19.07.2010 00:00, Richard "Gulath" Bojničan, Komentárov: 0
Godfinger

Godfinger


Boží prst je niečo podobné ľudskému. Má však svoje obmedzenia. Vôbec sa ním nedá napríklad špárať v nose, či v iných na to anatomicky uspôsobených otvoroch. Zato sa ním však dá ovládať populácia celej jednej planéty...

 

Touto aplikáciou sa mi chválil kolega, keď mi predvádzal iPad a čo sa s tým dá všetko robiť. Hra ma celkom zaujala a teda logicky som si ju chcel kúpiť aj pre iPhone. Avšak, čo čert chcel, alebo možno nechcel, hra bola iba na iPad a iba na US store. Neostávalo mi teda nič iné ako čakať, či ngmoco neurobí predsa len verziu aj na iPhone. Čakanie s tentokáat vyplatilo a Godfinger na iPhone naozaj prišiel. Pozrime sa teda na to, čo to vlastne je.

Godfinger je v podstate strategická hra, i keď klasickú stratégiu s rozvojom a nepriateľmi naozaj neočakávajte. Skôr stratégia v štýle staručkých Populous, alebo hypermoderného Farmville (mimochodom, ten už je tiež na iPhone, takže si možno popíšeme aj o ňom v budúcnosti). Ako nový boh dostaneme svoju planétu a svojich veriacich. S tými si môžeme robiť takmer čo sa nám zachce, i keď možností nie je toľko ako v Molyneauxovom Black & White. O čo teda ide? Môžeme ovplyvňovať samotné prostredie, čiže planétu. Môžeme si ju samovoľne terraformovať, vytvárať hory, či doliny, spôsobiť záplavu, takže sa nám dolina naplní vodou a je z nej jazero, či naopak jazero vysušiť slnkom. Na toto všetko máme k dispozícii dva dažďové oblaky, jeden búrkový a slnko. Všetko to používame pomocou takzvaných zázrakov. Každý nás však stojí nejakú časť many, takže nemôžeme vkuse dookola využívať svoje schopnosti, ale po nejakej dobe počkať a doplniť si ich. Ono to je logické, nie sme celý boh, ale iba prst...

Naši veriaci si žijú pokojne na planéte. My však ako boží prst máme k dispozícii aj peniaze, za ktoré sa dajú stavať budovy. No a v budovách naši veriaci pracujú a zarábajú ďalšie peniaze. Budovy však potrebujú istú formu energie na to, aby v nich veriaci mohli pracovať, takže budeme musieť zázraky používať aj na ne. Napríklad farma, ktorá nám za ½ hodinu práce jedného veriaceho vyprodukuje 50 zlatých a 20 experience potrebuje slnko. No a naši veriaci sa prácou na farme unavia, takže po dvoch cykloch jednoducho prestanú pracovať a je treba ich zregenerovať. To sa dá buď tak, že ich postavíme na breh jazera a oni začnú rybárčiť, alebo pre nich postavíme špeciálne budovy na regeneráciu. Napríklad stan, alebo krčmu. Mám podozrenie, že všetci moji veriaci sú Slováci, pretože keď vidím ako sa s nadšením v krčme nalievajú a hneď potom idú pokojne zase pracovať, tak už jedine, že by to boli Rusi...Hra sa pripája do online vesmíru, kde okrem svojej planétky môžete navštevovať aj planéty svojich známych. Na každej z nich môžeme požehnať jedného veriaceho, ktorý si začne šetriť peniaze a po nejakej dobe ich odovzdá svojmu bohu ako aj nám. Ak máme teda veľa priateľov, dá sa tak zarobiť celkom pekná kôpka herných peňazí a rozvinúť planéta. Hra beží v sieti +plus.

Grafika hry je milá, jednoduchá, ale ono sa ani nič komplikovanejšie neočakáva. Vytvára celkom príjemnú hernú atmosféru, a aspoň nemáme zlý pocit, ak hodíme nášho veriaceho niekoľko sto metrov (nebojte sa, prežije to bez úhony). Zvuky takisto doplňujú hru, a celkovo zapadajú do jej kontextu. Hudbu nečakajte žiadnu. Nie je. Za tú dobu čo hrám som zažil už 2x update hry, ktorá mi sama oznámila, že je dostupná nová vec v obchode, alebo podobne, čiže je vidno, že vývojári sa o hru starajú, aby hráči nezostali visieť na nejakom mŕtvom bode.

Ak to mám teda zhrnúť, jedná sa o pomerne jednoduchú ale zábavnú budovateľskú stratégiu, ktorá má príjemné ovládanie, milú grafiku a celkovo sa naozaj dobre hrá. Ako čerešničku na torte by som chcel ešte uviesť jej cenu... Je úplne zdarma.

 
Hru si môžete zakúpiť: AppStore


Richard "Gulath" Bojničan
viac článkov autora

Výrobca: ngmoco
Distribútor: Apple / ngmoco
Testovaná platforma: iPhone
Multiplayer: nie
Lokalizácia: Anglický
Žáner: Arkády
Vychádza na platformy: iPad, iPhone
Oficiálna stránka:
Karta hry:
Plusy:
Mínusy:

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 0 / 10
(Hodnotení: 0)

Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012