11.03.2008 21:50, DKF, Komentárov: 0
NOKIA E90

NOKIA E90

„Pán riaditeľ, máte telefón ... “
„Rodený pracant!“

V minulom čísle sme vám mohli predstaviť najvýkonnejší fínsky komunikátor E90 iba vzdialene, no tento krát už konečne držíme jeho 210 gramov čistej váhy pevne v ruke. Ide o predpredajný kus s kompletným balením, no zároveň s vývojovou verziu softvéru, ktorá bude ešte potrebovať „učesať“. Zmeny by sa však mali týkať iba stability, po funkčnej stránke ho teda môžeme považovať, s privretým okom, za plne funkčný.
konštrukcia...

Vzhľadom na otváraciu konštrukciu, dvojicu displejov, QWERTY klávesnicu a množstvo integrovaných funkcií je celkom pochopiteľné, že nemôže ísť o malý prístroj, práve naopak, hmotnosť 210 gramov a rozmery 132 × 57 × 20 mm z neho robia jeden z najväčších telefónov na trhu. Nedá mi však nespomenúť rozmery jeho predchodcu NOKIE 9500, ktorá pri rozmeroch 148 x 57 x 24 mm mala hmotnosť až 230 gramov! Takmer celé telo má z kvalitného plastu, kovové sú iba dvojité pánty, zadný batériový kryt a lesklé orámovanie čelnej strany. No aj napriek tomu je celá konštrukcia kompaktná a primerane tuhá, isté slabé vŕzganie počuť iba pri jeho silnom stlačení v ruke. Pri bližšom skúmaní má E90 vcelku príjemné krivky a tiež dobre zvládnutú ergonómiu. Aj napriek väčším rozmerom sa veľmi dobre drží v ruke a problémom môže byť jedine vysoká hmotnosť, predsa len držať pri uchu takmer štvrť kila nie je nič príjemné. Do svojej základnej výbavy tak môžete automaticky zaradiť aj Bluetooth slúchadlo, prípadne energetické drinky, ak ho chcete pri každom hovore zdvíhať sami. Predný QVGA displej zobrazuje 16-miliónov farieb a jeho jas je regulovaný nenápadným svetelným senzorom, kvalita zobrazenia je jednoducho špičková a pozorovacie uhly aj čitateľnosť na priamom slnku sa blížia súčasnej špičke. Pochváliť musím aj ergonómiu vonkajšej klávesnice s ostatnými funkčnými tlačidlami, alfanumerické klávesy by síce mohli byť trochu výraznejšie oddelené, no keďže sú dostatočne veľké, ich ovládateľnosť je naozaj výborná. Päťsmerný ovládač môžem s privretým okom dokonca označiť za takmer dokonalý, je veľký, presný a pohodlný aj pre veľké prsty – ostatné telefóny môžu iba ticho závidieť. Na pravom boku sa nachádza dvojpolohová spúšť fotoaparátu, priezor Infraportu a veľké tlačidlo nahrávania, pri ktorého podržaní sa spustí pokročilé hlasové vytáčanie s rozoznávaním hlasu. Spodná strana obsahuje konektor pre nabíjačku, handsfree (2,5 mm jack), kvalitne spracovaný a dobre prístupný slot pre pamäťovú kartu MicroSD a miniUSB port.

Pri komunikácii s PC máte na výber medzi voľbami PC Suite a Prenos dát, čo je klasický Mass Storage pamäťovej karty, do telefónu sa kopírujú dáta rýchlosťou asi 1MB/s. Pri pripojení sa náš komunikátor síce nedobíjal, no hlavné je, že bol stále schopný prijímať hovory. Na zadnej strane sa tiež nachádzajú dva výkonné nesymetricky rozložené stereo reproduktory s príjemným zvukom, ktoré vďaka štyrom gumeným nožičkám plnia výborne svoju funkciu, aj keď je E90 položená na stole. Kovový kĺb má presný chod s troma pevnými polohami, v dokonale zavretom stave ho udržiava tlak pružiny, v prvej otvorenej polohe je displej asi v uhle 100° (v praxi takmer nepoužiteľný) a v tretej polohe je telefón úplne otvorený až do uhlu 180°. Úplné otvorenie je síce niekedy veľmi praktické, ale pre bežné používanie mi chýba pevná poloha niekde medzi v uhle cca 160°. V spomínanom rozsahu (100° - 180°) je síce možné displej plynulo nastavovať a tuhosť kĺbu zaručí, že sa sám od seba určite nepohne, ale aj to prestáva platiť pri snahe stlačiť ktorékoľvek kontextové tlačidlo vedľa displeja. V zásade nejde o závažný nedostatok, ale chvíľu mi trvalo, než som si zvykol.

Pohľad na vnútorný displej je doslova pôžitok, má uhlopriečku až 10 cm (!), rozlíšenie 800 x 352 pixelov a zobrazuje celých 16-miliónov farieb. Jeho netradičné rozmery sú ideálne pre čítanie dokumentov, prehliadanie webových stránok a v podstate aj pre pozeranie filmov (hlavne tých širokouhlých). Jeho podsvietenie môžete kedykoľvek meniť v piatich krokoch pomocou klávesovej skratky. Navyše musím pochváliť jeho detailnosť aj čitateľnosť na priamom slnku, osobne som s ním mimoriadne spokojný. Okolo displeja sa nachádzajú dve kontextové tlačidlá, ďalšie dve pre príjem a ukončenie hovoru a nenápadný objektív VGA kamery pre videohovory. Kto často píše na cestách, zaručene ocení veľkú, jemne podsvietenú QWERTY klávesnicu so slovenskou diakritikou, smerovým ovládačom a radom špeciálnych kláves pre rýchly prístup. Jednotlivé klávesy sú dostatočne veľké a ľahko stláčateľné, po troške cviku na nich dokážete písať naozaj prekvapivo rýchlo a pravdepodobne som na nej utvoril svoj nový osobný rekord v minime preklepov. NOKIA E90 získava energiu z výkonnej Li-Ion batérie s kapacitou 1500 mAh, vďaka ktorej by mala vydržať na jedno nabitie 14 dní v pohotovosti, alebo 5 hodín hovoru. V balení sme okrem telefónu a batérie objavili aj 512 MB pamäťovú kartu MicroSD spolu s redukciou pre klasický SD slot, jednoduchý stereo headset s koncovkou 2,5 mm jack, sieťovú nabíjačku, dátový kábel s koncovkou miniUSB, manuál a DVD disk s PC Suitom.

funkcie...

Ak hľadáte ten najlepší manažérsky telefón na trhu, tak s istotou blížiacou sa istote je ním v tejto chvíli NOKIA E90, pretože má OS Symbian 9.2 S60 Feature Pack 1, podporu GPRS/EDGE (GSM 850/900/1800/1900 MHz) aj UMTS/HSDPA (WCDMA 2100 MHz) do 3,6 Mbps, Wi-Fi (802.11 b/g), Bluetooth 2.0 s A2DP, USB 2.0 s Mass Storage, Infraport, GPS prijímač, 128 MB operačnej pamäte, 256 MB NAND vnútornej pamäte (asi 135 MB prístupných pre užívateľa), 512 MB pamäťovú kartu MicroSD, procesor ARM 11 s taktom 330 MHz a grafický 3D akcelerátor OpenGL ES 1.1. Jediným porovnateľným konkurentom je obrovský HTC X7500 Advantage, čo je však skôr vreckový počítač s brutálnou hmotnosťou 360 gramov (navyše ho nemôžete držať pri uchu, pretože telefonovať vie iba pomocou handsfree). Rýchlosť zariadenia bola v našom prípade veľmi uspokojivá, nejde síce o Ferrari, ale skôr o dobre rozbehnutý Range Rover, ktorý vás v bežných činnostiach určite brzdiť nebude. Vďaka dostatočne veľkej operačnej pamäti tiež nie je problém permanentne mať spustených veľa programov naraz, deň som skúšal pracovať s asi 11 programami na pozadí (Adobe Reader, Galéria, Mapy, RealPlayer, Web prehliadač, Kalendár, Screenshoter, Kontakty, Denník hovorov, Srávca programov a občas tiež zapnutý Prehrávač hudby) a na moje veľké prekvapenie som ich množstvo vôbec nepociťoval – veľká pochvala. Potešujúci je podľa nás aj prechod zo systému S80 na veľmi rozšírený S60, vďaka čomu sme v ňom bez problémov spustil všetky aplikácie, rovnako ako aj v ostatných smartphonoch. Aj v zavretom stave máte plnohodnotne k dispozícii všetky funkcie a ak telefón otvoríte, na vnútornom displeji môžete pokračovať tam, kde ste skončili. Opačne to však už tak ľahko nejde, pri každom zavretí sa vám spustená aplikácia minimalizuje a ukáže sa iba základný pohotovostný režim (jedinou výnimkou, na ktorú som zatiaľ prišiel, je program Mapy, ten ostáva na popredí vždy). E90 samozrejme podporuje aj režim Off-line (Lietadlo), avšak nepozná časované profily.

V našom telefóne boli okrem iného predinštalované aj tieto aplikácie: Kalendár, Denník hovorov (chýba mi detailnejší rozpis jednotlivých hovorov a ich trvania), Správy (úplne štandardný správca textovej komunikácie, prehľadný a spoľahlivý), Hodiny (s opakovanými budíkmi, budením aj pri vypnutom prístroji a svetovým časom), Mapy (Smart2Go - kvalitný lokalizačný program s on-line mapami takmer celého sveta, navigácia za príplatok, podrobne sme o ňom písali v minulom čísle), RealPlayer (podporuje 3GPP formáty, H.263, H.264/AVC, MPEG-4, RealVideo 7,8,9/10), Prehrávač hudby, Galéria, Diktafón, FM rádio, Tóny 3-D (virtuálne 3D efekty pre zvonenia), Správca súborov, Tímový balík (pre konferenčné hovory a hromadné posielanie správ), Poznámky, Prevodník veličín, ZIP manager, jednoduchá Kalkulačka, spoľahlivý Adobe PDF Reader LE 1.5.0 a QuickOffice. Posledne menované aplikácie budú pre manažérov asi najpodstatnejšie, no nie každý s nimi asi bude spokojný. PDF Reader zobrazoval primerane rýchlo a korektne aj väčšie súbory, no trocha ťažké srdce mám na program QuickOffice. Ten súbory typu Powerpoint iba zobrazuje a súbory Word a Excel (MS Office 2000, XP a 2003) je možné aj editovať, no k dispozícii sú iba základné možnosti manipulácie, pričom napríklad s obrázkami v texte nemožno pracovať vôbec. Pre bežné písacie úkony to síce postačuje, no zďaleka nejde o plnohodnotný pracovný nástroj porovnateľný s PC. Nedá mi ešte nepochváliť webový prehliadač, oproti predchádzajúcim modelom je tento neporovnateľne rýchlejší a poradí si dokonca aj s Flash animáciami (zatiaľ iba do verzie Flash 7).

Na zahodenie určite nie je ani vstavaný 3,2 Megapixlový fotoaparát s autofokusom (4,5 mm f/2,8), ktorý zaostruje asi od 10 cm do nekonečna. Produkuje veľmi kvalitné fotografie s rozlíšením 2048 x 1536 pixelov, ktoré sú ostré a plné detailov, no ako má NOKIA vo zvyku, aj silne doostrené a trocha prekontrastované (niekto to však môže pokladať za plus, pretože tak fotky vyzerajú „na oko“ krajšie). Pri slabom svetle poslúži na krátku vzdialenosť výkonné LED svetlo, ktoré zase pri videu svieti na červeno. Pohyblivé obrázky je schopný natáčať vo VGA rozlíšení, a to rýchlosťou až 30 fps, síce má pritom pevne zaostrené na nekonečno, ale výsledná kvalita je naozaj vynikajúca.

verdikt...

Komunikátor NOKIA E90 je plnokrvný pracovný nástroj pre najnáročnejších, ktorý vo svojom plnoštíhlom tele schováva okrem pevného disku, čítačky prstov a pohybového senzoru takmer všetko, čo je dnes možné do telefónu dostať. Po funkčnej stránke predbehol svojho predchodcu 9500 asi o jeden svetelný rok, no k úplnej dokonalosti by mohol ešte o pár milimetrov a aspoň 50 gramov schudnúť. Softvérová výbava má tiež svoje slabšie miesta (časované profily, editácia súborov), no nič nie je natoľko zásadné, aby to vo mne vyvolalo trvalú negatívnu reakciu – množstvo plusov jednoznačne vedie. Kto potrebuje pracovať na cestách, pre toho je E90 vynikajúci telefón s maximom úžitkovej hodnoty.

Displej
Vonkajší: 320 x 240 pixelov, 16-mil. farieb, vynikajúci obraz, regulovaný svetelným senzorom (5/5)
Vnútorný: 800 x 352 pixelov, 16-mil. farieb, vynikajúci obraz, uhlopriečka 10 cm
(5/5)

Fotoaparát
3,2 Mpix, autofokus, vynikajúca kvalita, silné LED svetlo, video vo VGA kvalite 30 fps. (4,5/5)

Konektivita
EDGE, HSDPA do 3,6 Mbps, Wi-Fi, Bluetooth 2.0 aA2DP, Infraport, USB 2.0 s Mass Storage, GPS (5/5)

Rozmery a spracovanie
132 × 57 × 20 mm / 210 gramov, veľké rozmery aj hmotnosť, kvalitné plasty, dostatočne tuhý kĺb, dobrá ergonómia (3,5/5)

OS a pamäť
Symbian OS 9.2 S60 3rd Edition FP1, 128 MB RAM, 256 MB NAND (prístupných asi 135 MB) + 512 MB MicroSD karta (4,5/5)

Klávesnica
Vonkajšia: veľmi pohodlná a presná, alfanumerické tlačidlá slabšie oddelené, kvalitné podsvietenie
Vnútorná: presná a pohodlná QWERTY klávesnica, slovenská lokalizácia, zapínateľné podsvietenie (4/5)

Benchmark
4313
497
HQ 850
LQ 909
Verzia softvéru:07.24.0.3

Celkové hodnotenie
4,5


Zdroj: 3G Centrum

DKF
viac článkov autora

Výrobca:
Distribútor:
Testovaná platforma:
Multiplayer: nie
Lokalizácia:
Žáner:
Vychádza na platformy: Hardware
Oficiálna stránka:
Karta hry:
Plusy:
Mínusy:

Vaše hodnotenie produktu

Aktuálne hodnotenie článkov: 0 / 10
(Hodnotení: 0)

Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012