30.05.2010 00:00, Roman "JC" Kadlec, Komentárov: 0
DJ MAX Fever

DJ MAX Fever


Keď sa povie „hudobná / rytmická hra“, všetkým sa pred očami začnú vznášať plastové gitary a bicie s logom Guitar Hero resp. Rock Band. Žáner rytmických zábaviek sa však tiahne viac do šírky a minulosti, koho teda prekvapím tvrdením, že opäť v tom majú prsty Kórejci?

 

Pritom DJ MAX Fever, resp. celá séria titulov DJ MAX nepatrí medzi to najstaršie, čo by sme v rámci piesočku s hudobnými hrami našli. Kdeže! Pred rôznymi konzolovými a PC hrami, resp. súbežne s nimi existujú tzv. Arcade automaty – stačí krátka prechádzka ázijskou herňou (môj tajný sen) a našinec so záujmom o videohry musí rýchlo sánku zdvíhať zo zeme. Medzi nekonečne rozmanitými „skriňami“ sa objavuje aj názov GuitarFreaks a fanúšikom Guitar Hero musí byť hneď jasné, odkiaľ inšpirácia prišla. Len tak mimochodom, GuitarFreaks arkády sú s našimi ázijskými spoluobčanmi dobrých 11 rokov, čo posúva možné hádky o kopírovaní konceptu do značne jednoznačnej roviny.

GuitarFreaks spadá pod firemné krídla spoločnosti Konami, ktorú u nás poznáme iba v úlohe distribútora hier, tam na východe je však jej portfólio omnoho bohatšie. Medzi inými produktmi by sme našli aj značku Bemani, čo je v podstate veľmi špecificky prevedená „hra na DJ“ – podobné prvky možno nájsť aj v práve recenzovanom titule DJ MAX Fever, ktorý by sme s určitou nadsádzkou mohli nazvať „DDRkom pre prsty“. Pokiaľ vám značka DDR nič nehovorí – je to skratka pre Dance Dance Revolution, čo je tanečná hra, kde sa skáče podľa šípok na monitore – príďte na najbližší Comics Salon a môžete si s „DDRkom“ potykať. Rozdiel je, že v DJ MAX Fever budú skákať prsty....

Ešte predtým, než prejdem k samotnej pointe hry, ktorá je mimochodom veľmi jednoduchá a mnohí už určite uhádli o čo pôjde, sa zastavím pri relatívne dôležitých faktoch. Značka DJ MAX je na východe veľmi populárna a úspešná, niet sa čomu čudovať, Aziati sú na podobné šialenosti jednoducho majstri. PSP sa na východe zatiaľ dočkalo 4 DJ MAX hier (o aktuálnom oznámení DJ MAX Portable 3 sme informovali tento týždeň) a Fever predstavuje prvý pokus o prienik v Amerike, resp. Európe. V US bola hra vydaná minulý rok na UMD a „opravená“ digitálna verzia vyšla na PSN začiatkom roka. Európania si museli počkať ďalšie 4 mesiace – hľadanie „šialencov“ tak môže konečne vypuknúť naplno.

Pojem „šialenec“ v žiadnom prípade nemá mať urážlivý podtón, to by som bol až prehnane sebakritický. Kto si však hocaký DJ MAX titul vyskúša (alebo minimálne vyhľadá videá na YouTube), pochopí. Padajúce obdĺžniky resp. iné tvary do rytmu kórejského popu, to fakt nie je pre každého a na slabších jedincoch by to mohlo zanechať aj krátkodobé následky. Neodškriepiteľným faktom však ostáva, že DJ MAX Fever je jeden z mála hudobných titulov a v jeho prípade možno hovoriť o jedinečnej hrateľnosti. Logicky sa objavujú pochybnosti nad tým, čo je jedinečné nad triafaním tónov, faktom však ostáva – pre určitú skupinu ľudí je to chytľavé, zábavné a v otázke herného zážitku aj jedinečné. Samozrejme sa ponúka zrovnanie s Rock Band Unplugged, ktorý je z hľadiska „klasických“ hudobných hier DJ Maxovi asi najbližšie. Avšak, DJ MAX si zachováva svoju jedinečnosť....

Zatiaľ čo RBU je pojatím takmer totožný s „veľkými“ hrami zo série Rock Band resp. Guitar Hero, DJ MAX funguje na upravených princípoch – rýchlosť padania nôt si reguluje hráč sám. Pri triafaní nôt hrá veľkú úlohu presnosť, nestačí iba trafiť rytmus, pre absolútne skóre treba byť 100%. Rock Band Unplugged, hoci má viac obtiažností, začína a končí pri 4 aktívnych tlačidlách. So „štvorkou“ DJ MAX iba začína a zaúča si nováčikov, profesionáli si strihnú režim 6 alebo dokonca až 8 tlačidiel. Vzhľadom k rôznorodej náročnosti jednotlivých songov, pričom niektoré sú skutočne ŠIALENÉ, dochádza ku skutočnej výzve. DJ MAX Fever taktiež obsahuje režim misií, kde treba spĺňať rôznorodé podmienky. Pripočítajme si k tomu množstvo vecí na odomknutie a máme pred sebou obrovskú porciu herného obsahu – samotná hrateľnosť síce môže spadnúť do stereotypu, keďže je to stále iba o „triafaní rytmu“, DJ MAX Fever dokáže však veľmi silno chytiť a nepustiť. Jedinečnosť a šialenosť zároveň sa prejavuje aj v rôznorodosti herných songov. Nečakajte žiadne licencované „vypalovačky“, DJ MAX prichádza so špecifickou hudbou, ktorá začína pri koréjskom pope, pokračuje elektronikou a končí drum ´n´ bassom. S výnimkou jedného songu pochádza všetko z „východu“, pričom piesne sú sprevádzané kreslenými videoklipmi so značnou inšpiráciou v anime.Aby som predchádzajúci odstavec v jednoduchosti zhrnul – DJ MAX Fever je ťažká hra, ale svojím pojatím nováčikov neodrádza. Tí si budú spokojne mixovať hudbu v easy móde so 4 tlačidlami. Skutoční majstri to roztočia na 6/8 tlačidlách a hlavne pri najťažších pesničkách môže ísť pre našinca o nadľudskú úlohu, ktorá si bude vyžadovať veľa tréningu a cibrenia zmyslov. Mimochodom, všetky songy (je ich viac ako 50) majú stopáž okolo 2 minút a najťažšie z nich obsahujú približne toľko nôt, ako najťažšie piesne v Guitar Hero, kde je ich stopáž prakticky dvojnásobná. Záver si spraví každý sám. Technické spracovanie je bezproblémové a v podstate jednoduché, nakoľko celá hra pozostáva z jednoduchého rozhrania, padajúcich nôt a anime videoklipov na pozadí. Kvalita zvuku je výborná, čo je pri hrách tohto typu nevyhnutné.

DJ MAX Fever sa v českom PSN store predáva za 599Kč. Nižšia cena hre rozhodne prospeje – nejde o mainstream nutnosť, ktorú by si mal každý majiteľ PSP kúpiť. Určite však ide o titul, ktorý svojou jedinečnosťou vyčnieva z knižnice PSP hier, avšak jedinečnosťou, hraničiacou so šialenosťou varuje – nie som pre každého. DJ MAX Fever môžem pokojne odporučiť všetkým milovníkom hudobných, rytmických hier, východnej kultúry a poriadnych výziev. To všetko v DJ MAX Fever nájdete...
 

Roman "JC" Kadlec
viac článkov autora

Výrobca: PM Studios
Distribútor: Playstation Store
Testovaná platforma: PSP
Multiplayer: áno
Lokalizácia: Anglický
Žáner: Hudobné
Vychádza na platformy: PSP
Oficiálna stránka:
Karta hry:
Plusy:
Mínusy:

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 0 / 10
(Hodnotení: 0)

Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012