v nesposlednom rade aj nepružnosti celého systému. Používanie aplikácií typu e-business v takomto prostredí je prakticky nemysliteľné.
Elegantné riešenie spomenutého problému prináša práve DirXML. Podstata jeho činnosti spočíva v neustálej automatickej synchronizácii obsahu všetkých adresárov, ktoré sú v organizácii používané. Inak povedané, centrom takéhoto prostredia je potom adresár NDS eDirectory, pričom DirXML zaisťuje jeho obojsmernú synchronizáciu so všetkými ostatnými adresármi. V uvedenom príklade nástupu nového pracovníka ho potom stačí definovať v jedinom adresári a príslušné informácie sú automaticky roznesené i do ostatných miest.
Architektúra DirXML
DirXML obsahuje dve základné súčasti, a to DirXML Engine a DirXML drivery (ovládače). Prvé z týchto súčastí sa starajú o tok informácií medzi centrálnym adresárom NDS eDirectory a ostatnými pripojenými adresármi. V závislosti na typoch ostatných adresárov sú následne použité ovládače DirXML, ktoré predstavujú prípojné rozhranie, čo v praxi znamená, že realizujú prenos informácií medzi DirXML Enginom a príslušným adresárom.
DirXML Engine využíva v rámci zmieneného prenosu informácií kanály a Join Engine. Kanály sú práve tým prvkom, ktorým prechádzajú informácie prenášané medzi NDS eDirectory a DirXML drivermi. Existujú dva základné typy kanálov: Subscriber Channel, ktorý prenáša informácie smerom z NDS eDirectory do iného adresára (tzn. oznamuje zmeny prevedené v NDS), a Publisher Channel, prenášajúci informácie opačným smerom (tzn. vkladá zmeny z daného adresára do NDS).
Pre každý použitý DirXML ovládač možno definovať jeden alebo obidva spomínané kanály. Je teda možné realizovať jednosmernú i obojsmernú synchronizáciu adresárov. Ku každému existujúcemu kanálu ide pritom vytvoriť filter, ktorým sa riadi vlastný prenos informácií. Prostredníctvom týchto filtrov dokážeme napríklad určovať, ktoré zmeny v zdrojovom adresári sa majú daným kanálom prenášať.
Druhým zo spomínaných komponentov DirXML Enginu je takzvaný Join Engine. Jeho prostredníctvom sa na prenášané informácie aplikujú požadované operácie. Časť označovaná ako „Rules Processor“ zabezpečuje realizáciu definovaných pravidiel a XSLT Procesor prevádza požadované transformácie.
Skutočnosťou natoľko významnou, že sa dokonca premietla i do názvu popisovaného produktu, je to, že DirXML Engine manipuluje s informáciami prevedenými do formátu XML (eXtensible Markup Language). Je to totiž moderný široko univerzálny štandard nezávislý na platforme.
Vo výpočte jednotlivých súčastí DirXML nám nakoniec zostali ešte ovládače DirXML (tzv. Application Shim). Ako už bolo uvedené, tie predstavujú rozhranie medzi DirXML Enginom a iným adresárom. V súčasnosti sú v DirXML zaradené drivery pre pripojenie NDS 8, MS Active Directory, MS Exchange, Netscape LDAP a Lotus Notes. V blízkej budúcnosti by mali byť (ak už nie sú) k dispozícii i ovládače pre PeopleSoft, SAP R/3, JDBC (Oracle, MS-SQL, DB2), X.500, Microsoft Exchange 2000, GroupWise, Lucent, Westinghouse, Flat File, NetWare Binder, NT Domain 4.0 a pochopiteľne i ovládače vytvorené tretími výrobcami. Ako je vidieť, DirXML môže potencionálne pripojovať nielen adresáre, ale aj aplikácie či dokonca celé databázy.
A ako vlastne prebiehajú cesty informácií týmto prostredím? Predstavme si najprv Subscriber kanál, tzn. situáciu, keď informácie putujú von z NDS eDirectory. Ako prvý dáta získa Join Engine a prevedie ich na formát XML. Potom na nich Rules Processor a XSLT Procesor aplikujú definované pravidlá a transformácie. Následne sú takto pripravené informácie predané ovládaču DirXML, ten ich prevedie do príslušného formátu a pomocou odpovedajúcej funkcie daného adresára vloží do cieľového prostredia.
Čo môžeme od DirXML očakávať?
Prvá verzia DirXML bola uvedená na trh už v druhej polovici roku 2000 a neustále sa vyvíja. Je k nej pribaľovaný i adresár NDS eDirectory a vývojové prostredie pre tvorbu ovládačov využívajúce jazyk C++ a Java (DirXML Driver Development Kit). DirXML je nezávislý na operačnej platforme, momentálne spolupracuje s NetWare, Windows NT 4.0, Windows 2000, ďalej je na rade SUN Solaris a Linux. Pre svoju činnosť vyžaduje iba prítomnosť NDS eDirectory. Významné je, že synchronizáciu udržovaných adresárov zaisťuje DirXML bez akýchkoľvek nárokov na modifikáciu už nainštalovaných aplikácií.
Pre získanie aspoň približnej predstavy o tom, čo všetko DirXML dokáže, je výhodné sa pozrieť na niekoľko možností z jeho repertoáru. Pre jednotlivé kanály je možné napríklad určovať, ktoré udalosti, tzn. zmeny týkajúce sa zadaných objektov a ich vlastností, sa majú synchronizovať (napr. si zvolíme iba meno užívateľa a jeho e-mailovú adresu). Ďalej je možné mapovať na seba medzi rôznymi adresármi typy objektov a ich vlastnosti (napr. LastName z NDS na Priezvisko v Lotus Notes). Prenášaným objektom môžu byť pridávané i vlastnosti, ktoré v pôvodnom prostredí nemali (napr. kontext pri prenose do NDS). A dokážeme tiež previesť zmenu formátu prenášaných informácií.
Zaujímavá je tiež možnosť určovať pre jednotlivé objekty a vlastnosti, ktorý z adresárov je pre nich hlavnom autoritou. Vďaka tomu môžu byť ako zdroje informácií používané len „spoľahlivé“, čo má veľký význam v súvislosti s toľko sklonovanou bezpečnosťou. Môžeme tiež určovať spôsob manipulácie s objektmi. Keď je napríklad užívateľ zrušený v adresári elektronickej pošty, nemusí byť zrušený súčasne i ako užívateľ počítačovej siete v NDS, iba sa tam pri ňom môže nastaviť príslušný príznak...
Sada súčastí DirXML je reprezentovaná ako objekty v strome NDS. Jedná sa napríklad o spomínané ovládače, pravidlá definované pre prenos informácií a pod. Definíciu a konfiguráciu týchto súčastí umožňuje nástroj ConsoleOne prostredníctvom príslušných tzv. snap-in modulov.
Záver
Ako je asi z uvedeného zrejmé, DirXML je prostriedok, ktorý predstavuje predovšetkým pre väčšie organizácie a prostredia elektronického obchodu značný prínos. Jeho perspektívnosť je pritom podľa slov firmy Novell zabezpečená, pretože sa opiera o otvorené moderné štandardy ako je XML a využíva osvedčenú adresárovú službu NDS eDirectory.
Martin Kováč
viac článkov autora
|
Plusy:
Mínusy:
|
Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov
Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.17.09. 11:34 | diskusia (1) |
Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2
Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.16.09. 14:27 | diskusia (0) |
Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok
Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.11.09. 11:55 | diskusia (0) |
Mortal Kombat X má dátum vydania
Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.09.09. 15:40 | diskusia (0) |
Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu
Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.03.09. 11:50 | diskusia (0) |
Pillow City: Revelation07.07.2014
|
Bitshift07.07.2014
|
Atlantis Jewels07.07.2014
|
Iris14.06.2014
|
Wolfenstein: The Final Solution08.06.2014
|
Maldita Castilla30.12.2012
|