18.11.2008 00:00, DKF, Komentárov: 0
Gears of War 2

Gears of War 2

Položme sme si hneď na začiatku otázku “Ako sa dá vylepšiť niečo, čo sa už zdalo byť dokonalé?" Epic Games tak dostali svoju, zatiaľ najväčšiu výzvu, vďaka ktorej sa rozhodli popasovať s touto utópiou. Microsoft tak vsadil na starý tým, ktorého hlavným dizajnérom na celom projekte sa zasa stal Cliff Bleszinski, čo bola samozrejme skvelá voľba.
Hlavný postup ktorý v celom pokračovaní nastal je oduševnenie príbehu hry. Ten vám viacej priblíži starých známych hrdinov, ich pocity, vnímanie celej vojny a postihnutie ich osobného života. Utrpenie a smrť ktorá je v hre vykreslená neľútostnými monštrami menom Locust, vám neraz pripomenie krutosť vojny. Kolosálne mestá v ktorých sa konajú samotné boje alebo len ich pozostatky, pôsobia naozaj pompézne a architektúra budov je prepracovaná dokonale a precízne. K tomu pridáme najnovší Unreal 3 Engine a máme na svete majstrovské dielo.

To čo sa zdalo byť nemožné sa stalo skutočnosťou, a hra sa tak dostala ešte o pár úrovní vyššie a možno aj najvyššie ako sa len dá. Veď časom sa uvidí, že či GOW 2 nieje maximum toho čo sa dá z konzoly Xbox 360 vytiahnuť. Všetky tieto elementy vám prakticky vyrazia dych, ale zasa po hernej stránke je tu len pár nových akčných a bojových nápadov, čo samozrejme znamená dosť podobnú atmosféru a hrateľnosť ako v prvej časti.

Dilema ktorá v tejto hre nastane používa vylepšený herný design ako zástierku pocitu, že práve hráte niečo nové. Pocity môžu vyjsť najavo spôsobom, viem že hrám dvojku, ale cítim sa presne ako pri jednotke. Herný vývoj nás už naučil, že pokračovanie hry má byť iné alebo povedzme viditeľne odlišné, čo v GOW 2 rozhodne nepocítite. Avšak konečné rozhodnutie ako pojať túto skutočnosť je zasa iba na hráčovi samotnom, pretože čo je pre niekoho veľký prínos, to pre druhého to môže byť silné sklamanie.Presuňme sa od filozofovania na hlavnú podstatu hry, no a to je dej. V ňom sa všetko začína a všetko aj končí. Tí ktorí majú odohranú prvú časť (čo je zhruba 99.9% Xbox 360 hráčov) poznajú podstatu tejto hry. Zlí Locusti žijúci v útrobách zeme sa snažia vyhubiť ľudstvo a ovládnuť zem. Tak vznikol hrdina alebo sa dá povedať kolektívni hrdinovia, ktorí sú známy ako Delta Squad. Marcus, Baird, Cole a Dom sú postrachom všetkých Locustov, a ako elitná jednotka musia vykonávať tú najšpinavejšiu prácu. Medzi túto špinavú prácu sa počítalo aj umiestniť bombu do podzemia, kde Locusti žijú, a tak ukončiť túto vojnu navždy, čo sa nakoniec aj podarilo.

No sila prežiť je silnejšia ako zbrane a boj o zem sa obnovuje. Po útoku na nemocnicu Jacinto sa formuje veľký protiútok rovno do podzemia, aby sa ľudstvo nadobro zbavilo pliagy menom Locust. Od tohoto momentu začína veľkolepé akčné dobrodružstvo. Útok začína na veľkých bojových vozidlách z ktorých vám pripadajú hordy Locustov ako mravce. Nemusíte sa však na nich len pozerať, ale môžete aj spustiť paľbu a ničiť všetko čo vám príde do cesty. Takéto interaktívne prostredie sa v hrách často nevidí a preto klobúk dole. Po vstupe do podzemia zistíte, že Locusti tiež plánujú útok, avšak majú aj tajnú zbraň. Je to obrovský červ, ktorý doslova hltá všetky mestá, ktoré mu prídu do cesty. No a našim hrdinom sa nedopatrením podarí dostať do jeho žalúdka, čo vývojári zvládli naozaj famózne. Delte nezostáva nič iné ako prerezať a prestrieľať si cestu k srdcu a odstaviť jeho činnosť. Možno si niekto z vás pomyslí že toto je všetko čo hra ponúka, no je na veľkom omyle. Monštier obrovských rozmerov je v hre skutočne hojno, a to nie len na súši, ale aj vo vode.

Tento trend gigantických nepriateľov nabral obrátky ihneď na začiatku uvedenia Xbox 360 na trh. Keďže však GoW bola jedna z prvých takýchto hier, tak tento trend nebolo až tak cítiť. No čo nebolo, teraz už je a firma možno napravila z časti svoju chybu. Jednoznačne skvelá zmena je možnosť povoziť sa na Brumakoch (gigantické monštrá s veľkým delom na chrbáte) a dať tak ochutnať Locustom z ich vlastnej medecíny. Dokonca si budete môcť zalietať aj na Reavers, kde síce nebudete mať možnosť pohybu, ale skvelá akcia a rýchlosť vám zaručia dostatočný prínos adrenalínu.

No nie len vy, ale aj vaši nepriatelia sú odteraz dôvtipnejší. Locustovia už majú aj vaše zbrane, takže pri stretnutí sa s jednotkou ktorá má samopal s motorovou pílou, sa vaše zbrane skrížia a vy rýchlym stláčaním tlačidla B musíte súboj vyhrať. Absolútna novinka ktorú som aj následne veľmi ocenil v zúžených priestoroch, je použitie nepriateľa ako živý štít.Po úspešnom využití svojmu živému štítu jednoducho zlomíte väz a pokračujete ďalej. Všetky vylepšenia sa využívajú úplne jednoducho a netreba sa ich báť naplno využívať. Celkové vylepšenie sa dotklo aj nášho arzenálu zbraní. V hre nám pribudne Mulcher minigun ktorý je silný, ale na jeho použitie musíte zastaviť a nemôžete sa hýbať. Príručná rýchlostrelná pištoľ vám zasa poskytne vynikajúcu kombináciu s prenosným štítom. Na nezaplatenie je aj Mortar, akýsi druh kanónu ktorý sa pri streľbe rozdelí na viaceré rakety a pri ich dopade spôsobuje masívne škody. Nakoniec je tu Flametrower, ten vám zasa pripraví do chrumkava opečených Locustov. Druhá strana mince zasa poukazuje na stratu zbraní a dokonca tej najlepšej, čiže "kladiva". Ale keďže sa dejová línia odohráva zväčša v podzemí, tak je jasné, že využitie pre kladivo ktoré potrebuje otvorené priestranstvo bude minimálne. Aby nezostali ukrátení ani fanúšikovia, ktorí majú radi zbesilú jazdu na štyroch kolesách, tak hra ponúka misiu na "bugine". Dosť zaujímavý nápad, ktorý mňa síce veľmi neoslovil, ale po celý čas ide vývojárom práve o upútanie hráča hrou, ktorá sa neustále mení a využíva striedavý stav.

Ani v GoW 2 nemôže chýbať CO-op mód, ktorý podľa mňa zatiaľ ešte nenašiel premožiteľa, pričom po tejto hre asi ani nenájde. Co-op mód ponúka kopu nových nápadov na ktorých sa budete zaručene dobre baviť, ale zasa kvalitou až tak pred svojim predchodcom neuteká. Hra obsahuje aj české titulky, čo dáva ďalšie malé plus vo výlednom hodnotení..

Gears of War 2 má opäť možnosť zasadnúť na kreslo najlepšej hry roka na konzolu Xbox 360. A po pravde by si to aj zaslúžila. Aj napriek pár chybám a podobnej hrateľnosti je táto hra titul, ktorý si určite zaslúži čestné miesto na vašej poličke, preto neváhať a ihneď si hru kúpiť.

Hodnotenie: 9

Výrobca:
Epic Games
Distribútor: Microsoft
Testovaná Platforma:
Xbox 360
Multiplayer:
Áno

Verzie k zakúpeniu: Xbox 360DKF
viac článkov autora

Výrobca:
Distribútor:
Testovaná platforma:
Multiplayer: nie
Lokalizácia:
Žáner:
Vychádza na platformy: Xbox 360
Oficiálna stránka:
Karta hry: Gears of War 2
Plusy:
Mínusy:

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 0 / 10
(Hodnotení: 0)

Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012