11.12.2012 12:00, Lukáš "Malle324" Bryndziar, Komentárov: 0
SimCity - Nejde len o metropolu

SimCity - Nejde len o metropolu

Začiatkom roku 2012 väčšinu fanúšikov potešil neočakávaný leak, ktorý sa niesol v znamení pozitívnych správ pre nadšencov staviteľských hier. Pár dní na to nám bolo cťou zoznámiť sa s novým, pre pár hráčov možno aj zabudnutým, dielom SimCity od Maxisu. SimCity vďaka obrovskej fanbase nezostalo zapadnuté prachom, keďže posledný kvalitný titul vyšiel v roku 2003. Mnoho ľudí aj v dnešnej dobe tvorí akékoľvek mody, budovy, či texture packy, a zhromažduje ich na doposiaľ jedinej funkčnej stránke venujúcej sa SimCity tematike, a to Simtropolis. Tvorcovia po neúspešnom pokuse vytvoriť 3D SimCity, SimCity Societies, a tak nahradiť predchodcu SimCity 4, žiaľ nenaplnili očakávania hráčov. Tak sa chopili využiť potenciál fanúšikov SimCity 4 a po prvýkrát vytvoriť poriadnu 3D stavačku s kvalitným multiplayerom, a novými, ešte lepšími prvkami ako mal populárny 2D predchodca. Poďme si zrhnúť, čo nám tento necelý rok informácií ohľadne nového, tvorcami neočíslovaného, SimCity dal.

SimCityÚvodom by som začal samotným hnacím a inovatívnym jadrom, enginom Glassbox. Engine má do nového SimCity priniesť úplne nový a realistický smer budovania metropoly. Hráčovi dáva šancu a silu ovládať životy simíkov, šéfovať mestskému obehu alebo manipulovať s viacerými mestami naraz. Vďaka enginu vaše staviteľské skutky ovplyvňujú úroveň mesta, ekonomiku, dopravu či dostatok základných surovín. Engine na “vyhodnocovanie” každého vášho kroku, ktorý v meste podniknete, využíva tzv. agentov, ktorí stvárňujú všetko možné. Môže sa jednať o vodu, elektrinu, robotníkov, ba dokonca suroviny, ako napríklad ťažba uhlia. Na základe týchto agentov, systém dokáže tabuľkovo hodnotiť ako ste na tom, čo potrebujete a v skratke, posiela vám feedback, čo vo vašom meste zlepšiť.

S enginom Glassbox prichádza ďalšia novinka, ako budovanie  zákrutových ciest, s ktorými sme mali česť len pri konkurenčnej Cities XL. Tentoraz si budete môcť spestriť predmestia aj na ten európsky spôsob, keďže vieme, že značná časť cestnej siete je v USA tvorená blokmi. Glassbox nám taktiež ponúka môžnosť nahliadnúť každému simíkovi do života. Tentoraz nepôjde len o nič netušiacich duchov, cestujúcich kade-tade. Každý simík má svôj vlastný algoritmus, podobný tomu nášmu, reálnemu. Napr. nedostatok cestných sietí zaviní dopravné zápchy, čo spôsobí, že sa väčšina simíkov nedostane do práce na čas, poprípade vôbec. Firma, v ktorej pracujú, nebude mať obrat - klesá vám ekonomika. Maxis nám takýchto príkladov ponúkol viac. Negatívny feedback vás zastihne aj pri nedostatku bezpečnostných zariadení ako napríklad požiar, alebo tak banálnej veci akou je nedostatok miest na oddych pre vašich simíkov. Glassbox nesie zásluhy aj za 3D grafiku spoločne s 3D krajinou, kde máte možnosť narozdiel od 2D SimCity 4 zhliadnúť každý roh vášho mesta z akejkoľvek diaľky a priestoru. S enginom zachytávajúcim realitu to nebude už len o stavaní si rezidencií, či obchodíkov. Pokiaľ chcete uspieť, musíte sa držať žiadostí vašich obyvateľov, inak sa s mestom rútite do záhuby.

Obrovským plusom, ktorý nám Maxis ponúkol popri budovaní metropoly snov, sú špecializácie. Pri prvotnom úkone, ktorý si volíme, zohráva dôležitú úlohu špecializácia nášho mesta. Môžeme si vybrať smery na základe dostupných surovín. Pokiaľ sa nachádzame v blízkosti turisticky výhodných lokalít, môžeme využiť výhodu turizmu, poprípade si môžeme vybrať technologický smer, či smer v oblasti vzdelania. Samozrejme, výber špecializácie má dopad na budúcnosť  vášho mesta. Pri akademickom alebo technologickom smere, mestu dodávate múdrych a vzdelaných simíkov, a tak mesto akurát naberá na úrovni. Na druhej strane, pokiaľ budujete industriálne štvrte, či kasína, môže vás stretnúť problém s kriminalitou. Darmo, že kasíno prináša zisk a turistov, no opäť tu máme nespokojných agentov, vašich občanov. Výber špecializácie ovplyvňuje vaše mesto z hľadiska vzhľadu, atmosféry a charakteru simíkov. Preto si dopredu premyslite a zvážte, akým chodníčkom svoje mesto vydáte.

Tvorcovia do hry nezabudli zakomponovať  ani populárné armagedon zábavky, s ktorými sa väčšina zoznámila už pri SimCity 3000. Účinok a funkcie každej jednej si môžeme pozrieť v nasledujúcom videu.

S novým SimCity prichádza aj hra pre viac hráčov, ktorá sa v sérii objaví po prvýkrát. Vášniví stavitelia si od počiatku budú môcť vybrať, či sa do budovania svojej metropoly pustia spoločne alebo každý sám za seba v tom istom regióne. Spolupráca s vašim partnerom, ktorý si svoje mesto môže budovať len pár kilometrov od toho vášho, vám môže uľahčiť niesť to všetko bremeno starostí, čo má pozitívny dopad pre oboch z vás. Čo by to bol za multiplayer bez vzájomnej prepojenosti. Hlavným prvkom prepojenosti v SimCity sú diaľnice alebo železnice. Nemáte prípojku na diaľnicu, neexistujete. V SimCity nebudete nikdy sebestačný. Nikdy vaše mesto bez importu, či exportu nebude fungovať. Ocitnete sa v situácii, kedy budete produkovať množstvo elektrickej energie, susedný hráč jej má nedostatok, máme tu obchod. To isté môže fungovať aj naopak. Na základe neekologických činov, ktoré majú dopad na prostredie, môžete ovplyvniť ekonomiku aj vašich online susedov, ktorých mestá sa nachádzajú vo vašej blízkosti. Spoločné úspechy môžete zdielať s ostatnými hráčmi vďaka ingame virtuálnemu svetu, podobnému tomu v Cities XL nevydarenom multiplayeri. SimCity multiplayer a singleplayer bude vyžadovať účet a online status na EA Origine.

SimCityNasledujúci reboot SimCity je určite obrovským skokom od 2D predchodcu a od nevydarenej 3D napodobeniny. Asi jediným mínusom, ktorý nás môže od kúpi odradiť je cena. Cena deluxe verzie podľa Originu je 80€ a limitovanej verzie 60€. Maxisu už len treba veriť, či sa nám to za tú cenu naozaj oplatí. Vášniví stavitelia sa zo svojej metropoly môžu radovať už v marci nasledujúceho roka.


Lukáš "Malle324" Bryndziar
viac článkov autora

Výrobca: Maxis
Distribútor: EA
Vychádza na platformy: PC
Žáner: Stratégie
Dátum vydania: 08.03.2013

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 0 / 10
(Hodnotení: 0)

Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012