20.06.2013 10:49, Michal "MickTheMage" Nemec, Komentárov: 0
Microsoft ustupuje...

Microsoft ustupuje...

Dobrá správa vo spolok! Microsoft ustupuje a ich nový obývačkový prístroj už nebude obmedzovať vaše zákaznícke práva. Inak povedané, väčšina vecí okolo „vlastníctva“ hry ostane v starých koľajach – teda presne po vzore Sony, resp. súčasnej generácie. Aby sme stále Microsoft nemlátili po hlave, treba dodať, že je to chvályhodný krok.

Ak by niekto z vás náhodou nezaregistroval o čom je reč - nové plány Microsoftu ohľadom hier hovoria o tom, že Xbox One už bude stačiť pripojiť k internetu len raz – pri aktivovaní konzole. Potom už si môžete hrať offline koľko vám hrdlo ráči. Rovnako sa rušia i plány s darovaním, požičiavaním a predajom zakúpených hier. Od tohto momentu bude všetko po starom, avšak (na rozdiel od pôvodných plánov) budete musieť mať disk v mechanike. Rovnako sa ruší manipulácia s digitálnymi verziami hier. Ale!

Jednak Kinect ostáva stále okom do vášho súkromia, a nebude ho možné kedykoľvek odpojiť. A jednak – netreba zabúdať, že to Microsoft robí z lásky k hráčom. To v žiadnom prípade. Ako každá korporácia (či podnikateľský subjekt), ide mu hlavne o to, ošklbať čo najväčší počet zákazníkov. Slušne povedané – zarobiť na vás. Po vlne, ktorá sa zdvihla po oznámení obmedzení nového Xbox One, si Microsoft zrejme uvedomil, že mu toto rozhodnutie odplaší viac platiacich zákazníkov, ako sa pôvodne zdalo. Rozhodnutie zmeniť DRM politiku však muselo prísť oveľa skôr ako počas tohoročnej E3, keďže takéto rozhodnutia sa nerobia zo dňa na deň. Alebo minimálne to bol záložný plán, ktorý mal Microsoft pripravený. Pri tak veľkej korporácií a tak veľkého zásahu do systému, nie je možné aby podobné rozhodnutie prišlo tak rýchlo po skončení E3. Nie, niečo sa muselo v zákulisí diať už predtým, pravdepodobne dávno pred E3, pred K.O. ktoré dostali od Sony.

Čo to znamená pre Xbox One a Microsoft? Sily na oboch stranách sa vyrovnávajú. Microsoft sa bude musieť trochu otriasť, avšak ako sa bude blížiť dátum uvedenia konzoly na trh, bude takmer všetko zabudnuté. Ľudia na nepríjemné veci totiž radi zabúdajú. Sony tiež nie je svätá a v súčasnej generácií ma na krku niekoľko prešľapov a zásahov do spotrebiteľských práv (a pôvodných funkcií Playstation 3). Všetci užívatelia pred nejakou dobou odsúhlasili, že sa vzdávajú práva na hromadnú žalobu Sony – alebo ste už na to dávno zabudli? Pravdepodobne, ak by ste totiž nesúhlasili, už by ste si veľmi na svojej konzolke nezahrali. Zabúdame a starosti nechávame za hlavou. Microsoft to možno bude zo začiatku bolieť, ale postupne tá bolesť prejde a opäť si získa dôveru naivných zákazníkov. Ostatne, všetky média riešia pozitívny dopad zrušenia obmedzení, ale prehliadajú jednu malú (ale vo veľkom propagovanú) funkciu Xbox One – cloud na všetko. Dnes už vieme, že ho na svoje výpočty (AI a podobne) bude používať niekoľko hier. Áno, tie sú síce vo svojej podstate multiplayerové, ale nikomu nebráni tento systém využívať i na single-player hry. Ostatne, PC hráči by mohli hovoriť svoje. Výhovorka, že hra je navrhnutá tak, aby fungovala online tu už jedna bola. Alebo si už nikto nespomína na fiasko menom SimCity?

Keď už raz Microsoft tento systém má – a musel sa vzdať priamej kontroly nad vami nakúpeným obsahom – spraví všetko pre to, aby bol využitý ako always-on DRM. Vlastne nie ako – on to je always-on DRM, akurát si to nikto hneď nevšimne. Pokiaľ by fungoval len v rámci multiplayer hier – je všetko v poriadku, pretože pri multiplayeri musíte byť online, tak či tak. Zaujímavé to začne byť v opačnom prípade. Nasledujúc príklad SimCity, nuž také jednanie by sa mi nepáčilo. Samozrejme, do veľkej miery je to len číra špekulácia, avšak podložená doterajšími skúsenosťami. Pamätajte, Microsoft musel ustúpiť zo svojho plánu, avšak určite sa ho úplne nevzdal. Bude hľadať alternatívy ako sa k nemu vrátiť alebo ho čiastočne nahradiť. Nástroje na to má.

Avšak jeho prvoradým cieľom je dostať novú konzolu do čo najväčšieho počtu domácností. A to by sa s reputáciou, akú v posledných dňoch získala, nedarilo tak dobre. Bola to rana, ktorá sa však dá veľmi rýchlo zahojiť. Až bude konzola okupovať priestory veľkého množstva obývačiek, potom môže Microsoft pomaly, postupne začať aplikovať pôvodné plány a reštrikcie. Nakoniec, to isté môže urobiť aj Sony. Nezabúdajte, že vlastní patent na podobné online reštrikcie bazárového predaja hier. Zatiaľ ho má uložený v zásuvke, kdesi v hornej časti. Možno len čakajú na vhodnú príležitosť. Skôr si uvedomili to, na čo Microsoft prišiel bolestivejšou cestou. Treba počkať. Treba konzolu dostať do domácností. Potom...

Prívetivá tvár je maska, ktorá má presvedčiť zákazníka aby sa vzdal svojich peňazí v prospech ich produktu. Sony či Microsoft (i Nintendo) – bez rozdielu. Sú to veľké korporácie s veľkými peniazmi. A chcú (ako každý podnikateľ) zarábať. Čím viac, tým lepšie. Microsoft nemení svoje rozhodnutia pre dobro hráčov, ale pre svoje vlastné dobro. Nezabudnite, sú to plány v plánoch iných plánov.


Michal "MickTheMage" Nemec
viac článkov autora

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 10 / 10
(Hodnotení: 1)

Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012