28.05.2013 00:01, Michal "MickTheMage" Nemec, Komentárov: 1
Xbox One : Paranoid

Xbox One : Paranoid

Retro dizajn, myšlienky na kontrolu spoločnosti a každej domácnosti v nej... to je len malá časť vecí, ktoré vás napadnú pri pohľade na informácie o najnovšom domácom spotrebiči od spoločnosti Microsoft. Xbox One – jediný pán a vládca vašej obývačky. Jeden im všetkým vládne, jeden všetko vidí. Bez vševidúceho oka Kinectu svoju novú konzolu ani nepustíte. Bojíte sa budúcnosti?

Sloboda je vec, ktorú si všetci nadovšetko ceníme. Bezpečnosť je rovnako stav, ktorý nám vyhovuje. Ľudia chcú žiť v slobodnej a bezpečnej krajine, aby mohli pokojne vychovávať svoje potomstvo a užívať si života – nejako. Utópia. Dokonca i tá naša slobodná vôľa nemusí byť, tak úplne slobodná a nezávislá – ako sa nás snažia presvedčiť rôzne politické názory. Sme ovládaní, nasmerovaní a slúžime svojim génom a mémom. Tvrdia niektorí. Pre tentoraz sa však držme tvrdenia, že si skrátka svoju slobodu ceníme. Avšak ako u všetkých našich činností, meníme (vďaka internetu a komunikačným technológiám) náhľad na naše súkromie. Slobodne zdieľame množstvo informácií o nás samých – tie ktoré chceme, a možno aj pár takých, ktoré nechceme. Nechávame po sebe digitálne stopy. Často dobrovoľne a bez nátlaku. Svojim spôsobom tak uľahčujeme práce naším tajným službám, ale čo by sme pre národ a vlasť neurobili. Alebo si myslíte, že to oddelenie SIS, ktoré sa zaoberá monitorovaním správ a príspevkoch na sociálnych sieťach je len výmysel skupiny až príliš paranoidných občanov? ;) Nech je to akokoľvek, naše súkromie je dnes oveľa viac otvorené, ako bývalo v minulosti. Mnohí naši internetoví známy o nás pravdepodobne vedia viac, ako naši reálny kamaráti. Nie, to nie je žiaden predpoklad, to je výskumami doložený fakt. Naše vnímanie súkromia je veľmi uvoľnené a ostražitosť už nie je čo bývala. A veľké korporácie radi skúšajú, kam ich do svojich kruhov pustíme.

Microsoft napríklad. Nie, nemyslím si, že by nás skutočne mohli cez Kinect sledovať. Áno, prakticky to možné je, ale ak by sa takáto udalosť jedného dňa prevalila – Microsoft by to verejne nerozchodil. Myšlienka to však je istotne nepríjemná. Veď – neviem ako vy – dnes poznám ľudí, ktorí si prelepujú kamery na svojich notebookoch. Pretože, vraj, s nim chodia aj tam kam kráľ chodí sám a... Jeden nikdy nevie, kto sa môže do vášho počítača nabúrať. To je istým spôsobom aj hypotetický problém nového Xbox One a jeho požiadavky na neustále zapojený Kinect. Nový majiteľ potencionálne odovzdáva časť zodpovednosti za svoje súkromie veľkej korporácií, ktorá prisahá, že jeho súkromie ostane nedotknuté. Podľa vyjadrení predstaviteľov Microsoftu sa nemusíme o svoje blízke okolie nijako báť. Veď Microsoft je spoločnosť s dlhodobými skúsenosťami a zodpovedným prístupom k bezpečnosti používateľov. Nuž, vypustime na povrch môjho vnútorného paranoika. Kto mi okrem veľaváženej a skúsenej spoločnosti zaručí, že sa do jej systému skutočne nikto nenabúra a nebude môcť získavať dáta o mojom súkromí? Nikto. Kto mi zaručí, že ak sa tak stane, bude má táto spoločnosť aspoň o tom informovať? Nikto. Veľkú spoločnosť nebude v žiadnom prípade zaujímať, či bolo kompromitované moje súkromie. Ju bude zaujímať ochrana vlastných investícií a verejného obrazu, ktoré by mohli byť zverejnením podobného prípadu značne naštrbené. Paranoja veru nie je pekná vlastnosť. Skresľuje, ale zároveň nabáda k opatrnosti. Úprimne (a naivne) však budem veriť, že podobný scenár je to posledné čo nás v prípade Xbox One môže postihnúť.

Väčšiu pravdepodobnosť na úspech a realizáciu majú iné korporátne praktiky. Ako ostatne poznamenáva i Totalbiscuit. Cielená reklama, či skenovanie obsahu obývačky. Prostredníctvom kamery sa zistí koľko ľudí práve sleduje požičaný film a podľa toho sa upravia licenčné poplatky za jeho sledovanie. Nesleduješ sám, nie je tam s tebou len rodina, ale niekto ďalší, tak ti to zaúčtujeme. Pretože môžeme, pretože autorské práva už dávno prešli do módu vysajme potencionálneho diváka/poslucháča/hráča čo najviac to pôjde. Kinect je na buzeráciu používateľa (zákazníka) veľmi vhodný nástroj. Máte ho rovno vo vlastnom byte, vo vlastnom vlastníctve, medzi svojimi vecami a vidí všetko. Môže sa prispôsobovať vám, vaším blízkym, môžu vám cez neho ordinovať akurátnu reklamu šitú na mieru. Sen marketingových pracovníkov, sen korporátnych šéfov – a vy si ho (dobrovoľne) donesiete domov. Bez nátlaku, násilia odhalíte svoje súkromie ako nikdy predtým. Čo sú proti tomu vaše teweety o večeri, návštevách reštaurácií, či vašich večierkoch. Neškodná zábava v neškodnej dobe. Časy sa menia. Kinect nie je zaujímavý herný nástroj – nikto ho do dnešných dni na túto činnosť nedokázal poriadne využiť. Avšak má svoje prednosti, má svoje nepopierateľné využitie, ktoré Microsoft určite naplno zúžitkuje. Microsoft to vie.

Vševidúce oko vo vašom najvnútornejšom kruhu. Vie čo sa hráte, vie čo pozeráte, vie čo počúvate, vie ako sa obliekate, vie s kým žijete, vie čo obedujete, vie s kým sa zabávate... Takto napísané to už začína znieť i trochu strašidelne. Ľudská fantázia istotne príde ešte na mnohé potencionálne využitia Kinectu. Veď jednou z obľúbených činností ľudí je tvorenie konšpiračných teórií a Microsoft im s Xbox One ponúka nádherne živnú pôdu. Plnú sprisahaní, sledovania a zneužívania osobných dát zo súkromia užívateľov. Má svoj nepopierateľný potenciál vytvoriť nejednu urban legend, v ktorých sa nakoniec môže skrývať i kúsok povestnej pravdy.  


Michal "MickTheMage" Nemec
viac článkov autora

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 10 / 10
(Hodnotení: 3)

Diskusia
Under4 zla digitalna doba 28. 05. 2013 01:00
Pridať komentár Čítať celú diskusiu
Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012