22.07.2010 21:35, MickTheMage, Komentárov: 0
Kapitalizmus s láskou, s pozdravom vaše peniaze.

Kapitalizmus s láskou, s pozdravom vaše peniaze.

Prachy sú prachy a keď ich nemáš tak si v... vo veľmi nepohodlnej situácii. Mohli by sme to tak povedať. Skrátka, kapitalizmus, milý Watson. A čo v prípade keď ste dievča, ktorej otec sa vybral loviť draky a akosi zabudol, že nechal za sebou nejaký ten dlh. Poznáte to, starý príbeh. Tato sa vyberie za dobrodružstvom, akosi sa nevracia. Za to na dvere klope víla z banky. Vraj papá zanechal dlh, ktorý treba splatiť. Ak nebude splatený, neostáva banke nič iné ako...áno, vždy je v tom strecha nad hlavou.

Recettear je skrátka podivná japonská kombinácia obchodnej stratégie a RPG. Japonsky divná, na druhej strane neuveriteľne humorná, so seba ironizujúcim humorom a návykovou hrateľnosťou – teda taký dojem dostanete až si zahráte demo. Naozaj, skutočne, istotne, veď v tomto si ja vôbec nevymýšľam. Fakt. Čestné pionierske na červené... Vlastne, pardón, toto je drsný kapitalizmus.

Spomínal som, že dievča ostalo bez otca z hrozným dlhom na krku. S tak hrozným, že vám ho víla z banky ani celý neprezradí. Ale víla je to milá, dobrá, skrátka taká ako všetky víly...len táto pracuje v banke. Avšak pomôže hlavnej hrdinke Recette, aby bola schopná dlh splatiť. Je to jednoduché – otvorí si obchod. Presne ten druh obchodu, aký môžete navštíviť v každom prvom japonskom (a vlastne i nejaponskom) RPG. Každý týždeň potom budete musieť splatiť dlh, inak vás čaká...nuž kartónová realita. Pod mostom.

Je to presne ako logika káže, nakúpite tovar – buď v Cechu alebo na trhu, vystavíte ho vo svojom obchodíku a čakáte až sa zákazníci budú hrnúť. Háčik? Podľa všetkého háčiky len pribudnú. Demo bolo ešte celkom jednoduché. Každý zákazník má totiž inú predstavu o cene. Cenu treba správne nastaviť, prípadne sa zjednať. Občas sa zastavia i ľudia, ktorí chcú niečo u vás predať. Postup rovnaký ako pri kúpe, akurát tu sa snažíte cenu čo najviac stlačiť. Lenže ani cech ani trh nie sú najlepším zásobovačom tovaru. Na začiatku sa z toho dá vyžiť, ale keď chcete lepší tovar, chce to zaliezť do podzemia.

Dungeon sa tomu v slovenčine tiež niekedy nadáva (alebo nie?). Dievča však samé do dungeonu nepôjde. Nie. Na to sú tu hrdinovia, vlastne aký hrdinovia. Mno, hrdinovia kapitalizmu, to iste áno. Termín, ktorý sa tu používa je dobrodruh. Také dobrého druha si najmete, aby za vás v podzemí odviedol špinavú prácu. Pozbierate úlovky a šup s nimi do obchodu. Kšeft, je kšeft. Celá akcia v podzemí je prevedená v štýle á la Zelda. Šmik – šmik. Bum-bác, švác...bacha pasca! Aj s výkričníkom. Na potvory treba ísť takticky – priamo sa príliš nevypláca. Okrem toho, ako to býva, nie každá truhla skrýva poklad. Občas aj nejakého toho bubáka. Nie, biznis v podzemí nie je žiadna heroická cesta svetom, za slávou. Nie. Je to len vaša cesta za ziskom. Zisk hýbe svetom. Peniaze sú božské.

A potom...vyzerá to, že budete mať i nejakú zlomyseľnú konkurenciu. Blonďavá, rozmaznaná kra... teda dievča. To napovedá koniec dema, ja zo to nemôžem, že skončilo. Pokojne by som dnes hral ďalej. Aj v tom horku, aj v tom pote. Milá, chytľavá hra to je...zrejme. Jej preklad už je takmer dokončený, takže ostáva len dúfať, že sa toho chytí nejaká rozumná digitálna distribučná služba – Steam napríklad?

Ach, ja hlava deravá... Recettear: An Item Shop’s Tale je pár rôčkov staršia japonská indie hra, ktorú v roku 2007 vytvorila spoločnosť EasyGameStation. Američania z Carpe Fulgur sa dostali k právam pre vydanie na západe, s odhodlaním sa pustili do prekladu. Podľa všetkého svoju prácu odvádzajú veľmi fajn – je to veselé, je to hravé, uhm. Skrátka pre nás čo nevládneme japonskými hieroglyfmi a jazykom, je to určite záslužná práca. Teším sa? Že váhate, ktoré demo ste naposledy dohrali 3 krát? Presne.

Capitalism, Ho!

V každom prípade, nezabudnite na to demo! :)


MickTheMage
viac článkov autora

Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012