16.09.2012 16:00, Boris "Blade" Kirov, Komentárov: 0
Metal Gear Solid HD Collection

Metal Gear Solid HD Collection

Ak by som sa teraz z fleku spýtal odvekých fanúšikov Playstationu otázku, ktorá že to je ich najobľúbenejšia PS2 séria, istotne by mi rada z nich bleskurýchlo dala odpoveď "Metal Gear Solid". Taktická séria, vyznačujúca sa ako skvelým gameplayom, tak aj parádnym, cheesy OVER-THE-TOP príbehom, totižto na svoju dobu predbehla čas a priniesla nám doslova a do bodky prvotriedny filmový zážitok. Dnes, kedy je ona spomínaná filmovosť doslova nevyhnutným prvkom každej väčšej hernej značky, oba PS2kové Metal Gear Solidy už až tak nevynikajú, avšak vzhľadom na to, ako nezameniteľne sa zapísali do dejín hernej histórie, by ste si ich určite mali aspoň raz v živote zahrať. A práve v týchto dňoch máte ideálnu situáciu tieto resty dohnať. Ako? No predsa prostredníctvom HD kolekcie Metal Gear Solid, ktorá sa len nedávno konečne objavila aj pre platformu PS Vita.

MGSHD_1Asi najlepšie bude kolekciu rozanalyzovať chronologicky, takže ako prvému sa na zúbok pozriem "zreštaurovanému" Metal Gear Solidu 2: Sons of Liberty. V dobách originálneho releasu si pokračovanie prvého MGSka spočiatku zlízlo nemalú porciu kritiky, keďže autori do hlavnej úlohy obsadili nie fanúšikmi obľúbeného Solida Snakea, ale vcelku nesympatického mladíka Jacka, kódovo označeného menom Raiden. Našťastie, vďaka skvelej dynamike a gradácii deja sa počiatočná trpká pachuť z úvodu hry veľmi rýchlo vytratila a hráči si tak mohli naplno užiť príbeh, ktorý svojou komplexnosťou a zamotanosťou aj dnes mnohým z nich nedáva spávať. Samozrejme, v súčasnosti už niektoré dejové zvraty, dialógy či scény  MGSka 2 vyznievajú trošku trápne či komicky (hlavne siahodlhé rozpravy medzi Jackom a miliardou ďalších postáv), i tak sa ale v globále jedná o story, ktorá je bez problémov stráviteľná aj dnes. No len, už to nie je až také terno, ako v deň, kedy hra po prvý krát uzrela svetlo sveta.

Čo však bez problémov odolalo zubu času, je gameplay samotný. Aj napriek absencii voľnej kamery či prítomnosti nie príliš dobre dizajnérsky navrhnutého FPS módu (aby ste vystrelili z pištole, musíte stlačiť hneď niekoľko krkolomných kombinácií čudlíkov) je totižto hranie titulu stále rovnako chytľavým a návykovým, ako kedysi. Lokácie sú patrične variované, respawn protivníkov vás ani na moment nenechá oddýchnuť a keď sa k tomu navyše pridá aj pestrá paleta zbraní a gadgetov, o nejakých hluchých miestach v prípade tejto hry nemôže byť ani len reči. Zrejme jediná výtka na margo gameplayu tak smeruje k mape a navigácii v priestore - obe sú v titule značne poddimenzované a tak sa vám občas stane, že v tej spleti chodieb a miestností poblúdite. Inak ale kvitujem decentné využitie dotykového ovládania PS Vity na výber predmetov či bezproblémový audio-vizuál, ktorý sa síce nemôže rovnať Viťáckemu Unchartedu, avšak vďaka vylepšeným textúram a HD rozlíšeniu rozhodne zrak či sluch nepoškodí.

Ešte lepšie si však z môjho pohľadu na tom stojí Snake Eater, Teda Metal Gear Solid 3. Dokonca sa nebojím povedať, že on samotný je dôvodom na kúpu HD Collection, takže to už o niečom svedčí. V provom rade si veľkú pochvalu (aj dnes!) zaslúži príbeh - keďže titul sa odohráva v minulosti (konkrétne počas studenej vojny), v rámci príbehu sa dostáva na pretras pôvod ako Solida Snakea, tak aj jeho nepriateľov či samotného Metal Gearu. Poteší teda nie len vskutku osviežujúca zmena v podobe dobových reálií, ale aj striedmejšie a menej kvetnaté dialógy, ktoré boli navyše z veľkej časti oprostené o WTF diskusie, takže konečne si budete môcť dej vychutnať aj bez zbytočných "brazillian telenovela" vložiek. Z čiste subjektívneho hľadiska som potom taktiež s radosťou uvítal prirodzenejšie chovanie sa postáv, ktoré sa v mnohých situáciách správali prekvapivo rozumne, čo sa napríklad o hrdinoch Sons of Liberty povedať rozhodne nedá. Skrátka a dobre, už z hľadiska príbehu je Snake Eater o nejaký ten krok ďalej pred svojim predchodcom, pričom tento kvalitatívny rozdiel je ešte väčšmi viditeľný v momente, kedy sa hry vlastnoručne chopíte.

V prvom rade vás teda istotne poteší voľná kamera, ktorá má síce muchy, ale konečne sa môžete v priestore rozhliadať slobodne, čo je vzhľadom na otvorené prostredie hry, naozaj fičúra na nezaplatenie.  Druhým skvelým updatom herných mechanizmov je potom istotne kamufláž - tej je v hre hneď niekoľko typov a v závislosti od "trafenia" sa do sfarbenia a štruktúry okolitého prostredia vám umožní ostať nepozorovanými aj tam, kde by vás za normálnych okolností ihneď odhalili. Treťou dôležitou novinkou je CQC, teda boje na blízko - vec, ktorá mi chýbala u minulého dielu, tu "zažíva" premiéru a ihneď sa stáva jedným z kľúčových prvkov gameplayu. Posledným výrazným doplnkom hry je potom prepracovaný systém zranení, ktorý núti hráča dávať si naozaj pozor - nie len na prírodné prekážky či súperov, ale aj na rozličnú zver, ktorá sa v prírode pohybuje. Azda nemusím dodávať, že ťažké zranenie radikálne obmedzuje schopnosti hrdinu, takže veľmi rýchlo sa v titule naučíte, že zdravie nie je samozrejmosť a že si naň budete musieť dať rovnaký pozor, ako na všetko ostatné. Inak, ovládanie je prakticky rovnaké ako v prípade minulého dielu, plusom je potom už spomínaná free-kamera. No a o tom, že Snake Eater vyzerá v HD naozaj fantasticky, azda nepochybuje nik.

MGSHD_2Suma sumárum, aj napriek tomu, že kolekcia narozdiel od tej konzolovej neobsahuje aj remasterovaný PSP titul MGS: Peace Walker, nemám žiaden dôvod ju vám nedoporučiť. Ponúka totižto nielen dvojicu objemných príbehových kampaní, ale aj hromadu bonusového obsahu (VR Misie, prvé dva Metal Geary atď.), takže za svoje peniaze dostanete naozaj kráľovskú porciu zábavy. A to je deal, ktorý by ste si určite nemali nechať ujsť - nech už je váš názor na HD remaky akýkoľvek!


Boris "Blade" Kirov
viac článkov autora

Výrobca: Armature Studio
Distribútor: Konami
Testovaná platforma: PS VITA
Multiplayer: nie
Lokalizácia: Anglický
Žáner: Akčné
Vychádza na platformy: PS VITA, PS3, Xbox 360
Oficiálna stránka: http://www.konami.com/games/mgshd/
Karta hry: Metal Gear Solid HD Collection
Plusy:

+ dve skvelé hry v jednom balení
+ prepracovaný príbeh
+ návyková hrateľnosť
+ technické spracovanie

Mínusy:

- mierne slabšie "parametre" Metal Gear Solidu 2
- v kolekcii absentuje Peace Walker

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 0 / 10
(Hodnotení: 0)

Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012