07.05.2012 00:33, Michal "MickTheMage" Nemec, Komentárov: 0
Spôsob akým zabiť značku...

Spôsob akým zabiť značku...

Mentálne pochody kravaťákov asi nikdy nepochopíme. Vlastne, chápeme ich veľmi dobre – čo šustí peniazmi to musí byť ten najlepší nápad na celom šírom svete. Napríklad tvoriť MMO hry na základe úspešných single-player značiek. Veľká novina, Elder Scrolls hra sa dočká svojho online sveta. Hlúposť je to!

A nie je to preto, že nemám rád žáner MMO čohokoľvek príliš v láske. Je to jednoducho preto, pretože nemusí byť každá hra MMO a už vôbec sa každej hre nepodarí to v čo všetci dúfajú – napodobniť úspech World of Warcraft. Nejde to, nepôjde to – zabudnite na to! Aby som to zbytočne nenaťahoval – dosť bolo MMO hier!

Samozrejme, všetci chápeme prečo vydavatelia pasú po MMO hrách ako kravy po kvalitnej tráve. Veď kto by nevidel to množstvo dolárov a tú nekončiacu popularitu World of Warcraft. Každý by si rád zahryzol do tak výdatného koláča. Milióny ľudí hrajúcich jednu hru, hodiny ktoré sú títo nadšenci ochotní stráviť pri nej – to sa jednoducho nedá prehliadnuť. World of Warcraft je skrátka synonymom úspešnej MMORPG. A ostatní vydavatelia sa samozrejme snažia tento úspech nejakým spôsobom napodobniť. Cestou Warcraftu a nijak inak! Stačí sa pozrieť okolo seba – máme tu Warhammer, Dungeons & Dragons, Conana, Final Fantasy a nechýba ani Lord of the Rings – MMO hry stavajúce na známych licenciách. Niektoré sú lepšie, niektoré zase horšie. V každom prípade sa však stavajú na úspechu WoWka.

A viete čo? Elder Scrolls hry boli zaujímavé svojim svetom, tým, čo za ním stojí, ako je vystavaný a čo ho robí svojským a zaujímavým. Nie všetky hry zo série boli absolútne dokonalé – občas sa nejaké tie väčšie, či menšie mušky našli, ale v konečnom dôsledku sa vždy jednalo o výborné hry. Hry, ktoré ponúkajú výborný hráčsky zážitok – pokiaľ ste ten typ hráča a viete sa k nej správne postaviť. Zážitok, ktorý v jej MMO verzii bude okresaný, nedokonalý a (podľa prvých náznakov) veľmi stereotypný. Jednoducho povedané, tá hra bude už len z princípu blbá. Naznačujú to nie len prvé screenshoty, ale i samotné informácie o spôsobe hrania, rozdelení sveta a jednotlivých frakcií v ňom. Skrátka Zenimax si kope jeden hlboký hrob a pri katastrofickom scenári stiahne so sebou všetko. Elder Scrolls Online bude len jeden malý, ale podstatný klinček do rakvy.

Aby sme sa zase nepochopili zle – Elder Scrolls Online zrejme nebude z princípu zlá hra. Naopak, pravdepodobne bude celkom v poriadku, aspoň natoľko aby si našla nejakú základňu fanúšikov a nejakú tú komunitu. Dosť pravdepodobne veľmi rýchlo prejde na mód free2play (ak tak nebude koncipovaná od začiatku). Avšak bude to len priemer. Veď tá hra nedokázala zaujať ani svojim oznámením, ani prvými obrázkami a o nemastnom – neslanom trailery ani nehovoriac. Elder Scrolls Online sa bude celý čas krčiť v tieni svojich singleplayer súrodencov a je dosť možné, že jej existencia neurobí značke dobré meno. Skôr naopak, môže jej to ešte výrazne ublížiť.

Bethesda píli pod kvalitnou značkou konár, ktorý jej môže jedného dňa padnúť na hlavu. Potrebuje Elder Scrolls multiplayer v akejkoľvek forme? Odpoveď je jednoznačná – nepotrebuje. Iste, nejaký kooperačný mód á la Battlepsire by nejakej hre z tohto sveta neublížil, ale malo by to byť len spestrenie singleplayer hrania, nie náhrada a úplne nová cesta. Väčšina MMO hier totiž nedokáže zúžitkovať licencované svety. Chcete dôkaz? Conan, krásne kulisy, ale mizerná hra. Final Fantasy? A Star Trek Online, no, tu radšej pomlčíme – sú časti, ktoré sú zábavné hrať, ale stále si kladiete otázku – kam sa podel ten Star Trek.

Skrátka ak si niečo Elder Scrolls Online vyslúžila, je to v mojich očiach titul najzbytočnejšia hra druhého desaťročia tohto storočia.


Michal "MickTheMage" Nemec
viac článkov autora

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 9 / 10
(Hodnotení: 1)

Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012