19.10.2011 14:00, Daniel "DanKanFan" Kaničar, Komentárov: 0
Ratchet & Clank: All 4 One

Ratchet & Clank: All 4 One

Čo majú spoločné Laurel a Hardy, Kajzer a Lábus, Genzer a Suchánek, Dzurinda a Mikloš s Ratchetom a Clankom? Áno uhádli ste správne, sú to humorné dvojice, ktoré nás už dlhodobo a stabilne zabávajú (u tej SK dvojice je to síce skôr smiech cez slzy). Aj keď, dvojica? Veď v názve je až štvorica...

Dnešný milovník dobrých arkád to má ťažké. Všade samé hyper turbo realistické FPS, ktoré vám prinesú bohabojné hrdinstvo amerických vojakov „šíriacich mier“ vo svete pomocou svojich uránom ochutených nábojov, pričom dobrej arkádovej zábavy, behačky v tom pôvodnom slova zmysle aby človek pohľadal. Našťastie tu však máme spoločnosť Sony, ktorá nám behačkochtivým naše sny a túžby plní aspoň z časti. Ono to totiž vyzerá tak, že PS3 je posledná bašta kvalitných arkád, keďže ostatné spoločnosti na tento žáner zvysoka ... hmm nazerajú. Áno, Rayman Origins od Ubisoftu je našťastie výnimka a svetlo na konci tunela pre iné platformy ako PS3, avšak čo to je v porovnaní s tou ničotou a prázdnotou, ktorá tam vládne počas celého roka?

Mal by som sa však od tohto smutného príbehu vrátiť k recenzovanej hre. Takže Ratchet & Clank: All 4 One je ďalšie pokračovanie populárnej série, ktorej hlavnými hrdinami sú ušatý Ratchet z rodu a druhu Lombax a jeho nerozlučný priateľ Clank, ktorý je zasa z rodu malých a šikovných strojčekov (nie, naozaj tým nemyslím tie „malé a šikovné strojčeky“ zo ženských kabeliek), čiže robotov. Obaja hrdinovia si po minulej časti, kde úspešne zachránili galaxiu od zlého Dr. Nefariousa, pričom nastolili mier a poriadok chcú odpočinúť. Avšak čo nezistia. Ich kamoš, bláznivý „hrdina“ Qwark sa stal prezidentom a jeho vykonávanie prezidentskej funkcie je dosť podobné a kvalitné ako nášho „Gašpiho“. Pochopili ste správne, stojí dosť za prd. Preto sa množia otázky ohľadom bezpečnosti galaxie. Je naozaj zákerný Dr. Nefarious zničený? Nehrozí jeho návrat? No čo myslíte? Áno správne, psychopatický pošuk doktor Nefarious sa vráti späť a jeho snom nie je nič iné, ako opäť všetko zničiť a zabiť. Avšak pozor, prichádza prudká zmena plánu a tu zrazu, kde sa vzalo, tu sa vzalo prichádza dobrovoľne na silu spolupráca. Odveký nepriateľ sa musí spojiť s našimi hrdinami a spolu do štvorice prizvať aj parťáka zo všetkých hrdinov v galaxii najhrdinovatejšieho – Qwarka. Avšak pozor, toto všetko je len začiatok dobrodružstva v boji proti niečomu – väčšiemu!

Ako vám už iste doplo, toto spojenie a vytvorenie skupiny štyroch je za jediným účelom – kooperácia. Táto časť série sa tak stáva míľnikom, ktorý prináša do hry multiplayer v podobe co-op hrania až štyroch hráčov naraz. Každý z hráčov si jednoducho vyberie hrdinu zo štvorice Ratchet, Clank, Dr. NefariousQwark  a ide sa na to. Jednotlivé misie v príbehu hry sú tak priamo navrhnuté na co-op hranie, takže sa spolupráci minimálne dvoch hrdinov naraz nevyhnete. Ale nebojte sa, ak chcete hrať hru len sami, tak sa nič nedeje. Jednoducho si vyberiete napríklad Ratcheta Clank sa ku vám pridá automaticky, samozrejme ovládaný pomocou AI. Následne spolu môžete zažívať výbornú zábavu a akciu, ktorou je táto séria už legendárna. Vtipné dialógy a komentáre medzi jednotlivými postavami, či detailné prostredie a samotný svet, to všetko vás opäť vtiahne do hry a jednoducho nepustí. Každý level je navrhnutý tak, aby ste využili silu spolupráce čo najviac. Samozrejme so živým spoluhráčom je zábava ešte väčšia, pretože aj keď je AI v hre relatívne v pohode, tak občas sa predvedie ako keby ju programoval spolok orangutanov. Niekoľkokrát sa mi totiž stalo, že môj milý robot Clank sa niekde zasekol, prípadne nepotiahol potrebnú páku, či nestlačil tlačidlo, a tak sme museli určitú časť opakovať. V tých chvíľach by som ho (keby som ho mal naživo pri sebe) najradšej poslal na relaxačný pobyt niekde na východ do „chránenej osady“. Veď on by už po začutí „dig železo“ prišiel k rozumu :)

Inak je v podstate celá hra klasika a stará dobrá Ratchetovka, tí z vás, ktorí sériu poznajú budú už po pár minútach ako doma. Jediná zmena je asi tá, že už (z pochopiteľných dôvodov hry viacerých hráčov na jednom TV) si nemôžete otáčať kameru a obraz podľa svojej potreby, pretože na pravej analógovej páčke je výber zbraní. Tých je zasa veľké množstvo a je očividné, že pri ich vymýšľaní sa po lysohlávky nešlo ďaleko. Samozrejme zostali staré dobré zbrane ako napríklad môj obľúbený Mr. Zurkon, čiže príručný bojový robot, ktorý rozstrieľa všetko čo by vás mohlo ohroziť. A že vás v hre bude stále niečo ohrozovať, tak na to zoberte jed (ideálne na potkany). Autori totiž počas celej hry na hráča chrlia stále nové druhy nepriateľov, vďaka čomu sa nemáte čas dostať do stereotypu. Tak sa nám to páči a tak to má byť. Vďaka bojom sa aj automaticky vylepšujú schopnosti jednotlivých hrdinov, no a za zozbierané matice a šrauby, ktoré vypadávajú zo zabitých nepriateľov, či z rozbitých objektov si môžete nakupovať lepšie zbrane, prípadne ich vylepšenia. Čo sa týka zbraní je tu jedna novinka, ktorá taktiež vychádza z potreby kooperatívneho hrania. Ak totiž s vašim parťákom začnete strieľať do jedného nepriateľa rovnakou zbraňou, prípadne na jedno miesto, tak sa účinok vašich zbraní znásobuje, vďaka čomu rýchlejšie a účinnejšie zničíte aj silného nepriateľa.

Po technickej stránke nie je hre v podstate čo vytknúť. Vyzerá výborne a zvučí ešte lepšie. Aj keď mám pocit, že grafika je oproti predchádzajúcim častiam o čosi chudobnejšia, tak stále sa na obrazovke odohráva špičkový animovaný film, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani hollywoodske štúdiá. Ono, prestrihové videá medzi jednotlivými časťami hry svojim technickým, režijným a aj scenáristickým štýlom by sa nestratili ani pri tvorbe štúdia Pixar. Skrátka toto majú v Insomniac Games dokonalo zvládnuté. Jediné čo môžem trocha vytknúť je, ako už býva zvykom – kamera. Keďže je v tejto časti automatická, tak občas mierne zaberá pohľad z takého uhlu, vďaka ktorému sa vaša postava s chuťou vrhne do priepasti. Avšak nestáva sa to často, takže katastrofa sa nekoná.

Záverom by som len mohol zhrnúť, že aj napriek novinke v podobe multiplayer zamerania hry na co-op až štyroch hráčov naraz sa autorom podarilo všetko vyvážiť tak, že sa hra v konečnom dôsledku správa ako aj jej predchodcovia, čiže výborne. Opäť tu máme množstvo behania, strieľania, výborného humoru, občasných kooperatívnych logických hádaniek a samozrejme zábavy. Hra veľmi príjemne a plynulo „odsýpa“, vďaka čomu mám pocit, že je aj o niečo ľahšia ako jej predchodcovia. Čiže je bez problémov vhodná aj pre mladšie ročníky, ktoré v co-op spolupráci so svojimi rodičmi si určite prídu na svoje. Samozrejme hra má čo ponúknuť aj pre nás, starých herných pardálov. Predsa len je to Ratcht & Clank a to už niečo znamená!


Daniel "DanKanFan" Kaničar
viac článkov autora

Výrobca: Insomniac Games
Distribútor: SCEE
Testovaná platforma: PS3
Multiplayer: áno
Lokalizácia: Anglický jazyk
Žáner: Arkády
Vychádza na platformy: PS3
Oficiálna stránka: http://www.insomniacgames.com/games/ratchet_clank/
Karta hry: Ratchet & Clank: All 4 One
Plusy:

- humor, spracovanie a zasa humor

- vyvážená hrateľnosť

- príjemná dĺžka hry

Mínusy:

- občas štrajkuje AI

- statická kamera miestami zaberá zlý uhol

 

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 0 / 10
(Hodnotení: 0)

Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012