08.09.2010 14:00, Roman "JC" Kadlec, Komentárov: 0
Need for Speed: SHIFT

Need for Speed: SHIFT


Sila iPhonu ako herného zariadenia sa prejavuje predovšetkým prostredníctvom „veľkých“ titulov a síce ešte stále čakáme na prvú kompletnú hru na Unreal Engine 3, množstvo kvalitných kúskov sa už v AppStore nájde. Mnohokrát ide o veľké značky, čo je aj prípad aktuálneho Need for Speed.

 

EA si zariadenia od Apple očividne obľúbilo, nakoľko sa chystá už i tak veľký počet hier a značiek ešte rozšíriť. Vzhľadom k tomu, že sa blíži nové Need for Speed: Hot Pursuit a neprekvapujúco sa dočká aj iPhone verzie, pozrime sa na zatiaľ najnovší NFS prírastok v AppStore. Need for Speed: SHIFT možno v konzolovej verzii yankeemu úplne nesadol, na iPhone však ide o úplne inú hru, ktorá ideálne využíva možnosti zariadenia v otázke ovládania. Podobne ako konkurenčný Real Racing (a prakticky každá závodná hra) spočíva čaro riadenia vozidla v nakláňaní iPhonu, čomu realisticky zodpovedá chovanie auta vo virtuálnom svete. Nakoľko hra umožňuje nastavenie citlivosti pri nakláňaní, každý si vyberie svoj „ideálny“ stav a s trochou šikovnosti si dokáže užiť hranie na reálnom volante v skutočnom aute. Stačí iPhone nalepiť na volant, nastaviť príslušnú senzitivitu a neopakovateľný herný zážitok je na svete... a keď sa to spojí so skutočným šoférovaním... povedzme, že to bude asi dosť schizofrenický stav :)

Niektoré hry umožňujú okrem natáčania nastaviť aj ovládanie na šípky, v SHIFTe však táto alternatíva nie je dostupná a tak prípadné hranie v autobuse alebo na verejných priestoroch môže vyvolať nechápavé pohľady okoloidúcich. Jediné dostupné nastavenie umožňuje zapínať / vypínať pomôcky pri riadení a vybrať automatickú alebo manuálnu prevodovku. Nastavenia utvrdzujú smerovanie, ktorým sa celý SHIFT uberá – podobne ako v prípade „next-gen“ verzie je tu značný posun k simulácii, samozrejme o čistokrvnom simulátore nemôže byť ani reč. Akčne a arkádovejšie ladených závodníkov však radšej odporúčam k susedom do NFS: Underground.

Zatiaľ čo ovládanie možno určite považovať za hlavnú devízu prenosného NFS: SHIFT, ani v ostatných prvkoch titul nezaostáva. Na pomery mobilných hier bohatá kariéra ponúka 3 mestá so 7 závodmi v každom z nich, ktoré v sebe zahŕňajú klasické variácie pretekov – klasické závody, časovku, duel, elimináciu, drift atd... S výnimkou posledného menovaného je hranie bezproblémové, správna technika driftovania však bude vyžadovať určitý tréning a zručnosť. Jednotlivé trate sú detailne spracované a ponúkajú výborný vizuálny zážitok, ktorý sa v niektorých momentoch približuje hrám na PSP. Podobne „veľkým“ dojmom pôsobí aj vozový park a možnosti rôznych úprav – realisticky spracované autá je možné obdivovať v garáži a vylepšovať, či už iba vizuálne alebo aj z hľadiska výkonu. Nečakajte nič nové, ale mať všetky tieto prvky v prenosnom NFS určite poteší. Keby niekoho zaujímal konkrétny počet – v SHIFTe sa nachádza 20 áut.Vrátim sa ešte ku kariére. Za závody sa klasicky získavajú peniaze, ktoré následne slúžia na kupovanie nových vozidiel, alebo vylepšovanie už kúpených. Okrem toho bol do hry implementovaný systém levelovania – za každý závod, za každú zaujímavú akciu (drift, náraz do protivníka, obehnutie, prvé miesto atd.) dostáva hráč skúsenostné body a zvyšuje si úroveň. Samozrejme, nové úrovne odomykajú nové veci v obchodoch a tak to ide dokola... Poteší, že SHIFT vyhodnocuje dva druhy jazdy – precíznu a agresívnu a na základe hráčovho správania definuje jeho techniku. Zabudol som ešte na niečo?... Úspechy a trofeje sú tiež prítomné, pod názvom odznaky.

Suma sumárum tak mobilný NFS: SHIFT obsahuje všetko, čo by hráč čakal od veľkej next-gen hry, akurát s určitými logickými obmedzeniami v otázke počtu tratí a vozidiel. Jediný prvok, ktorý absentuje, je multiplayer, ale aj napriek tomu tu máme vďaka perfektnému dizajnu SHIFTu prakticky dokonalú prezentáciu možností iPhonu ako hernej platformy. Pri cene 5,49€ ide o výbornú ponuku a k dispozícii je aj lite verzia zadarmo.

 
Hru si môžete zakúpiť: AppStore, Lite


Roman "JC" Kadlec
viac článkov autora

Výrobca: EA Mobile
Distribútor: Electronic Arts
Testovaná platforma: iPhone
Multiplayer: áno
Lokalizácia: Anglický
Žáner: Závodné
Vychádza na platformy: iPad, iPhone
Oficiálna stránka:
Karta hry: Need for Speed: SHIFT
Plusy:
- grafika - hrateľnosť - bohatý herný obsah
Mínusy:
- ťažší drift

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 4.5 / 10
(Hodnotení: 2)

Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012