02.12.2012 12:00, Lukáš "Dolno" Dolniak, Komentárov: 0
The Walking Dead: Episode 4 - Around Every Corner

The Walking Dead: Episode 4 - Around Every Corner

Tesne pred vyvrcholením prvej sezóny herného seriálu The Walking Dead, od známych tvorcov zo štúdia Telltale Games, nás čaká ešte jedna zastávka. Mierne zdecimovaná skupina hlavných hrdinov si nevydýchne ani tentoraz. Život v prostredí, kde človek prenechal svoje postavenie dominantného druhu zástupom chodiacich mŕtvol, nie je nič pre slabých a to, jednak po fyzickej, aj po psychickej stránke. (Upozorňujeme, že nasledujúci text môže obsahovať spoilery pre tých, čo minulé diely nehrali.)

TWD1Pri sledovaní tretej televíznej sezóny The Walking Dead sme sa neubránili a začali sme ju porovnávať s rovnomenným videoherným dobrodružstvom. Zatiaľ čo v minulých dieloch sa seriál zbytočne zaoberal často nepochopiteľne zložitými vzťahmi hlavných hrdinov a akcia sa občas úplne vytratila, v nových epizódach je to presne naopak. Atmosféra je neustále napätá, hlavní hrdinovia umierajú a divák ostáva v neistote, s ktorým zo svojich obľúbencov sa bude musieť každú chvíľu rozlúčiť. Na prekvapenie ani jeden z dvoch zmienených prístupov sa, čo sa týka hĺbky rozprávaného príbehu a spracovania medziľudských vzťahov, nevyrovná dráme, ktorú nám predkladá Telltale. Pravdepodobne nikto nečakal, že táto herná séria bude možno to najlepšie, čo nám kedy autori vo svojej dlhoročnej histórii naservírovali.

Štvrtá epizóda začína presne tam, kde sme sa s Leem, malou Clementine, zlomeným Kennym, dvojicou ChristouOmidom a bezdomovcom Chuckom, rozlúčili naposledy. Teda vo vlaku na ceste do mesta Savannah v štáte Georgia. Z vysielačky Clementine sa občas ozýva podivný hlas, čo zaváňa takmer až mysterióznou atmosférou. V uliciach mesta sa to opäť hemží kopou nemŕtvych, ktorých ktosi pomocou kostolných zvonov naláka priamo k vašej skupine. Z nelichotivého obkľúčenia sa skupina útekom dostáva až k zabarikádovanému domu, kde na chvíľu nájde bezpečné útočisko. Kennyho plánom je dostať sa do prístavu, zmocniť sa lode a hľadať bezpečie na mori. Jediná prekážka tohto plánu by mohla byť, že podľa slov novej postavy, miestneho dievčaťa Molly, v Savannah nezostala jediná funkčná loď. Okrem zombíkov sa v meste nachádza aj skupina preživších zvaná Crawford. Tá svoje prežitie zaistila tým, že sa zbavuje všetkých nepotrebných členov, či už chorých, starých alebo detí. Nájdenie východiska z tejto situácie bude samozrejme závisieť na vašich rozhodnutiach.

Tento diel sa od ostatných diferencuje trochu väčším príklonom k akcii. Nie že by ste si neužili klasickú hrateľnosť série do sýta, ale autori sa na akčnej zložke rozhodli popracovať a to vám dávajú patrične najavo. Častejšie si teda zastrieľate z pohľadu prvej osoby a tentoraz už bude nutné trochu presnejšie mieriť. Fanúšikom FPSiek predchádzajúca veta pravdepodobne vykúzlila úškrn na tvári, ale v rámci herných štandardov akcia predstavuje príjemné oživenie. Čo ale neznamená, že by bolo hranie nudné. Oproti minulým dielom sme neobjavili ani najmenší zásek, kedy by sme nevedeli, čo ďalej a museli chvíľu tápať. To pridáva na dynamike a ak ste so sériou vydržali až doteraz, museli ste prijať fakt, že The Walking Dead The Videogame je viac interaktívnym filmom, než hrou a zložité hádanky jej proste nesvedčia. Opäť máte možnosť ovplyvňovať dianie svojimi rozhodnutiami a v závere dokonca aj inak ako len výberom z dvoch možností.

Nutne musíme pochváliť aj výtvarnú stránku hry, ktorá sa pochopiteľne zmenou prostredia zmenila s ním. Komiksové ladenie vôbec nevyzerá násilne a skvele vytvára atmosféru zúfalstva a beznádeje, ktoré hrdinov obchádzajú. Hra je TWD2v stvárnení násilia opäť veľmi naturalistická, čo by slabším povahám nemuselo byť dvakrát príjemné. Hudobná zložka vizuálnej asistuje prekvapivo dobre.

Štvrtá epizóda sa drží nastaveného trendu stúpajúcej kvality a pripravuje nás na emocionálne nabité finále. Ak ste sérii prepadli rovnako ako my, nemá cenu váhať, túto cca dva a pol hodinovú lahôdku si istotne užijete naplno.


Lukáš "Dolno" Dolniak
viac článkov autora

Výrobca: Telltale Games
Distribútor: Telltale Games
Testovaná platforma: Xbox 360
Multiplayer: nie
Lokalizácia: Anglický
Žáner: Adventúry
Vychádza na platformy: PC, PS3, Xbox 360
Oficiálna stránka: http://www.telltalegames.com/walkingdead/
Karta hry: The Walking Dead - Season #1
Plusy:

+ príbeh
+ rozhodnutia
+ audiovizuálne spracovanie

Mínusy:

- pre odporcov žiadny dôvod zmeniť názor

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 9.7 / 10
(Hodnotení: 3)

Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012