21.01.2010 14:00, DKF, Komentárov: 3
Najočakávanejšie akčné hry roka 2010

Najočakávanejšie akčné hry roka 2010


Až pri písaní článku o najočakávanejších akčných hrách roka 2010 si človek uvedomí, čo je to vlastne Sizyfovská práca. Ono totiž nech sa snažíte akokoľvek, rozmýšľate, hútate, vyberáte, aj tak neexistuje ani najmenšia šanca, že sa trafíte do vkusu všetkým. A zaručene na niečo zabudnete.

Jednak je kategória akčných hier jednoznačne najpočetnejšie zastúpená kategória hier, hlavne čo sa konzol týka, jednak minuloročným príchodom Modern Warfare 2 umelo vyvolaný pretlak spôsobil, že mnoho titulov plánovaných na posledný kvartál roku 2009 sa presunulo do roku 2010. Neotáľajme však, poďme sa pozrieť, čo teda na nás v roku 2010 z kypiaceho hrnca vypadne.

1. Alpha Protocol (PC, PS3, Xbox 360), Obsidian Entertainment (Sega)

Máte radi Jasona Bourna? Ak znie odpoveď áno, tak vás Alpha Protocol nesmie minúť. Špionážny thriller, ktorý akoby vyšiel priamo z pera majstrov špionážnych románov zo starej školy. Príbeh je až zúfalo neoriginálny, veď väčšie klišé ako to, že treba rozpliesť nitky obrovského sprisahania, pričom vás ale nečakane niekto zradí, vymyslieť ani nemožno. Lenže aj neoriginálny príbeh sa dá prežiť originálnym spôsobom a na to spolieha aj Alpha Protocol. Neočakávajte ale žiadnu "rúbačku a strieľačku". Samozrejme, dôjde aj na boj blízky či vzdialený, ale Alpha Protocol by nemal byť primárne len o zabíjaní. Lákadlom má byť napríklad špeciálny systém dialógov. Pomocou tlačidiel budete môcť pohotovo zvyšovať, alebo znižovať hlas čo by malo zapôsobiť na dotknutú NPC postavu, ktorá bude určite reagovať inak na pokojný plynulý hlas, ako na kričiaceho agenta mávajúceho jej zbraňou pred tvárou. Špeciálny agent Michael Thorton by sa na našich obrazovkách mal ukázať už túto jar, tak verme, že jeho misia, dostať sa do našich mechaník bude úspešná.

2. Alan Wake (PC ???, Xbox 360), Remedy Entertainment (Microsoft GS)

Alebo aj Alan Wait, ako ho pohotovo už dávnejšie prekrstili fanúšikovia. O hre "Yetim" už toho bolo napísané toľko, že každé ďalšie slovo je len mrhaním priestoru. Príbeh spisovateľa, ktorého po zmiznutí jeho manželky trápia nočné mory a on čoraz častejšie prestáva vnímať čo je ešte realita a čo už len fantázia už snáď pozná úplne každý, aj keď mu je Alan úplne ukradnutý. Remedy si, ale svojimi vyhláseniami uplietli bič, ktorého každé jedno švihnutie teraz nepríjemne bolí. Naposledy sme sa o Alanovi dozvedeli to, že jeho celková koncepcia bude seriálová. To znamená, že hra bude rozdelená do viacerých epizód a vy tak môžete zabudnúť na to, že podstatu Alanovho snenia vyriešite už v pôvodnej hre. Pravdupovediac však takýto systém vôbec nevadí, len treba dúfať, že Remedy ustoja marketingový tlak, ktorý ich bude určite nútiť rozsekať príbeh do čo najviac malých častí, ktoré si potom budú hráči za ťažké peniaze kupovať ako sťahovateľný obsah. Dátum vydania hry je stále neznámy, špekuluje sa síce o máji, ale nestavil by som na to, ani deravé euro.

3. Mafia 2 (PC, PS3, Xbox 360), 2kCzech (2kGames)

Tommy Angelo sa síce konca prvého dielu nedožil, ale La Cosa Nostra samozrejme bez problémov funguje ďalej. Tým maličkým kolieskom, ktoré budete v perfektne fungujúcom zločineckom stroji ovládať tentoraz, bude Vito Scaletta. Taliansky emigrant, ktorý sa rozhodol, že tak ako mnohí iní pred ním, bude žiť svoj americký sen. Niekto túži stať sa bankárom, lekárom, alebo policajtom, Vito si však vyberie troška strmšiu cestu, ako sa stať váženým občanom. Cestu vydierania, únosov, vrážd a všetkých tých príjemných činností, ktoré nás tak dokonale bavili v prvej časti. Inak však medzi oboma dielmi Mafie paralely moc nehľadajme, Vitov príbeh sa odohráva o niekoľko desaťročí neskôr ako Tommyho a aj mesto je úplne iné. Staré útulné Lost Heaven nahradilo Empire Bay, kde už hlavným zdrojom obživy nie je alkohol, ale drogy. Podobne ako jeho starší brat, aj druhý diel gangsterských historiek láka predovšetkým na silný príbeh a do detailov prepracovanú atmosféru Ameriky päťdesiatych rokov. Škvrnou na inak čistom rúchu tejto hry je však to, že sa už svojimi odkladmi začína podobať na Alana Waka, veď podľa pôvodných predpokladov už mala byť Mafia 2 dávno na našich poličkách s hrami. Dátum vydania je zatiaľ vo hviezdach, ale podľa 2kCzech to isto iste bude prvý polrok roku 2010. Nuž snáď sa Alanovi Yetimu nepridá aj Lochneská Mafia.

4. Just Cause 2 (PC, PS3, Xbox 360), Eidos Interactive (Square Enix)

Ďalší agent, na ktorého netrpezlivo čaká herný svet. Tento je však troška uvoľnenejší a zábavnejší ako jeho kolega z Alpha Protocolu. Hovorí sa, že dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš, lenže človek, ktorý túto anekdotku vymyslel, určite nebol špeciálny agent. Agentom sa totiž stáva, že ak je v núdzi kamarát, povery a predsavzatia idú bokom. A Rico Rodriguez je toho svetlým dôkazom. Opäť raz totiž skončí na ostrove. Tentoraz ale nie v nejakej banánovej republike, ale niekde v Malajzii. Každopádne jeho novým domovom bude ostrov Panau a tí z vás, ktorí už Rica troška poznajú vedia, že kde je on, tam nie je o výbuchy, streľbu a iné mieru neprospievajúce udalosti núdza. Just Cause 2 sa však bude od prvého dielu trošička odlišovať, hlavne v tom, že vašimi najlepšími priateľmi budú padák a akýsi vystreľovací hák. Tým sa samozrejme môžete prichytávať a zachytávať všade tam, kde vás to napadne, ale predovšetkým ním môžete nahrádzať zbrane, ak sa vám (a ono sa to bude stávať dosť často) minú náboje. Práve hák je doslova trhákom všetkých doposiaľ vydaných videí tejto hry a tak môžeme očakávať jeho masívne využitie. Ricovi však už veľa času na natrénovanie nových prvkov neostáva, veď v predaji by sa mal objaviť už koncom marca.

5. Dante´s Inferno (PS3, Xbox 360), Visceral Games (EA)

V hernej branži už sme zažili hocičo, filmy podľa hier, hry podľa filmov, ale hru podľa renesančného diela, to sme tu ešte nemali. Až doteraz! Dante´s Inferno totiž priamo vychádza z druhej časti Božskej komédie Dante Alighieriho zvanej Peklo. A verte mi, že hoci je Alighieri považovaný za humanistu, veľa humánneho v tejto "hack´n slash" hre nenájdete. Možno by ste aj chceli, ale pri prechode deviatich kruhov pekelných, ktoré vás delia od vašej milovanej Beatrice, ktorú uniesol sám Lucifer, sa vám to zrejme mierovými riešeniami uhrať nepodarí. Nebudeme si klamať, Dante´s Inferno nie je nič iné, len Xbox 360 klon skvelého God of War z PS3. Človeka až prekvapí, že to trvalo tak dlho, kým niekto jednoduchý, ale o to zábavnejší koncept okopíroval. Povinne však dodávame, že Danteho peklo nebude len prachsprostá vykrádačka, to zasa pŕŕ. Skvelé efekty, mnoho spôsobov boja a monumentálny bossovia, to všetko hovorí o tom, že si dali Visceral Games na hre dosť záležať. Na záver si ešte položme jednoduchú rečnícku otázku, ktorá televízia ako prvá a ako rýchlo príde na to, že v Dante´s Inferno je možné, podobne ako v Modern Warfare 2, zabíjať nevinných a neozbrojených civilistov?

6. God of War III (PS3), Santa Monica Studio (SCE)

Kratos sa vracia, aby ukončil svoj životný boj. Tretie pokračovanie legendárnej "hack and slashovky", ktoré nám predstaví finále Kratosovej pomsty gréckym bohom. Už tretí diel opisujúci osudy udatného Sparťana, ktorému budú tentoraz v súbojoch s pánmi Grécka pomáhať aj Titáni. Tí by mali byť hodní svojho mena a svojou veľkosťou hravo strčia do vrecka čokoľvek ste doteraz na obrazovke videli. Sony svätosväte sľubujú, že GoW III bude najdramatickejšie, najnapínavejšie a hlavne najbrutálnejšie predstavenie, aké sa doteraz na PS3 v akčnej hre predviedlo, takže ak sa vyžívate v gréckej mytológii, film 300 je pre vás kinematografický skvost a po večeroch najradšej trháte hlavy gréckym bohom, GoW III vám v zbierke nemôže chýbať. Tretie pokračovanie hry, ktorá prakticky vytvorila nový žáner a z ktorej si berú príklad mnohí nasledovníci (Darksiders, Dante´s Inferno) by sa mala dostať na pulty obchodov už niekedy v druhej polovici marca.

7. No More Heroes II: Desperate Struggle (Wii), Grasshopper Manufacture (Ubisoft)

V širokom zástupe najviac očakávaných akčných peciek by bolo neprípustné opomenúť aj najpredávanejšiu konzolu vôbec, teda nintendovské Wii. Fanúšikovia mávajúcich ovládačov mi určite dajú za pravdu, že ak sa na niečo tešiť, tak na pokračovanie uleteného príbehu s názvom No More Heroes. Prvý diel si nebral servítku pred nikým a ničím (Hviezdne vojny by vedeli rozprávať), takže ak sa dvojka bude držať zažitých štandardov, všetkého dvakrát toľko a dvakrát tak rýchlo, máme sa na čo tešiť. A o čo vlastne pôjde? Dvojka má byť akýmsi sequelom prvej časti. Odohrávať sa bude tri roky po predchádzajúcich udalostiach a Travis Touchdown sa bude musieť postaviť 51 najlepším zabijakom sveta, aby dokázal, že najlepší je aj tak iba jeden. Novinkou majú byť dve nové hrateľné postavy, vylepšený bojový systém a hlavne kvantá nových zbraní. Veríme však, že svetelná katana zostane. Veď, ktorá iná zbraň by lepšie symbolizovala tento popkultúrne nekultúrny titul?

8. Dark Void (PC, PS3, Xbox 360), Airtight Games (Capcom)

Originalita sa cení a v novej hre od Capcomu by sme jej mali dostať viac než dosť. Len pozor, ak máte strach z výšok a rôzne vertikálne pohyby dráždia vaše vnútorné orgány určené na skladovanie a trávenie potravy, ruky preč od Dark Voida. Jeho hlavný hrdina Will totiž dostal od Capcornu vnútrofiremnú prezývku "chlapík s jetpackom". Chudákovi ani nič iné neostáva, keďže sa nejakým nedopatrením po stratení v Bermudskom trojuholníku ocitol v mimozemskom svete nazývanom Void. V ňom už pár ľudí, na čele so známym vynálezcom Nikolom Teslom uviazlo a rado by sa vrátilo, no bráni im v tom mimozemská rasa Watchers. A tak sa milý Tesla buchne po čele, nasadí Willovi na chrbát vlastnoručne vymyslený a zmajstrovaný jet-pack a vyšle ho na nie príliš mierovú misiu proti Watcherom. Čaká vás teda kopec hodín lietania, bojov, únosov mimozemských lodí a na záver snáď jeden veľký slzavý happy end. Na záver ešte treba spomenúť, že z doteraz publikovaných herných ukážok, boli novinári i verejnosť nadšení, takže by sa mohlo stať, že vo svete v ktorom vládnu pokračovania a recyklovanie, by sa mohol konečne uchytiť aj jeden originálny a svieži závan vetra. Dozvieme sa to už čoskoro, veď hra vychádza už 22. januára.

9. Splinter Cell: Last Conviction (PC, Xbox 360), Ubisoft Montreal (Ubisoft)

Zrejme najskôr až v apríli sa dočkáme veľkého návratu Sama Fishera. Na svete nie je mnoho hier, ktoré prešli za tak krátky čas toľkými turbulenciami, ako SC: Conviction. Najskôr mal byť najnovší diel SC ďalší z radu sandbox hier, následne sa rozhostilo ticho, aby napokon Ubisoft vyrukoval s takmer kompletne prekopaným systémom hrania a s hlavným hrdinom zmeneným na nepoznanie. Následne Ubisoft šokoval oznámením, že Conviction bude striktne lineárny (no snáď sa to dá brať s rezervou). Sam Fisher nám zostarol, pribudlo mu na tvári mnoho vrások, no rany z minulosti nestarnú a len tak sa nezacelia. Fisher sa tak opäť vráti do Washington D.C. a na jeho ceste za odplatou vrahovi svojej dcéry ho nemôže nič zastaviť. Oveľa temnejší a ešte viac konšpiratívnymi teóriami prešpikovaný príbeh nám sľubujú autori počas 12 hodín čistého herného času, ktoré by sme mali so Samom v Conv

DKF
viac článkov autora

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 7.3 / 10
(Hodnotení: 10)

Diskusia
yankee 21. 01. 2010 14:17
21. 01. 2010 16:48
mr.magic555 RE: 21. 01. 2010 17:13
Pridať komentár Čítať celú diskusiu
Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012