26.11.2012 12:51, Michal "MickTheMage" Nemec, Komentárov: 0
Zlý Molyneux kradne deti!

Zlý Molyneux kradne deti!

A je to tu opäť. Kickstarter. Ja viem, už s tým začíname byť trochu otravní, ale keď on nám môže potencionálne priniesť zaujímavé herné tituly. Potencionálne. Len bohovia vedia, ako nepríjemne budeme prekvapení, keď to nevyjde. Celá bublina praskne a nám ostanú len oči pre plač. Zaujímavosťou posledných dní je, že sa do podobného projektu pustil aj Peter Molyneux, ktorého si v našich zemepisných šírkach často pletú so značkou domácich spotrebičov. A to sa niektorým ľuďom nepáči.

Peter Molyneux má za sebou množstvo zaujímavých hier, ale jeho celohráčska známosť sa skôr spája so schopnosťou nasľubovať niečo, čo nakoniec nie je až tak splniteľné ako si na začiatku myslel. „Snílek“, ako by povedali naši západní bratia. Má svoj sen o veľkých hrách, o emóciách, ktoré by mali vyvolávať – len mu to akosi nevychádza. Na druhej strane, jeden nikdy nevie čo sa môže prihodiť. Napríklad by som nikdy nepovedal, že s hráčskou obcou môže emocionálne zamávať hra so zombíkmi. A vidíte. Indiánsky kmeň tých čo rozprávajú príbehy to dokázal. Molyneux na druhej strane, stále sníva. Možno o lokomotívach, možno o hre, ktorá naozaj zasiahne celé hráčske pokolenie. Neviem. Podstatné je, že sa rozhodol vrátiť k tomu, čo mu išlo v minulosti najlepšie. Božská stratégia. Populous je pravdepodobne hra, s ktorou majú nejaké to vyššie spojenie už len moji súputníci, retronauti. To isté možno už začne pomaly platiť aj o hre Black&White, ktorá stavala na odkaze božských stratégií rokov dávno minulých. Projekt, ktorý by mal navrátiť na obrazovky našich počítačov pocit božskej tvorby, zlovôle alebo milosrdenstva, nesie názov Godus. Zrejme by na ňom nebolo nič zvláštne, teda až na Petra a jeho nového tímu, ktorí by radi túto hru uviedli do pohybu. Stvorili ju božským vnuknutím a magickým zariekavaním. Alebo iným spôsobom, akým sa tvoria hry. Odrazu tu máme malý problém.

Vlastne, ja žiaden nemám. Na druhej strane taký Rab Florence, píše o chamtivosti, ktorá zabije kickstarter. Pretože veľké mená nemajú právo sa uchádzať o tieto projekty. Sajú, chamtivo cucajú peniaze, keď možno majú dostatok a nepotrebujú takú vec ako je kickstarter. Podľa twitteru tento jeho pohľad zdieľajú i ďalší. Poviem len jedno – je to nezmyselná hlúposť. Na kickstarteri sú (okrem iného) produkty, ktoré mainstream nevidel už celé roky. Nikto na ne nesiahol, pretože sú svojou podstatou vhodné maximálne pre PC (a dnes už svojim spôsobom i pre tablety rôzneho druhu), a tak veľký vydavatelia nemajú o podobné žánre záujem. Florence sa vo svojom príspevku neopiera len o Molyneuxa, ale napríklad i o Brabena a jeho pokračovanie vesmírnej „simulácie“ Elite. Božské stratégie, vesmírne „simulátory“, ťahové RPG klasického strihu, ukážte mi kde posledné roky nejaká podobná hra vyšla. Vesmírne „simulátory“ sú posledné roky mŕtvejšie ako tzv. mŕtvy žáner point-and-click adventúr. Žiadny vydavateľ nepôjde do rizika, aby podobnú hru zafinancoval a vydal. Obzvlášť ak by sa mala spraviť poriadne.

Ako však ukazujú výsledky kickstarterov a podobných kampaní – hlad tu po podobných tituloch je. Ľudia sú ochotní vynaložiť svoje ťažko zarobené peniaze na projekt, ktorý im v hernom portfóliu chýba. Buď z nostalgie alebo samého nadšenia pre podobné projekty. Áno, pýtajú od nás peniaze. Áno, nikde nemáme záruku, že konečný výsledok ich práce bude taký, aký nám ho prezentovali. Áno, mnohé z veľkých mien by ho možno mohli zafinancovať i z vlastných prostriedkov. Ale je tu Kickstarter. Umožňuje nám dať peniaze na produkt, ktorý ešte neexistuje. Umožňuje nám zaplatiť vývoj hry, ktorú by nikto z veľkých hráčov na hernom trhu zaplatiť nechcel. Umožňuje nám tešiť sa na hry, ktoré sú okrajovým žánrom a záujmom hŕstky nadšencov. Umožňuje – a to je kľúčové slovo. Nemusíte nič. Môžete len sedieť a sledovať ako to dopadne. Ak to celé dopadne podľa vašich predstáv, zaplatíte si za konečný produkt – ako normálne. Florence, Vávra a ďalší sa svojim postojom akoby nadraďovali nad ostatných ľudí – pretože si myslia aký sú lepší, múdrejší a chytrejší, že podobní ľudia peniaze nepotrebujú. Tak im na ich projekty neprispejte. Ani ja som Molyneuxovi neprispel. Jeho kickstarter projekt ma nezaujal natoľko, aby som ho podporil. Je to moja slobodná vôľa, moje rozhodnutie a to majú všetci ľudia na svete. Že podobný ľudia zničia Kickstarter? Seriózne. Vážne? Nemyslím si. A ak áno, určite to nebude vina veľkých mien, ktoré sa pustili do vôd tohto systému financovania svojich projektov. Je možné, že sa herné kickstarter projekty zrútia samy do seba. Pod tlakom tých, ktoré zlyhajú. To sa však začneme dozvedať až na prelome rokov 2013 – 2014.

Zatiaľ stále Kickstarter vyzerá ako sen. Sen pre všetkých milovníkov dobrých a kvalitných hier. Sen, ktorý sníva aj Peter Molyneux a ďalší herní tvorcovia. Ja sa pýtam, kto sme, aby sme Petrovi ničili jeho herné sny? Môžeme – dáme mu najavo, že o jeho hru nemáme záujem. Nefinancujeme. Nebude Godus. Že sa nedostane financií menším projektom? Sui Generis sa pravdepodobne nezaplatí. Nezaujal? Alebo mu peniaze stiahol niekto iný? Podľa všetkého sa nezaplatí ani môj nový favorit, ktorý nie je tak novárotský ako Sui Generis, ale má to správne RPG srdiečko - Thorvalla Guida Henkela. Ľudská nátura diktuje začať obviňovať silnejšieho, známejšieho za neúspech toho slabšieho. Pravda však – nech to znie ako chce klišéovito – bude niekde uprostred.

Nech je to už akokoľvek, je absurdné obviňovať mediáne známe tváre herných tvorcov z chamtivosti, keď vám na stôl predkladajú takmer absolútne anti-komerčné tituly.


Michal "MickTheMage" Nemec
viac článkov autora

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 10 / 10
(Hodnotení: 2)

Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012