10.01.2013 10:00, Lukáš "Under4" Kollár, Komentárov: 0
Nvidia na CES 2013 ukázala Project Shield

Nvidia na CES 2013 ukázala Project Shield

Predstavte si vkusne vyzerajúci handheld vyzbrojený zaujímavou konfiguráciou. Niečo podobné v týchto dňoch predstavila popredná spoločnosť Nvidia.

Na aktuálnom veľtrhu CES 2013 nemohla chýbať ani známa korporácia Nvidia, odhaľujúca množstvo noviniek, na ktorých už dlhšiu dobu usilovne pracovala. Väčšinou nejde o veľké prekvapenia alebo o produkty, o ktoré by sa mala herná komunita aktívnejšie zaujímať, až na Project Shield, prinášajúci špičkový výkon aj na segment vreckových konzol. Rozdiely medzi štandardnou hernou konzolou a počítačom, vybaveným napríklad procesorom Core i7 a grafickou kartou GTX 680 sú citeľné najmä čo sa týka výpočtového výkonu. 

Prečo si však nedopriať výborný zážitok aj na handhelde?

Project Shield disponuje otvoreným systémom, čiže si na nej zahráte tituly určené pre Android, ale aj Windows, a to vďaka streamovaniu hier z počítača na toto zariadenie. Bude ale nutné nainštalovať na PC ten správny softvér a samozrejme vlastniť grafickú kartu GeForce GTX6xx od Nvidie. Potom už nebude nič brániť pripojeniu prostredníctvom siete. Na tlačovej konferencii bola dokonca prisľúbená podpora služby Steam.

Ako si výrobca predstavuje proces streamovania? Súčasťou oznámenia bola aj pochúťka v podobe systému Nvidia GRID, umožňujúcemu prijímať stream hry z cloudu. Ide o modul použitý v skrini s 20 rackovými servermi, dohromady produkujúcimi výkon v celkovej kapacite, ktorá by sa dala prirovnať k 700 Xboxom 360. Takéto riešenie je relatívne šetrné čo sa týka priestoru, nehovoriac o nižších prevádzkových nákladoch.

Počas konferencie dokonca Jen-Hsun Huang (CEO spoločnosti) demonštroval zaujímavý prechod medzi hraním cez televízor a konzolu. V praxi to znamená, že pokiaľ potrebujete hru stopnúť na TV a pokračovať v hraní cez handheld, môžete tak urobiť bez prerušenia. Fungujete to pomocou už spomínanej technológie GRID, kde sa údaje spracujú a následne odošlú späť do kompatibilného prístroja. Práve vďaka tomuto javu je možné hru spustiť na zariadení X a dokončiť na zariadení Y. Veľkou výhodou je aj zaujímavá odozva zo strany servera.

Keďže je zariadenie určené aj pre Androidové hry, je minipočítač Shield vybavený najnovším mobilným čipom Tegra 4. Zatiaľ čo bol dvojjadrový procesor Tegra 2 svojho času špičkou, naznačujúcou herný potenciál a Tegra 3 bol prvým štvorjadrovým procesorom pre mobilný trh, najnovšia Tegra je podľa dostupných informácií približne šesťkrát výkonnejšia než trojka. Nvidia sa rada porovnala aj s konkurenciou. A mala sa čím chváliť! Uvádza, že tento procesor vyprodukuje lepší výkon, ako iPad 4 alebo tablet Nexus 10. Tegra 4 tak evidentne pridáva nové možnosti aj pri vývoji pokročilejších aplikácií.

 

Assassin's Creed 3 a Need for Speed: Most Wanted v akcii

 

Zariadenie vyzerá doslova fascinujúco, pripomína klasický gamepad osadený dvojicou analógových páčok, D-Padom a ABXY tlačidlami. Jeho súčasťou je i displej, ktorý má veľkosť piatich palcov, pričom disponuje rozlíšením 720p (1280 x 720 pixelov). Vývojári nezabudli ani na zvuk, takže sa tu nachádzajú vstavané reproduktory, Wi-Fi je samozrejmosťou. Podpora pre pamäťové micro-SD karty je zabezpečená. Poteší aj prítomnosť HDMI a micro USB portu. Výdrž batérie je pri hraní udávaná maximálne do 10 hodín, respektíve pri prehrávaní videa až do 24 hodín. Jej kapacita je preto plne postačujúca.

Herný handheld Project Shield z dielní Nvidie by mal byť podľa odhadov dostupný počas druhého štvrťroka 2013. Jeho cena taktiež nie je oficiálne známa. Snáď z nej nebudeme nemilo prekvapení, bola by to veľká škoda.


Lukáš "Under4" Kollár
viac článkov autora

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 0 / 10
(Hodnotení: 0)

Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012