Cyrix
Cyrix, bol, je a podľa mňa aj bude. V minulosti Cyrix bola samostatná firma, ktorá robila procesory. Čo som sa stretol, boli rozšírené už aj v 486kách (možnože aj skôr, ale potom sa na Slovensku veľmi nerozšírili), vždy boli to lacnejšie riešenie, a niekedy aj lepšie. Pri ére Pentií sa to začalo ...
Hmm, nie favorit, ale ide ...
Cyrix, bol, je a podľa mňa aj bude. V minulosti Cyrix bola samostatná firma, ktorá robila procesory. Čo som sa stretol, boli rozšírené už aj v 486kách (možnože aj skôr, ale potom sa na Slovensku veľmi nerozšírili), vždy boli to lacnejšie riešenie, a niekedy aj lepšie. Pri ére Pentií sa to začalo komplikovať, nevýhoda Cyrixa 6x86 M1 bolo to, že použili málo pamäte CACHE, a že koprocesor nechali pôvodný z návrhu 486ky. Tej CACHE pamäte nebolo veľa, ale v porovnaní s konkurenciou to nebolo až také zlé. Používali úplne iné technológie od návrhu základu procesoru až po koniec. Na ich legendárnu pipeline cache si určite pár odborníkov rado spomenie.
To znamenalo, že boli úžasne lacné a aj vykonné. Prečo? Aj keď koprocesor bol veľmi slabý, nedalo sa to všimnúť, lebo vtedy koprocesor využívali aplikácie za 100 000, - a viac. Takže tam sa aj tak Cyrixy nepoužívali, ale jedného dňa sa začali využívať aj v obyčajných aplikáciach a vtedy časy Cyrixov padli, jednoducho časy, kedy boli Cyrixy tej istej frekvencie výkonnejšie ako Pentiá prešli a už sa asi nikdy nevrátia. Prišla nová doba a ľudia stále kupovali staré Cyrixy a ich reputácia sa kazila. Ďalšia z vecí, ktorá ľudí deprimovala, bolo pomerne slušné hriatie. Je to tým, že používali starú technológiu výroby procesorov. Teda nie ani tak starú ako veľkú, používali 0.35 mikrónov (a väčšie). Táto hodnota znamená veľkosť najmenšej čiastočky, ktorú vedia vytvoriť, teda čím menšia je táto hodnota, tým menšia je plocha miliónu vodičov.
Teda keď vyrobia procesor s technológiou, ktorá vie vytvoriť najmenšiu čiastočku veľkú 0.175 mikrónu, to by vyrobili taký istý procesor, ale jeho šírka aj výška by bola o polovicu menšia, teda plocha procesora by bola 4-krát menšia. Čo by to malo za výhody? Vodič, ktorým tečie prúd, vyrába teplo, je to závislé od šírky, kvality vodiča, a teda aj od jeho odporu. Tečúce elektróny, ktoré tvoria elektrický prúd narážajú na ďalšie častice a týmto sa tvorí teplo. Čím je viac častíc, ktoré sa zrážajú s elektrónmi, tým je väčšie teplo. Takže držať nízku teplotu sa dá dvomi spôsobmi. Ponechať veľkosť prúdu na konštantnej úrovni a zväčšiť prierez vodiča, takto šanca elektrónu zraziť sa je oveľa menšia. Keďže u procesorov sa prierezy skôr zmenšujú ako zväčšujú, takže je ešte jedna možnosť ako udržať nízku teplotu. A to je zmenšiť prúd, zo vzorca U=R.I kde U je napätie, R odpor a I prúd. Vyplýva, že znížiť prúd sa dá buď zmenšením napätia, alebo zmenšením odporu. Keďže napätie sa nesmie zmeniť, lebo v procesore sa používajú logické hradlá, ktoré reagujú od určitej hranice. Takže jediné, čo sa dá spraviť, je zlepšovať kvalitu vodičov a teda aj zmenšovať odpor. Ale aj tak, prečo je tá malá prkotinka napájaná pár voltami horúcejšia ako žiarovka napájaná pár stovkami voltov? No, začnem u tej žiarovky. Ona má nejaké napájanie a prúd povedzme 5 Ampérov. Táto energia nie je všetka využitá na vyrobenie svetla, je tam aj vyžiarený výkon, to je taká energia, ktorá sa nevyužije na proces, ale odchádza z procesu ako teplo. Dá sa to aj merať, lebo vieme zistiť príkon (U.I= príkon (Watt)), ale aj účinnosť využitia tejto energie.
Účinnosť je percentuálne vyjadrený pomer medzi využitou energiou a prijatou energiou. Takže stačí dosadiť do rovnice o dvoch známych a jednej neznámej a vie sa aj nevyužitá energia (väčšinou to vyžiarené teplo). A aj keď procesor nemá tak slabú účinnosť ako má žiarovka, môže vyprodukovať aj viacej tepla pri menšom napätí. Jeden z faktov je, že dåžka vodičov v žiarovke je pár cm (lebo v žiarovke prechádza prúd iba jedným vláknom, ktoré je veľké pár cm). Dåžka vodičov v procesore je niekoľkokrát väčšia ako v žiarovke (dá sa to rátať na 10tky km) a prúd neprechádza len jedným vodičom, ale paralelne niekoľkými. Pritom sa môže strašne hriať. Týmto sa vraciam naspäť k otázke, keď sa zmení technológia, tak okrem zmenšenej plochy sa zmenšila dåžka vodičov. A teraz malé zhrnutie pre tých, čo sú nechapaví. Zlepšovanie technológií znamená zmenšovanie zahrievania a aj zvyšovanie frekvencií. A naspäť k Cyrixom, pri tej starej technológii si zaslúžili meno vyhrievacie teleso. Firma Cyrix si všimla, že sa ľudia začínajú sťažovať na slabý výkon, nejaký čas na to prišli na trh inštrukcie MMX. Vtedy si Cyrix myslel, že ako príde nový štandard, že nahradí koprocesor a všetci budú používať MMX, takže ďalší Cyrix 6x86 Mx mal MMX inštrukcie a na zvyšok sa vykašľali, takže ich druhá generácia sa zlepšila, ale stále to bolo o ničom.
Nejako skrachovali, potom nejaký čas na to si IBM zmyslelo, že prečo by si nekúpili procesorovú firmu. Takže IBM chcelo vyrábať procesory aj pre úbohých ľudkov (lebo IBM robí procesory pre superpočítače a tam nemajú konkurenciu). Vytvorili tretiu generáciu Cyrix 6x86 M2, použili technológiu s menej mikrónmi (takže sa už dajú aj taktovať a zahrievanie je trochu potlačené), 333Mhz procesor sa v pohode dá pretaktovať na 400Mhz. A čo o dosť zlepšilo výkon, bolo zväčšenie cache pamäte. Samozrejme Intel a AMD nespali a zase boli najmenej vykonní, takže ich ceny museli ostať malé. Chcelo to nápad Cyrix Media GX, bol to procesor s vlastnou RAMkou, grafickou, zvukovou, modemom, sieťovkou, samozrejme, že to nesmelo byť drahé a samozrejme, že ich výkon bol taký ako predchádzajúce Cyrixy, uplatnenie našli na trhu s notebookmi, raz som aj váhal, že si ho kúpim, vážne boli veľmi lacné a viem, že za tie peniaze dostanem maximum, čo môžem dostať. Po nejakom čase si IBM zmyslelo, že už ich to nebaví, a tak sa zbavili Cyrixa. Čas bežal a Cyrixa nebolo. Potom si firma VIA zmyslela, že by kúpili dve firmy a spojili ich technológie. VIA odkúpila Cyrixa a aj WinChip. Cyrix mal rozrobenú výrobu Cyrixa M3. A IDT WinChip od Centaurian malo rozrobenú konkurenciu pre Intela IDT WinChip 2, ktorý sa mal vyrovnať (alebo skôr podobať) Celeronom. Spojením týchto technológií mal vyjsť Cyrix M3 - Joshua.
Ako sa dokončoval vývoj a kampane bežali, zistili v stredisku vývoja VIA, že môžu pokročiť o ďalšiu generáciu a vytvoriť Cyrixa Samuel, keďže do M3 už investovali do kampane, tak názov nemenili a teda mal vyjsť pod názvom Cyrix M3 Samuel. Ako to všetko skončilo, dokončím za chvíľku, ale chcem povedať ešte toto. Vždy, keď som počítal, koľko užívateľ zaplatil za 1Mhz, vždy vyšlo, že sú najlacnejší, teda aj najvýhodnejší. Keby by som kúpil Cyrixa 800Mhz a vyrovnal by sa iba Intelu P2 500Mhz, bolo by to super, lebo Cyrix 800Mhz by stál iba ako Intel P2 300MHhz. Celá škoda na tom je tá, že Cyrix sa u nás predával iba 333Mhz a 300Mhz, napr. taký 333Mhz má koprák ako Intel 150 a zvyšok procesoru sa vyrovná K6-2 266, a niekedy K6-2 300. Síce sa vyrábali aj väčšie rýchlosti, ale na Slovensko sa to nedostalo. Naspäť k rozvoju, stále mali peniaze, a tak išli ďalej, Samuel 2 je už procesor na úrovni, prečo? Jeho špecifikácie sú super (ja len dúfam, že s tým koprákom niečo spravili, lebo ak nie, tak to bude slušne na hnoj), zbernica Super socked 370, teda PPGA, cache L1 o veľkosti 128Kb a L2 64Kb. Takže cieľ konkurovať Intelu je tu aj cítiť, ale čo by mohlo posilniť tieto procesory je to, že by mali fungovať na zberniciach o rýchlostiach 100Mhz a aj 133Mhz, čo by mohlo zvýšiť výkon nielen procesoru, ale aj celého počítača, teda hlavne pamäť a akcelerátory. Ciele VIA sú veľmi zaujímavé, lebo so Samuelom 2 chcú dosiahnuť 1Ghz.
To, že je to reálne, ukazuje aj to, že výroba 800Mhz Samuela 2 je ohlásená do konca tohto roka. Ak si myslíte, že to sú len sľuby a žiadne činy, tak ako fakt proti tomuto sa dá použiť, že v momente, kedy tento článok píšem, sa už nejakú dobu u nás predáva 500Mhz Cyrix M3 Samuel 2 a samozrejme za peknú cenu, takže ak máte PPGA počítač a chcete za lacný peniaz procesor, tak je toto ideálne riešenie. Berte to tak, že keď AMMO vyjde a keď vy toto budete čítať, už môže byť na predaj aj lepší. Cyrix Bude, tak povedal FREDY. PS: Ak sa vám zdá, že im pridržiavam, tak sa vám to zdá dobre, lebo ja osobne fandím Cyrixom, okrem toho, že ich mám rád, tak aj z dôvodu konkurencie.
Chcem povedať, čím bude viacej firiem s procesormi, tým budú lepšie ceny a aj ponuky. Je to blbé, že to hovorí človek, čo už cez 2 roky Cyrixa nemal a kupuje iba Intely, ale bohužiaľ potrebujem výkon. Nechcem povedať, že Intel je lepší, jednoducho im to lepšie vyšlo, ale aj teraz si ešte viem spomenúť na aféry v Intel Pentium procesore s matematickou chybou, s Intel Pentium PRO chipset chybou a teraz posledne aktuálnou chybou. Keď prekročili hranicu 1GHz, tak im do hlavy buchla sláva a na 1.1Ghz (či 1.2Ghz, teraz si už presne nepamätám) spravili takú chybu, že ako ho uviedli na trh, tak ho aj mohli rýchlo stiahnuť. To je to, že Intel je namyslený a keby nemal konkurenciu, tak by robili blbosti (veď si to porovnajte so softwarovým trhom, kde si s nami Microsoft robí, čo chce a väčšinou robí blbosti). Samozrejme, že Intel porobil oveľa viac blbostí, ale ja si viem spomenúť iba na tieto tri.
Poskytol v spolupráci: diskmagazin server: www.ammo.sk |
AMMO.SK
viac článkov autora
|
Plusy:
Mínusy:
|
Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov
Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.17.09. 11:34 | diskusia (1) |
Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2
Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.16.09. 14:27 | diskusia (0) |
Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok
Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.11.09. 11:55 | diskusia (0) |
Mortal Kombat X má dátum vydania
Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.09.09. 15:40 | diskusia (0) |
Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu
Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.03.09. 11:50 | diskusia (0) |
Pillow City: Revelation07.07.2014
|
Bitshift07.07.2014
|
Atlantis Jewels07.07.2014
|
Iris14.06.2014
|
Wolfenstein: The Final Solution08.06.2014
|
Maldita Castilla30.12.2012
|