16.12.2009 00:00, Richard "Gulath" Bojničan, Komentárov: 4
Puzzle Quest: Challenge of the Warlords

Puzzle Quest: Challenge of the Warlords


Keď psíček a mačička robili tortu, skombinovali dokopy množstvo jednoznačne neskombinovateľných prísad a vniklo z toho niečo, čo by sme asi ani svojmu najväčšiemu nepriateľovi neponúkali. Transgaming Inc skombinovali RPG s Bejeweled. Tiež to znie hrozne, ale na rozdiel od torty psíčka a mačičky veľmi návykovo.

Priznám sa, že puzzle quest som nejako neplánoval recenzovať a ani hrať. Pôvodne som sa tešil na Command & Conquer: Red Alert pre iPhone. Žiaľ i napriek updatu od EA je táto hra stále na mojom telefóne s aktuálnym firmware bez jailbreaku nehrateľná (neustále padá), preto som začal hľadať náhradné riešenie. Kamarátka spomenula práve túto drobnosť, že to hrá už dlho a že je to celkom bavivé, nuž, pripojil som sa na Appstore, našiel, kúpil, stiahol a...

A začal hrať. Hra je naozaj zaujímavo skombinovaným RPG spolu s hraním akčného rýchlika Bejeweled. Náš hrdina chodí po kráľovstve, dostáva rozličné questy a tie plní. Samozrejme, že ako v každom RPG mu v jeho plnení questov bránia rozličné NPC, ktoré čakajú či už na konci questu ako finálny boss, alebo náhodne niekde cestou. Týmto hra dosť pripomína klasické japonské RPGčka ako niektoré staršie diely Final Fantasy. Rozdiel je práve v tých súbojoch. Bojuje sa v Bejeweled. Jednoducho zhora napadajú rozličné veci, ktoré keď dáme 3 a viac vedľa seba, niečo sa stane. Ak sa nám podarí skombinovať modré, červené, zelené alebo žlté bodky, získame manu (o jej využití neskôr). Ak peniaze, získame peniaze, ak fialové bodky, získame viac expov no a ak skombinujeme lebky, uberieme tým zo životov súperovi. Hráme teda niečo ako multiplay bejeweled na ťahy. Ak skombinujeme 4 alebo 5 rovnakých kúskov máme ťah navyše.

Spomínal som manu. Mana sa používa na kúzlenie. Náš hrdina, ako aj súperi poznajú niekoľko rozličných kúziel. V prípade hrdinu si my vyberáme ktorých 6 z toho čo pozná bude používať. Nepriateľ ich má zvyčajne pomenej, ale zato pomerne účinné. Akonáhle máme dostatok many potrebnej farby, môžeme namiesto ťahu na hracom poli použiť kúzlo, ktorým napríklad opäť ublížime súperovi. Alebo keď nie to, tak si zmeníme nejakú manu, či ukradneme nejakú protivníkovi, alebo sa vyliečime. Jednoducho, klasické kúzla, ktoré sú bežné v RPG, alebo napriklad Magic The Gathering.

Za hore spomínané peniaze sa zase nakupuje výstroj pre nášho hrdinu. Dajú sa kúpiť rozličné veci, ktoré môžu napríklad znížiť zranenie ktoré utrpíme, alebo nejakú časť reflektovať na nepriateľa, či prípadne zosíliť náš útok či obranu. Predmetov je pomerne dosť a dajú sa celkom zaujímavo nakombinovať a zlepšiť naše možnosti aj proti oveľa silnejším súperom.

No a ako som už písal na začiatku, jedná sa o RPG. Takže náš hrdina získava skúsenosti a tým pádom jednoznačne získava aj levely. Pri každom postupe dostaneme 4 body, ktorými môžeme posilniť jeho schopnosti. 4 schopnosti sa venujú jednotlivým farbám mágie a zlepšujú množstvo many, ktoré získame spojením 3 guličiek jednej farby. Potom tu máme schopnosť, ktorá nám zvyšuje damage, zvyšuje množstvo expov, ktoré dostaneme, alebo nám priamo pridáva body do životov a súčasne zvyšuje odolnosť voči súperovým kúzlam. Keďže je to RPG, máme tu aj príbeh. Ten sa odohráva práve cez zadávanie questov, na staticky nakreslených obrazovkách, kde sa striedajú dialógy. Obrázky sú pekné, ale teoreticky mohli autori popracovať a priniesť aspoň nejaké animácie. Hudba je priemerná a jedná sa čisto o doplnok k hre samotnej. Nie je ničím ohurujúca, ale zase nie je vyslovene nepríjemná.

Možno spojenie RPG a Bejeweled znie šialeno, či priam neprirodzene, ale opak je pravdou. Hra je veľmi zábavná, hrateľná, RPG prvky pochopiteľné aj pre občasných hráčov a súčasne je to dostatočne návykové na to, aby sme to chceli hrať znova. Z môjho pohľadu to teda jednoznačne odporúčam.

Richard "Gulath" Bojničan
viac článkov autora

Výrobca: Transgaming Technologies
Distribútor: Apple / Transgaming Technologies
Testovaná platforma: iPhone
Multiplayer: nie
Lokalizácia: Anglický
Žáner: Logické
Vychádza na platformy: PC, PS3, Xbox 360, PSP, NDS, iPhone
Oficiálna stránka: http://www.puzzle-quest.com/
Karta hry:
Plusy:
Mínusy:

Vaše hodnotenie hry

Aktuálne hodnotenie článkov: 0 / 10
(Hodnotení: 0)

Diskusia
kapuna 09. 02. 2010 11:38
yankee RE: 09. 02. 2010 12:15
JC RE: 09. 02. 2010 14:16
JC RE: 12. 06. 2010 16:09
Pridať komentár Čítať celú diskusiu
Bleskovky

Halo: Reach je zadarmo pre Gold užívateľov

Hra od Bungie z roku 2010, s ktorou sa rozlúčili so svetom Halo, aby mohli pracovať na aktuálne vydanom Destiny, je tento mesiac zdarma pre všetkých, ktorý si hru ešte nestihli za tie štyri roky zahrať a majú gold účet na Xbox Live. Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či do tejto hry ísť, prečítajte si našu recenziu TU.
17.09. 11:34 diskusia (1)

Pozrite si prvé video k Resident Evil: Revelations 2

Druhé pokračovanie pôvodne 3DS odbočky série Resident Evil, sa nám ukazuje v prvom videu. Ako bude vyzerať hra po grafickej stránke? A môžeme skutočne očakávať návrat ku koreňom a drsnú atmosféru? Pozrite si video a posúďte sami. Nájdete ho TU. Okrem videa však máme aj informácie o spôsobe predaja tejto hry. Tá totiž narozdiel od prvej časti bude predávaná po epizódach. Celkovo sa dočkáme štyroch častí v jednej sezóne, pričom cena jednej časti bude 5,99 Eur, prípadne 24,99 Eur za kompletnú sezónu.
16.09. 14:27 diskusia (0)

Watch_Dogs pre Wii U bude ešte tento rok

Ak ste vlastníkom konzoly od Nintenda, a už ste sa obávali toho, že hackerská akcia sa tento rok na vašu platformu nedostane, tak koniec obáv. Oficiálny dátum vydania je 20. novembra 2014 pre náš región, pričom v Amerike bude hra dostupná už dva dni skôr.
11.09. 11:55 diskusia (0)

Mortal Kombat X má dátum vydania

Ďalšia časť krvavého kúpeľa a polámaných stavcov sa dostane na naše obrazovky budúci rok, konkrétne 14. apríla. Okrem toho sme sa dozvedeli, že sa opäť ako hrateľnej postavy dočkáme aj štvorrukého fešaka Gora.
09.09. 15:40 diskusia (0)

Stronghold Crusader 2 predstavuje novú frakciu

Tento mesiac vychádzajúca RTS, ktorá sa zameriava hlavne na budovanie a obranu vlastnej pevnosti, nám tentokrát predstavuje novú frakciu tichých zabijakov. Ak chcte vidieť aké je to brániť sa a bojovať proti Sultane, pozrite si nové video TU.
03.09. 11:50 diskusia (0)
Anketa
Koľko hodín týždenne ste venovali hrám počas letných prázdnin?
 
GamesWeb.sk Offline - máj 2013
Najnovšie online hry

Pillow City: Revelation

07.07.2014

Bitshift

07.07.2014

Atlantis Jewels

07.07.2014
Najnovšie plné hry

Iris

14.06.2014

Wolfenstein: The Final Solution

08.06.2014

Maldita Castilla

30.12.2012