01.08.2010 00:00, Daniel "DanKanFan" Kaničar, Komentárov: 0
Super Mario Galaxy 2

Super Mario Galaxy 2


Dobrý deň, moje meno je Mario a prišiel som vám opraviť to prasknuté potrubie. Óoo, ale moja spolubývajúca sa práve sprchuje, to nevadí, ja počkám...

Mario je späť! Áno je to tak, už je tu opäť zas a znova, je tu príbeh z inštalatérova. Farebný svet v hrsti, nirvána šialenosti a farebných variácií besnejších ako na rómskom kroji, ktorá by aj farboslepému ukula zrak do normálu. Že som sa pomiatol? Možno, ale táto galaxia naozaj stála za to.

O tom, že sa korpulentný inštalatér Mario vracia na konzolu Wii s pravidelnosťou hraničiacou s východom slnka nemusíme vôbec pochybovať, avšak jeho menej tradičná galaktická podoba sa zatiaľ dostala iba do druhého dejstva. Prvá časť Super Mario Galaxy si svojho času vyslúžila obrovské ovácie za nekonvenčný prístup k hrateľnosti a obrovské množstvo nápadov, ktoré táto hra do arkádového systému priniesla. Preto po oznámení pokračovania sa zraky fanúšikov právom zaostrili a zostali v napätí a očakávaní. A čoho sa nakoniec dočkali? Výbornej hry, ktorá opäť nesklamala a predvádza plejádu zábavných nápadov, ktoré sa z nejakých nejasných príčin rodia iba v hlavách japonských dizajnérov.

Na začiatku hry sa stane niečo nečakané.... Hehe nie, teraz si z vás robím srandu, ak ste totiž čakali niečo iné ako klasické Mario klišé, kde je na začiatku unesená princezná Peach. Tak vám odporúčam okamžité liečenie z ťažkej naivity, ktorá by mohla byť v budúcnosti pre vás smrteľná. Takže ešte raz. Princeznú Peach unesie opäť raz a znova strašlivý Bowser, ktorý však tento krát nabral až intergalaktické rozmery. Čo iné tak zostáva nešťastnému inštalatérovi, ako nasadnúť do vesmírnej lode a vydať sa naprieč šialenou galaxiou milú princeznú opäť zachrániť (že jej to už nie je trápne). Základná premisa hry je tak jasná, lietame na skutočne pozoruhodnej vesmírnej lodi po galaxiách a na jednotlivých planétach sa snažíme zachraňovať hviezdičky. A prečo hviezdičky? Pretože ak sa nám podarí zachrániť bandu hviezdičiek patriacu jednej veľkej hviezde (nie, nejedná sa o Michaela Jacksona), tak nám pomôže dostať sa za Bowserom aby sme mohli zachrániť tú nešťastnicu princeznú.

Ak je príbeh infantilný a detský, pričom grafika mu zdarne sekunduje, tak hrateľnosť a celkové prevedenie detské rozhodne nieje. To čo autori predvádzajú sa dá s kľudom nazvať arkádová extáza. Znalým prvej časti je už určite jasné, čo môžu od tejto hry čakať. Pre tých, ktorí sú však touto sériou nepoľúbení len v skratke. V Super Mario Galaxy 2 budete behať, lietať, jazdiť, vŕtať, plaziť sa, plávať, plachtiť, pretekať, hrať sa s gravitáciou, strieľať, rozbíjať, skákať atď. Je toho skrátka ohromné množstvo. Toto všetko zažijete počas putovania galaxiami, kde navštívite rôzne druhy planét. Niektoré sú veľké, niektoré zasa úplne maličké, no a niektoré sú aj 2D. Skrátka, je zbytočné tu vymenovať všetko čo vás v hre čaká, pretože je toho naozaj obrovské množstvo.V každom levely musíte nájsť hviezdu s ktorou sa musíte vrátiť na svoju loď, vďaka čomu sa na mape posuniete ďalej a získate nejakú novú schopnosť. No na niektorých planétach nestačí nájsť iba jednu hviezdu, ale úspešne sa tam schovávajú aj ďalšie, čiže sa rozhodne občas oplatí vrátiť a nájsť aj skrytú cestu, ktorú vám môže uľahčiť nová schopnosť získaná chvíľu predtým. Na vašej púti vám budú pomáhať aj rôzne podivné indivíduá a samozrejme aj starí známi priatelia ako dinosaurus Yoshi, ktorého si môžete osedlať, rozkošný mráčik, ktorý vás vynesie do nebies, či verný kamoš Luigi.

Vizuálna a zvuková stránka hry sú kapitoly samé o sebe. Farebnosť a uletenosť jednotlivých levelov a postáv sú na úrovni fantázií účastníka Woodstock festivalu, ktorý si svoj pobyt vylepšil rôznym množstvom holotropných látok. Páni v Nintende musia byť veľkí fanúšikovia húb a rozhodne tým nemyslím dubáky :) Taký farebný karneval, aký sa vám bude odohrávať na obrazovke, to len tak niekde neuvidíte. Samozrejme grafike zdatne sekunduje aj hudobná a zvuková zložka hry. Tá je zložená zo starých melódií a motívov, ktoré už poznáme dlhé roky, či úplne nových skladieb vytvorených len pre túto hru. Čiže aj táto časť je zvládnutá na jednotku.

Z celej tejto situácie mi tak vyplýva, že druhé pokračovanie Super Mario Galaxy je momentálne skutočne ultimátnym arkádovým dobrodružstvom, ktorému sa ani zďaleka nič nevyrovná. Naprieč platformami sa v podstate nenachádza arkáda, ktorá by v nápadoch a prevedení dosahovala tejto hre aspoň po členky. Či ste dieťa alebo drsný dospelák, každého táto hra preverí a rozhodne si myslím, že nesklame. Tento titul je totiž z kategórie, ktorá predáva aj samotné konzoly.


Daniel "DanKanFan" Kaničar
viac článkov autora

Výrobca: Nintendo
Distribútor: Nintendo
Testovaná platforma: WII
Multiplayer: áno
Lokalizácia: Anglický
Žáner: Arkády
Vychádza na platformy: WII
Oficiálna stránka: http://supermariogalaxy.com/
Karta hry: Super Mario Galaxy 2
Plusy:

- Výborná hrateľnosť

- Vysoká znovuhrateľnosť

- Vizuálne spracovanie

Mínusy:

- Miestami dosť náročné

- Pre niekoho infantilnosť

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 9.5 / 10
(Hodnotení: 2)

Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012