17.09.2007 01:23, Komentárov: 0
Comics Salon a IstroCON 2007 - Fantastika už nie je ghetto kultúrou!

Comics Salon a IstroCON 2007 - Fantastika už nie je ghetto kultúrou!

V dňoch 14. až 16. septembra sa v Bratislave na Drotárskej ceste 46 uskutočnil 4.ročník medzinárodného festivalu comicsu,anime, japonskej kultúry a hier COMICS SALON 2007 a 20.ročník festivalu scifi, fantasy a hororu IstroCON 2007. Tento festival bol poriadaný neziskovou organizáciou OZ AnimeCrew pod záštitou Japonského veľvyslanectva na Slovensku, s finančnou podporou Konta Orange. Za tri dni navštívilo oba festivaly 6048 návštevníkov, čim prekonali minulý ročnik, ktorý mal 3252 početnú účasť! Viac informácií v článku.

V dňoch 14. až 16. septembra sa v Bratislave na Drotárskej ceste 46 uskutočnil 4.ročník medzinárodného festivalu comicsu,anime, japonskej kultúry a hier COMICS SALON 2007 a 20.ročník festivalu scifi, fantasy a hororu IstroCON 2007. Tento festival bol poriadaný neziskovou organizáciou OZ AnimeCrew pod záštitou Japonského veľvyslanectva na Slovensku, s finančnou podporou Konta Orange.

Za tri dni navštívilo oba festivaly 6048návštevníkov, čim prekonali minulý ročnik, ktorý mal 3252 početnú účasť. Cieľom festivalov bolo priblíženie comicsovej, scifi a fantasy, japonskej a hernej popkultúry hlavne širokej verejnosti a zároveň podporiť mladých nadaných umelcov v ich tvorbe prostredníctvom veľkej výstavy priamo na festivale a poviedkovej súťaže. Zároveň bola poskytnutá edukačná činnosť prostredníctvom špecializovaných maliarskych workshopov pod vedením skúsených lektorov Mangaka no Gakkou.

Na festivale sa krstila aj prvá slovenská zbierka Mangy a Comicsu COMICS SALÓN: COMICS & MANGA BOOK, ktorá obsahuje slovenskú pôvodnú tvorbu.

Program:

Počas 3 dní konania sa festivalu prebehlo v 14 sálach 14 paralelných programov, každý v rozsahu približne 34 hodín. Program bol členený na tématických 8 sekcií – Comics, Sci-fi, Fantasy, Horor, Japonsko, Filmy, Hry, Anime a pútavý sprievodný program.

Veľkým hosťom IstroCONu bol pán spisovateľ R.A.Knaak, autor sérií Warcraft, Diablo, Dragon Lance, Conan, Dragonrealm a ďalších. Na festivale krstil svoju novú knihu Deti Draka a mangu Warcraft v Slovenčine

Medzí hlavné atrakcie patrili súťaže v kreslení. Original Art, FanArt a Comics & Manga, ktoré predstavil 70 špičkových diel, ktoré boli pravou ozdobou celého festivalu. Nezabudnteľnou bola aj súťaž Cosplay o najlepší kostým hrdinu z filmov, hier alebo comicsu. Karaoke nám dokázalo, že spevákov japonskych piesní máme požehnane, a s istotou by vyhrali aj SuperStar. Veľkú pozornosť si zaslúžil aj ArtWall, kde naši maliari a návštevníci kreslili na predpripravené kresliace steny.

Filmoví fanúšikovia si mohli pochutnať na 15 filmových trhákoch Harry Potter 5, 300, Spider-Man 3, atď. Nechýbali ani japonské alebo premietanie pásma stredoškolských animovaných filmov AnimoFest. Netreba však zabudnúť na 30 hodín anime filmov.

Milovníci Sci-fi a Fantasy si prišli na svoje prostredníctvom 70 prednášok od slovenských a českých autorov. Krstom a predstavením nových diel od slovenských, českých, poľských a amerických spisovateľov Miloša Ferka, Alexandry Pavelkovej, Dušana Fabiána, Lucie Lukačovičovej, Andrzeja Sapkowského, Terryho Pratchetta a Richarda A. Knaaka, A v neposlednom prípade filmami z danej tématiky.

Herná sekcia bolá po okraj naplnená hlavne vďaka oficiálnym Majstrovstvám Slovenska v PlayStation, Majstrovstvám Slovenska v Xbox 360, PC Cupe a turnaja PSP Challenge. K dispozícií bolo aj voľné hranie a rôzne minihry v speváckych, pohybových a tanečných hrách Dance Dance Revolution doplnené o prezentácie chystaných titulov na najbližší rok. Perličkou podujatia bola premiéra hry Heavenly Sword. Nechýbali ani prednášky na tému hier od herných odborníkov z radu novinárov, teoretikov a vývojárov.

Japonská sekcia pritiahla hlavne vďaka excelentným výkonom prednášajúcich a vedúcich workshopov. Diváci mali najväčší záujem o skladanie origami, bojové umenia Slovenskej Kendo federácie. Popularitou nezaostávali ani japonsky jazyk, kimoná, zvyky, čajový obrad a kultúra.

Comicsová sekcia sa nedá nazvať ani sekciou, pretože comicsy bolo cíťiť všade zo stien, nie len z 16 zaujímavých prednášok v podaní vychytených publicistov, výtvarníkov a profesorov. Medzi hlavné atrakcie patril niekoľkohodinový workshop vedený odborníkmi na kreslenie comicsov a animáciu zo Slovenska. Taktiež sme sa dočkali obrovskej výstavy comicsových diel a obrazov a krstov prvej slovenskej zbierky Mangy a Comicsu Comics Salón: COMICS & MANGA BOOK.

Fanúšikovia japonského comicsu, mangy a popkultúry sa mohli nabažiť okrem 30 hodín anime rôznych súťaží ako bol AnimeQuiz a prednášok rozoberajúce rôzne japonske anime filmy, zvyky a zábavu.

Na oddych slúžila čajovňa, čitáreň comicsov a rôzne stoly so spoločenskými a kartovými hrami.

Hostia:

Festival Comics Salon privítal hostí z 8 krajín sveta (Slovensko, Česká Republika, Grécko, USA, Japonsko, Maďarska, Bulharsko, Švajčiarsko).

Medzi hlavné osobnosti patril Richard A. Knaak - autor sérií Warcraft, Diablo, Dragon Lance, Conan, Dragonrealm a ďalších. Najpredávanejší autor v tomto žanre u nás.

Svojou účasťou aj prednáškami nás podporili aj známi celosvetoví maliari zo Slovenska p. Juraj Maxon, Martina Pilcerová, Pavol Martinický a Milan Dubnický.

Svoje diela a prednášky predstavilo spolu vyše 70 hostí, ktorí boli odborníkmi v oblasti comicsu, maľby, sci-fi, fantasy anime, hier a japonskej kultúry.

Zaujímavosti:

- Festivalu Comics Salon navštívil japonsky veľvyslanec pán Makoto Washizu.

- Autorom dvojplagátu oboch festivalov bol slovesnký výtvarník Michal Ivan.

- Na festivale sme sa dočkali krstov a čítania 9 pripravovaných diel slovenských spisovateľov Miloša Ferka, Alexandry Pavelkovej, Dušana Fabiána, Lucie Lukačovičovej, Andrzeja Sapkowského, Terryho Pratchetta a Richarda A. Knaaka

- Na organizácíí priamo na mieste festivalu sa podielalo vyše 50 pracovníkov a ďalší partneri spolupracovali pred akciou.

- Účastníci si mohli vybrať a zakúpiť naživo kreslené tričká a wallscrolly s japonskými znakmi a tričká Comics Salon a IstroCON 2007

- Na tretích MS v PlayStation sa hrali hry Tekken 5 a Soul Calibur 3, na PCCUPe Command & Conquer 3, Counter-Strike a Need For Speed a na PSP Challenge Wipeout:Pure a Tekken:DR.

- OZ AnimeCrew zorganizovalo 14 členné amatérske divadlo po vedením p.Petra Nováka a odohralo hodinové predstavenie.

Ceny COMICS SALONu a IstroCONu:

Na festivale sa odovzdávali ceny v nasledovných umeleckých kategóriach:

- Comics & Manga – Súťaž zameranú na tvorbu domácich comicsov vyhrala Andrea Tibenská

- Original Art – súťaž vlastných originálnych malieb vyhral Peter Hricák

- Fan Art – súťaž malieb podľa existujúcej predlohy

- Poviedka IstroCONu – literárnu súťaž o poviedku vyhral Martin Vlachýnsky

Detaily:

Comics Salon sa uskutočnil v dňoch 14. až 16. septembra 2007 v priestoroch SÚZA na Drotárskej Ceste 46 v Bratislave. Začal sa v piatok (14.9.) od 14:00 do 24:00 , v sobotu (15.9.) od 9:00 do 24:00 a v nedelu (16.9.) od 9:00 do 18:00.


Zdroj: gamesweb


viac článkov autora

Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012