20.11.2009 12:00, DKF, Komentárov: 2
Brütal Legend

Brütal Legend


Eddie Riggs je posledný skutočný „roadie“. Pamätá si dobu, kedy ešte Backstreet Boys za niečo stáli (počkať... oni niekedy za niečo aj stáli?) a ignorujúc fakt, že by chcel žiť v 70. rokoch minulého storočia, resp. ešte trochu skôr – v skorších 70. rokoch, kedy hudba za niečo ešte stála, si je vedomý jedného pravidla: dobrý roadie sa obetuje pre druhých, aby oni dobre vyzerali. A v jednom takom prípade sa začína aj náš príbeh...

Teda, ten príbeh nie je úplne tak náš, je to výtvor Tima Schafera – áno, áno, Monkey Island, Maniac Mansion, Full Throttle, Grim Fandango, Psychonauts.... presne tak, to je on. Do party si pozval komika, speváka, herca Jacka Blacka a spolu vytvorili príbeh tak originálny a venovaný metalu, že sa každý fanúšik tohto hudobného žánru musí potešiť. Už len obsah samotného soundtracku napovedá, že aj pokiaľ by Brütal Legend stál za nič, bude sa aspoň dobre počúvať. Ignorujme úvahy a pozrime sa na realitu – obvykle nezačínam recenziu rozborom demoverzie, v prípade BL sa to však do celkového kontextu viac ako hodí. Prvé dojmy zhrnul chinaski v jeho preview, ja skôr zhrniem samotný herný obsah pre porovnanie so zvyškom hry. Práve v tom môže byť demoverzia zavádzajúca – človek by si myslel, že Brütal Legend je akčná adventúra s veľkým dôrazom na postup po lineárne určenej trati, bojovú zložku, bossov a humorné cutscény. Vo výsledku je pravdivý iba posledný aspekt...

Brütal Legend možno definovať ako jednoduchú sand-box hru s jednoduchou bojovou zložkou, jednoduchým jazdením a jednoduchými RTS prvkami a jednoduchou... jednoduchosťou. To celé zasadené do originálneho sveta, ktorý dal vzniknúť heavy metalovej hudbe. Aspoň podľa Tima Schafera. Treba však uznať, že príbehové pozadie BL je spracované výborne, vrátane 13 povestí roztrúsených po celom hernom svete, ktoré spomínaný vznik heavy metalu opisujú. Podobne porozhadzovaných vecí je oveľa viac – 120 sôch, niekoľko garáží a iných relikvií.... kto sa bavil hľadaním balíčkov v GTA 3, bude ako doma. Časy sa však menia a ani spomínaný herný svet už nie je taký ako kedysi – zužujú ho problémy s démonmi a tak sa k slovu dostáva Eddie Riggs s jeho jednoduchým plánom, oslobodiť ľudí pomocou hudby. Metalovej, to snáď ani nemusím dodávať. Ako začať? Vysvetlením, že na rozbíjanie skál sa používa krompáč a headbanguje sa len kvôli metalu. Podobnými situáciami a najmä vtipnými dialógmi je celý BL prešpikovaný.

Pokiaľ by som sa pozrel na Brütal Legend z pohľadu herného obsahu, dostanem už v hrateľnej ukážke predstavený akčný úvod, ktorý sa takmer hneď po skončení dema pretransformuje do otvoreného sveta. Spomínal som rôzne veci na zbieranie, samozrejmosťou je aj existencia sekundárnych misií, hoci tie sa dosť často opakujú a hráča nemotivujú k ich plneniu zábavnosťou, ale odmenou. A nakoniec sú tu príbehové úlohy. Ich obsah nie je prehnane rôznorodý – prechod z miesta A do B, trochu boja, prípadne nejaká eskorta a najmä počas prvých hodín je hnacím motorom iba príbeh. Približne v polovici kampane (po vytvorení vlastnej metalovej armády) sa herný obsah rozšíri o RTS prvky – kto má k tomuto žánru negatívny vzťah, určite nebude nadšený. Nejde o nič prevratné, vzhľadom k obmedzeniam gamepadu je strategická časť skôr spestrením a bojom s nastupujúcim stereotypom, ale niekoho môže otravovať. Nehovoriac o tom, že ku koncu sa dôležité misie odohrávajú práve formou tzv. „stage battles“, na ktorých princípe je postavený aj multiplayer. V podstate ide o kontrolovanie vežičiek, ktoré zásobujú hráča surovinami (fanúšikmi) a umožňujú ďalšiu produkciu jednotiek, pričom v súbojoch možno využívať všetky naučené sóla (prevedenie špeciálnej akcie) a Eddieho schopnosti. Dostupné jednotky sú rôznorodé – bojovníci na blízko, na diaľku, medik atd. K zvyšným zložkám dodám, že jazdenie je klasické ako napr. v GTA a v otázke bojovej zložky – kto hral demo vie, že Eddie má dve zbrane, sekeru a gitaru.Brütal Legend umožňuje nejaké základné jednoduché kombá, ale nič v štýle God of War nečakajte.Druhá polovica BL sa o poznanie príjemnejšie hrá, ťažko povedať, či je to tým, že si hráč na čiastočný stereotyp zvykne, alebo skutočne tá RTS zložka pôsobí oživujúco, každopádne je zvyšok kampane príjemná, i keď stále za očakávaniami zaostávajúca jazda. Spomenul som garáže roztrúsené po celom svete – tie musí hráč nájsť a gitarovým sólom aktivovať, čím sa mu sprístupní stretnutie so samotným Ochrancom Metalu v podobe Ozzyho a zároveň možnosť kúpiť si vylepšenia auta, sekery, gitary atď. Vylepšenia sa získavajú za špeciálne body, ktoré sa dostávajú ako odmena za misie, nájdenie rôznych vecí v hernom svete atď. – jednoducho klasický koncept. Práve celková jednoduchosť (to slovo tak často používam úmyselne) degraduje BL z roviny jedinečného titulu na úroveň priemerného mixu viacerých prvkov. Možno by pomohlo pridať zopár zaujímavých až pamätných momentov, ale počas hrania som ich narátal len 3 – súboj s mini bossom na konci dema, útek z rozpadajúceho sa chrámu (výborne do toho sadlo Through the Fire and Flames od Dragonforce), a záverečný súboj, ktorý opäť spríjemnila priradená pieseň Superbeast od Roba Zombieho. Vzhľadom k veľkosti soundtracku (108 songov) je trochu mrhaním, že autori nespravili viac „špeciálnych momentov“ s vhodne priradenou vypalovačkou. Hodnotenie mohlo byť hneď vyššie – takto je výsledná 7čka obhájená najmä príbehom a ostatnými vecami mimo hrateľnosti.

Grafické spracovanie sa drží štandardov a skôr ako kvalita grafiky zaujme jej štýl. Herný svet je rozdelený do viacerých častí, pričom každá má špecifické spracovanie. Eddie Riggs má okrem jeho hlasu aj čiastočnú inšpiráciu v Jackovi Blackovi a ostatné postavy v niektorých momentoch pripomínajú skôr karikatúry (či už sú to démoni alebo emo/gothic vojaci) ako snahu o realistické stvárnenie – vzhľadom k celkovému pojatiu hry a príbehu však ide o dobrý krok. Eddie si z Jacka berie to najlepšie – dabing je uveriteľný a tento prírastok sa dá použiť aj ako charakteristika celého hrdinu (našťastie Eddie netrpí Jackovou častou afektovanosťou). Soundtrack som už rozoberal, ale budem sa opakovať – pre milovníkov metalu ide o výbornú kombináciu. 108 songov ponúka zastúpenie prakticky z každého podžánru a skutočne by som raz chcel vidieť Guitar Hero alebo Rock Band s takýmto setlistom. Hneď by to bolo o inom. Kvalita dabingu je na výbornej úrovni, neplatí len pre Eddieho, ale aj pre ostatné postavy. Z tohto hľadiska výborne odvedená robota, až to niekedy zaváňa situáciou, že vývojári mali predstavu o všetkom, okrem toho, ako sa to bude vlastne hrať.

Nehovorím, že Brütal Legend je zlá hra, to rozhodne nie, len sa nemôžem ubrániť dojmu, že z celkového konceptu išlo v otázke hrateľnosti vyťažiť viac. Všetky zložky (akcia, RTS, jazdenie) sú prakticky bezchybné, ale zároveň sú jednoduché – nie z hľadiska obtiažnosti, ale spracovania. Hrateľnosť tým trpí, titul ako celok tým trpí - príbeh Brütal Legend pekne odsýpa, ale celkovo tam chýba vzrušenie a niečo, čo by okrem príbehu, slúžilo ako hnací motor. Snáď sa v prípadnom pokračovaní autori poučia. Takto možno BL odporučiť iba jedincom s pozitívnym vzťahom k metalu (tí by si mali príbeh Eddieho Riggsa povinne prejsť, aby získali základné vedomosti v otázke vzniku metalu) alebo Jackovi Blackovi – ostatní hráči si dostatočne dobre nevychutnajú ani soundtrack ani početné narážky a príbeh. A Boh chráň, keď sa k hre dostane poslucháč Jemných melódií...

Hodnotenie: 7

Výrobca:
Double Fine Productions

Distribútor: Electronic Aerts
Testovaná platforma:
Xbox 360
Multiplayer:
Áno
Hru si môžete zakúpiť: PS3, Xbox 360


DKF
viac článkov autora

Výrobca:
Distribútor:
Testovaná platforma: Xbox 360
Multiplayer: nie
Lokalizácia:
Žáner:
Vychádza na platformy: PS3, Xbox 360
Oficiálna stránka:
Karta hry: Brütal Legend
Plusy:
Mínusy:

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 9 / 10
(Hodnotení: 1)

Diskusia
Duri 20. 11. 2009 17:42
JC RE: 21. 11. 2009 00:55
Pridať komentár Čítať celú diskusiu
Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012